021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Vreau sa scap de alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Vreau sa scap de alcool

Mesaj de admin »

Bine ai venit George si multumim ca ai impartasit cu noi povestea ta. Cauta sa mergi la un grup de AA, cauta sa gasesti o terapie unde nu te simti judecat, consulta un medic psihiatru, dezvaluie-te emotional in fata oamenilor tai apropiati, citeste cartile recomandate aici pe forum, concentreaza-te pe a-ti imbunatati relatia, cauta suport in spiritualitate daca simti, structureaza-ti timpul, nu lasa lucrurile la voia intamplarii pentru ca si consumul va fi la fel. Cu cat continui mai mult acest tipar de consum cu atat devine mai greu sa opresti. Nu mai hrani monstrul adictiei pentru ca se va face mare si te va inghiti. Din povestea ta cu consumul tatalui si debutul foarte devreme, adictia pare ca are o valoare importanta pentru supravietuirea ta, dar in prezent nu mai ai nevoie de asta pentru ca esti un adult care se poate descurca singur. Pune-ti intrebari: ce ma sperie atat de tare la o viata in care nu exista alcool ? ce imi ofera consumul si nu pot gasi in alta parte ? ce emotii imi reglez atunci cand beau ? cu ce as putea inlocui in viata mea acel timp pe care il ofer consumului ? Recuperarea din adictie este un maraton, nu un sprint, orice pauza este un castig, recaderile sunt frecvente la inceput, in recuperarea din adictie, dar asta nu inseamna ca ai esuat. Esti foarte tanar si poti avea un viitor mai bun. Curaj si capul sus, adictia nu iti defineste identitatea ta ca om, esti mult mai mult decat o adictie, adictia e doar un simptom ca ceva nu a mers bine in viata ta, ca exista o gaura in sufletul tau dar pe care alcoolul nu o va umple intr-un mod vindecator.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Scrie răspuns