021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Andreea S »

Si eu am tot 8.
Am incredere ca ce ai scris mai sus se va intampla intocmai.
Se vad deja premisele pt o astfel de evolutie
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1686
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Bună seara
Mulțumesc Speranta!
Sper sa funcționeze la toți, sa avem parte doar de lucruri bune, si sa fim sănătoși! :)
Seara linistita si senina!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1686
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Death to 2020. Il recomand doar celor care inteleg satira:>> chiar vroiam sa ma uit mai devreme la el, l am văzut în lista
Noapte buna sa avem!
Cu faceb sau fără:)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Vizitator123$5 !
La multi ani fericiți și senini îți doresc!
Mâine este ziua ta aniversară a abstinenței dar eu îți urez de două ori..
Te îmbrățișez cu drag!💐
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1686
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Buna ziua
Vizitator123$5, La multi ani senini fericiți și sănătoși! Iti urez astăzi, sa nu mi scape cumva! ,:)
E o cifra impresionanta! La cati mai multi ani senini!
O zi senina sa avem!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1686
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Sper sa ajung si eu sa numar in ani, ca-s satula de zile, saptamani si luni mai rar:)>> Sigur vei reuși! :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1686
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Va multumesc tuturor pt abstinenta mea!>> 👍🏻
Seara senina tuturor!
O saptamana usoara,Cu tot ce va doriți!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1686
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Speranta, de buna seama ca vei reusi si tu, daca noi am putut , ficare poate>> 👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Vizitator123$5 scrie:Buna dimineata, TUDOR🤗, Speranta😘 si voua tuturor!😊👍
Sa-ti raspund tie intii Speranta si din pacate asa este, nu toti reusesc nu as putea sa stiu eu motivul si ma intristasem cind TUDOR mi-a spus si mie la inceputurile abstinentei mele acelasi lucru si ma cam speriasem.Ceea ce stiu este ca de frica de a nu recadea, m-am tinut ca pinguinul de mama lui fata de el si toti cei care devenisera abstinenti inaintea mea si nu am incercat sa fiu originala asa cum faceam eu in trecut incercind toate metodele posibile si imposibile cind de fiecare data dupa un timp mai lung sau mai scurt reveneam de unde am plecat...si era ca si cum ma invirteam in jurul cozii...🤔😞
Aici am invatat tot ceea ce stiu, aici am trait momente extrem de frumoase dar si dureri de nesuportat pt orice om normal(fara alcool), aici am plins, am ris, aici traiesc de noua ani de zile o viata straina mie in trecut in ceea ce priveste abstinenta.🤔 Am invatat ca un alcoolic intotdeauna gaseste un motiv de scuza pt a bea, de bucurie, de necaz, de tristete, de succes sau esec etc si alcoolul adauga cea mai grava problema la cele avute deja.🤔Am invatat ca daca vreau sa traiesc o viata frumoasa(cu bune cu mai putin bune) trebuie sa incetez bautul pt ca ceea ce facem in viata intotdeauna are si efecte..., asadar AM ALES sa traiesc frumos, cel putin ASTAZI pt ca miine nu stiu ce va fi dar ASTAZI stiu cu siguranta ca nu voi bea si pt mine a devenit ceva natural, ca respiratia acest fapt, lucrind in continuare pt ca niciodata sa nu uit de unde am plecat si sa fac marea greseala de a ma considera vindecata, crezind ca pot bea controlat ceea ce nici prin gind nu mi-a dat vreodata de cind sunt aici!😊
In fiecare zi ma trezesc recunoscatoare lui Dumnezeu si voua pt tot ceea ce am si-mi beau cafeaua bucuroasa, cu voi!🙏

O zi de luni si o saptamina asa cum v-o doriti fiecare( f frumoasa urarea lui Vbc) pe care vi le doresc si eu!🤗👍
Felicitari ,Vizitator123$5 pentru cei 9 ani in abstinenta ,pentru exemplul tau ,pentru determinarea ta,pentru veselia ,optimismul tau,pentru sinceritatea si pentru activitatea ta neintrerupa pe forum SI ITI MULTUMESC pentru abstinenta mea !
Te imbratisez cu drag!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna dimineața!
Las mai jos un articol tradus și postat pe blogul personal de un prieten
luni, 11 ianuarie 2021
Lipsa de control nu inseamna nefericire, dezorganizare sau incompetenta
Pasul 1 este despre alcoolism.

Conform paginilor 30 și paginii 59:

Am aflat că trebuie să recunoaștem pe deplin sinelui nostru interior că suntem alcoolici. Acesta este primul pas în recuperare. Iluzia că suntem ca alți oameni sau că am putea deveni trebuie să fie spulberată.

Am recunoscut că suntem neputincioși în privința alcoolului - că viețile noastre deveniseră imposibil de controlat.

Primul pas este deci despre caracteristicile alcoolismului și ceea ce ne face diferiți de nealcoolici.

A recunoaște că suntem alcoolici înseamnă a recunoaște că avem caracteristicile alcoolicilor. Acestea au două aspecte:

Dacă, când doriți sincer, constatați că nu puteți renunța în totalitate sau, dacă beți, aveți puțin control asupra cantității pe care o luați, sunteți probabil alcoolic.

Mai simplu spus: nu mă pot opri să încep și când încep, nu mă pot opri.

Lipsa de control este pur și simplu consecința neputinței. Nu este o caracteristică separată. Dacă nu am nici o putere să stau departe de prima băutură, nu sunt stăpân pe parcursul vieții mele: viața mea este imposibil de gestionat. Dacă nu am puterea să rotesc volanul, nu pot controla cursul mașinii. Dacă nu am nici o putere asupra angajaților mei, nu pot controla ce fac ei. Dacă nu am putere în bucătăria mea, nu-mi pot găti cina. A îl implică pe B. B este consecința lui A. Neputința implică imposibilitatea de gestionare. Lipsa de control este consecința neputinței.

Majoritatea alcoolicilor când ajung la AA sunt nefericiți, dezorganizați și incompetenți, dar acestea nu sunt caracteristici ale alcoolismului. Sunt trăsături ale majorității oamenilor. Și nici măcar nu sunt neapărat caracteristici ale tuturor alcoolicilor nou veniți in AA. Am întâlnit o mulțime de AA care, chiar și atunci când sunt la început, sunt destul de veseli, bine organizați și chiar foarte eficienți în viața lor. Literatura AA susține acest lucru (citiți povestea lui Fred la pagina 39 din Cartea Mare). Nefericirea, dezorganizarea și incompetența sunt caracteristici ale majorității oamenilor.

În mod similar, a spune că alcoolicii sunt doar persoanele cu emoții scăpate de sub control și circumstanțe cutremurătoare lasă pe afară din definiție mulți oameni care sunt cu adevărat alcoolici și aduce în definiție mulți oameni care nu sunt. Nu ne învață nimic despre alcoolism și admiterea că esti nefericit, dezorganizat și incompetent nu înseamnă că ești alcoolic așa cum un animal cu blană nu înseamnă neapărat că este pisică.

Motivul pentru care acesta nu este un punct banal este următorul: mulți oameni din AA nu își dau seama că, fără o trezire spirituală realizată printr-o predare totală și rapidă și apoi efectuarea continuă a mai multor acțiuni, vor bea din nou. Mulți cred că Pașii sunt acolo pentru a-i ajuta să devină mai eficienți în viață, și anume mai fericiți, mai organizați și mai competenți. Pașii vor realiza acest lucru, dar acesta nu este scopul lor principal: acesta este un produs secundar plăcut. Faptul că nu își dau seama că Pașii, practicați prompt, riguros și în perpetuitate, sunt vitali pentru a garanta sobrietatea însăși, cred că este principalul motiv pentru care oamenii nu îi lucrează. I-am lucrat doar când am început să-mi dau seama că viața mea depindea de ei, indiferent de faptul că am început să-mi aranjez viața în exterior destul de bine.

Să ne întoarcem la rădăcina alcoolismului: consecința fatală a mizării pe propria minte pentru a direcționa cursul vieții și inevitabilitatea autodistrugerii alcoolice fără a se baza, în schimb, pe o Putere Superioară.

Traducere:

Unmanageability is not unhappiness, disorganisation, or incompetence
http://doisprezecepasi.blogspot.com/202 ... APERI)&m=1
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns