021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cuplu alcoolici

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Adorable »

Nu am fumat nici ieri si nici azi,nu ma tenteaza deloc cred ca m-am dezobisnuit de acest prost obicei.Voi cauta alte solutii sa ma linistesc cel putin pina nasc acest copil nevinovat,apoi cel putin imi voi face rau numai mie daca voi relua fumatul.Oricum pastrez 2 tigari permanent in casa am observat ca numai gindul ca asi putea fuma daca vreau ma linisteste oarecum,adica nu mai simt aceea restrictie pe care mi-o impusesem.Tudor nu stiu ce gindeste sotul meu dar problema e ca el isi inchipuie ca are dreptul sa bea de sarbatori iar eu nu sunt de acord cu asta.Degeaba sta el nebaut tot anul daca tocmai de sarbatori,cind ar trebui sa fie liniste si armonie el se imbata pina nu mai judeca ce face.Nu ar trebui sa se atinga deloc de pahar doar sa convins ca nu are controlul.Cit despre faptul ca se simte vinovat nici asta nu o cred,daca era asa cel putin isi cerea scuze pentru ce mi-a facut la tara dar imi lasa impresia ca el considera ca tot eu sunt vinovata,ca vorba ta tudor,m-am schimbat,sunt nebuna etc.O sa incerc sa imi concentrez atentia asupra mea si sa nu ma mai consum pentru el,e clar ca sunt codependenta dar nu stiu inca cum sa ma comport ,in general am citit materiale care sa imi ajute mie ca si alcoolica sa stau departe de pahar.Tudor te rog sa imi trimiti acele materiale cind ai timp pe mail.Mersi!
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Adorable »

Ilie intotdeauna am facut un pas inapoi si l-am iertat,am incercat sa il ajut si sa il inteleg.Am si eu mindria mea si la un momentdat te saturi sa lupti numai tu safie bine iar celalalt sa fie nepasator si sa astepte ca tu sa rezolvi toate situatiile.Ce sa vorbesc cu el?deja e mai irascibil si nici nu mai vreau sa incerc.Am facut-o de atitea ori,despre alcoolism stie destule pentru ca in momentele calme i-am povestit tot timpul cite ceva.Problema lui e ca si la multi altii ca nu vrea sa accepte ideea de a se desparti de alcool odata pentru totdeauna.Pentru el e doar o abtinere,din An in Pasti apoi isi face de cap.M-am saturat de el si am strins atita ura in suflet cind il vad atit de nepasator fata de suferinta mea incit il detest ingrozitor de mult.Sunt sigura ca sunt codependente aici pe forum care ma inteleg perfect.Va pup pe toti!
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Tavi »

Adevarat a inviat , Buna alex .
Am scris o pagina intreaga si cred ca am postat amandoi odata ca sa dus in eter , si m am chinuit ceva ca scriu de pe mobil , asta e dar in mare iata rezumatul ;
Imi pare sincer rau ca ai plans de paste .
Si ca Maica Tereza daca te purtai , sotul tau tot ar fi baut.
Sotul tau si a programat betia cu mult inainte de a ajunge la tara
Creierul sotului tau asociaza plecatul la tara cu bautul in nestire
Cred ca sotul tau nu face abstinenta si se abtine de la bautura(cred ca de gura ta ) pana la data de ... Sau pana ajunge la tara, de craciun a facut aceeasi chestie cu fratele si cumnata tot alcoolici numai ca tu ai stat acasa din cate imi aduc aminte.
Abstinenta inseamna ; acceptarea boli ,documentatie determinare, bunavointa , aderarea la un grup de sprijin ,onestititate , smerenie si nu in ultimul rand multa credinta in Dumnezeu, trebuie sa vb cu el .
Tu ar trebui sa scrii pe forum la fel ca inainte , scriind iti poti urmari gandurile mai bine , incearca sa ti scrii
un gand pe hartie , citeste l si apoi vei vedea cum il poti vizualiza la rece , vorba lui Tataie ,adica tudor cu T mare , aici poti scrie orice ca doar nu e cenaclu literar, ti am scris detaliat toate astea dar sau sters ,,sunt pe autostrada cu camionul si am scris doar rezumatul
Daca te supara ceva din ce ti am scris te rog anticipat sa ma scuzi .
O zi superba sa ai.
Cu respect Mihai
























Abstinenta inseamna ; acceptarea
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Adorable »

Mihai mersi ca ti-ai facut timp sa scri si ca-mi esti alaturi desi erai cu camionul,apreciez foarte mult asta.Nu am pentru ce sa ma supar pe tine,este foarte mult adevar in ceea ce spui despre sotul meu desi eu am sperat sa fie altfel.M-am amagit singura.O sa incerc sa scriu mai des,stiu ca imi ajuta foarte mult.Te pup !
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de tudor »

Buna ALEXA !

Ma bucur pentru tine ca "iti rupi "din timpul tau (stiu ca este foarte greu ) si ne scri .Sa sti ca indirect citin aici pe forum te ajuta faptrul ca iti deai seam ca nu esti singura si ca ne ai pe noi prietenii de pe forum .


Cu drag .

Tudor

P.s .Am trimis materialele.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de asido1973 »

Sa-ti spun si sa te invat , nu prea mai am ce. Tu stii multe. In legatura cu sotul tau , esti singura care poti decide ce ai de facut. Eu iti doresc multa sanatate , si tot ce e mai bun . Si daca ai puterea , da-o incolo de tigara , e prea mic la 5 luni , ca sa fumeze. Nu uita ca tot ceea ce simti tu , transmiti si lui . Asa ca in aceasta perioada incearca sa ai doar grija ta , nu te mai consuma si pentru altii . Mai ai rabdare cateva luni . Te pup si fii tare! Ai grija de tine!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de proco »

Buna Alexuta! Vino sa te strang in brate si sa-ti dau un pupic unde a "batut boieru". Era practic imposibil sa se abtina, dupa cum am prevestit. S-a dus exact in mediul de care avea nevoie. Mihaita, spune bine, era premeditata deplasarea si numai zilele il mai desparteau de dezmat. Daca nu lasi la o parte toate supararile, nu ma gandesc decat la tine, dar incrancenarea asta nenorocita, te afecteaza atat pe tine cat si pe bebe. Este o tensiune in care-ti bagi picioarele pe frantuzeste, dar nu ai cum sa o cotesti in momentul acesta. Nu te poti baga intr-un divort acum. Din pacate, a mai fost un alt termen pe care i l-ai acordat pana la Sf. Ion, cred c-ar fi bine sa mai faci o clementa: fie si al doilea lup mancat de oaie ;). Cum a scris si Tudor, orice contrare cu el, oricat ai incerca sa-i transmiti sa nu mai bea acum, NU ARE "PRIZA" la el. Alcoolul il ataca asa de tare, incat nici nu este constient ca va deveni tata a doua oara. Tine aproape de noi, si cu micile noastre forte incercam sa te ajutam cu mangaieri de la distanta. HAI CA TRECEM SI PESTE ASTA!

Te pup si te imbratisez, al tau PROCO!
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Gladiator73 »

Alexuta,acum am vazut ca ai probleme,si-mi pare rau tare!Ramasesem cu ideea ca mergeti la tara ca totul este ok,si ma asteptam sa veniti bine-mersi inapoi,aerisiti si veseli,motiv pentru care m-am focalizat pe alte postari.Se vede treaba ca eu nu am experienta baietilor care au anticipat o cadere a sotului tau si,repet,imi pare tare rau ca,gravida fiind,trebuie sa inghiti tot acest rahat.
Incearca sa te focalizezi pe ceea ce-ti face placere,sa-ti gasesti cumva o sursa de liniste interioara inafara tigarilor,pentru ca mare lucru,nu ai ce face acum in legatura cu sotul tau.Decat sa astepti.Ii va trece nebuneala asta care este legata de sarbatori si-si va reveni la normal.Odata ce a constientizat o data ca are probleme,asta i s-a lipit de suflet si chiar daca bea,sigur se gandeste cum sa faca sa reia abstinenta.Este ceva episodic,si tu ar trebui s-o iei ca atare.Ca reclama de la tv,e nesuferita,dar trece si peste 15 minute apare iar filmul.
Intre timp,consulta cateva sfaturi de la codependente si aplica-le.De starea ta emotionala depinde viitorul unui copil nevinovat,asa ca incearca sa te mentii intr-un echilibru,cat de fragil dar sa fie echilibru.Munca daca zici ca-ti place e in regula,caci pe langa o sursa de venit te scoate si din mediu care acum este toxic,din pacate.Iar in timpul liber uita-te la comedii multe(rasul este terapeutic)si fa plimbari in natura,printre copacii in floare.Ajuta!Te pup si ai grija de tine,te rog!
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de moira »

Alexa, imi pare asa de rau ca treci printr-o asa perioada ... Nu-ti mai face atatea probleme ca ai fumat doua trei tigari, nu-i chiar un capat de lume. Lasa-te purtata de imbratisarea virtuala a lui Proco si de caldura mesajelor pe care le-ai primit si incearca sa te linistesti. Stiu ca nu-i asa usor, dar noua viata care rasare din pantecele tau, iti va da putere si iti va rasplati efortul. Vei vedea apoi ce vei face si cu casnicia ta. Sunt de acord cu Proco, nu e momentul acum, mai da-i o amanare.
Te imbratisez cu mult drag,
Moira
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de freedom »

draga Alexa, sunt alaturi de tine si iti trimit macar o calda imbratisare, fiindca mai mult de atat n-am cum.
eu trebuie sa fug la posta sa depun o contestatie, fiindca e ultima zi si ies din termen, dar am sa revin mai pe larg si iti mai scriu.
oricum, pune-ti ordine in prioritati, iar sotul tau, nu te supara, dar nu e pe lista aia. el trebuie sa se opreasca singur, stii asta si oricat te necajesti, n-ai cum sa-l ajuti altfel decat mergand pe drumul tau.
asa ca ai grija de tine si mentine-ti propria abstinenta in orice chip. apoi fii alaturi de copilul tau, respira adanc si nu-l mai lovi, fiindca nu va uita asta. deasemenea, fii cat poti de calma, fiindca tu esti acum incubator pentru o noua viata si trebuie sa-i fii pat cald si bun micutului. sotul, daca o fi sa revina pe orbita, numai cu ajutorul lui Dumnezeu poate reveni, asa ca roaga-te pentru el si lasa-l sa faca ce poate.
traieste ziua de astazi, cu pasi marunti si fii buna cu tine.noi suntem aici si te iubim pe tine si pe copii.
fii fata cuminte si lasa valul sa treaca , nu i te opune ca te da de-a tranta si-i pacat, fiindca ai prins cheag in abstinenta si vezi si tu ca e mai bine asa.
te imbratisez cu drag si sunt alaturi de tine.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Încuiat