021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

👏👏👏
Aliata scrie:P.S. Aaa, si un truc care la mine functioneaza. M-am intors, mental vorbind, in cea mai fericita perioada din viata mea cand nu consumam alcool si am extras de acolo cateva lucruri care imi incantau sufletul si le pun in practica.
👏👏👏
Felicitari Aliata pentru ca esti dura dar "buna" cu tine !
Imagine
Daca ma doare capul dimineata sunt fe"ricit ca acum nu este de la alcool. Astept sa imi treaca de la sine si daca totusi nu imi trece iau o aspirina si zambesc din nou ! Pare aiurea pentru unii ca nu au "probleme"dar sunt fericit ca tin minte ce am spus si facut cu o seara inainte !
"Prietenii stiu de ce ! 🙂
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Aliata »

Multumesc, Tudor😊!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Aliata scrie:Buna seara, oameni:)!

Joystick, trebuia sa ma intrebi ce probleme nu am:)). Sa spunem doar ca am mai multe ca tine sau cel putin decat afirmi.
Acum am si eu o intrebare la modul cel mai serios. De ce mai intrebi lumea pe aici, daca si afirmi, in acelasi timp, ca raspunsurile ar fi in van? Fii si tu mai smecher, omite ultima parte, ca nu iti va mai raspunde nimeni:)).
Scuze, nu am vrut sa iasa asa. Intrebam doar cum o faci...insa vroiam sa spun ca eu totusi nu voi folosi aceasta metoda. Ori beau, ori nu. Iar daca beau...daram tot ce am construit. Cred ca am baut destul.

Acum...sa iau ce era frumos cand nu beam? Am o problema...nu stiu ce sa iau. Cred ca bautul asta al meu...e doar ceva care ma tine ocupat. Stau in fata PC-ului si nu fac nimic concret. Citesc tampenii pe net...(bine, nu antena 3....). De ex acum citem despre lansare HBO Max...eu ala care nu am mai vazut un film pe HBO go de cand s-a terminat urzeala tronurilor. Deci iti dai seama ce subiecte interesante. A...si mai citesc stiri despre Putin si covid. Excelent. Fix ce imi trebuie...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Vbc scrie:Joystick la începutul abstinentei când încetezi bautul, e posibil sa iei în greutate, eu unul asa am pățit in primele 3 4 luni, am luat vreo 10 ,12kg dar le poți da jos dupa, eu eram foarte concentrat si hotărât sa nu pun mana pe pahar sau pe doza de bere, nu sa ma controlez la mancat si cântar
Asta a fost imboldul cand am slabit...consumam putine calorii...insa ma motivam ca seara voi consuma ceva...aia ma motiva... :(
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Aliata »

Neata!

Si eu ce am zis?:) Ca exista doar varianta "ori nu" si ca e musai nevoie de actiuni. A nu introduce activitati noi in rutina ta zilnica, a nu te tine ocupat in permanenta, inseamna ca subconstientul isi va face de cap si nu e indicat deloc:).
Cat despre HBO, nici eu nu l-am mai folosit de cand ma trezeam la 4 sa vad ultimul sezon din GOT (crred ca sunt singura care a inteles si apreciat finalul:)), dar de vreo saptamana au inceput sa ma atraga din nou filmele. Chiar aseara am vazut unul dragut pe HBO GO.
https://youtu.be/1HZAnkxdYuA
Si cu intorsul in trecut e mai profunda treaba:)
Zi frumoasa tuturor!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Da, trebuie enaparat umplut timpul...ma bate gandul sa imi iau un teren...ca de casa nu am abni. Sa ma duc macar sa il sap...si sa cultiv gazon. Habar nu am dar trebuie sa imi gasesc ceva de facut in aer liber...macar cand se va incalzi.

Bine, mersi pentru film. Chiar aveam nevoie de o recomandare. Am terminat de vazut Black Mirror. De fapt cred ca mai am un episod insa nu prea ma atrage ala (e un serial cu povesti fara legatura).

Si da, si mie mi-a placut finalul GOT. Chiar ma enervam daca era ceva siropos...Amm ami citit o trilogie. Parca aia cu Insurgent, divergent...? Ca am cam uitat actiuniea...finalul in carte ok, in film...pe dos, si siropos...bleah!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Aliata »

Orice bun cumparat (cu cap) este o investitie. Cel putin nu sunt bani risipiti. Am avut o relatie foarte stransa cu risipitul, dar am terminat si cu asta.
Se spune ca gradinaritul este una dintre cele mai vindecatoare forme de terapie, asa ca nu mai sta pe ganduri si ia sapa-n maini:).
Fan aer liber sunt si eu. Obisnuiesc sa merg foarte mult pe jos. Cred ca e singurul obicei bun capatat in timpul consumului. Abia astept sa se incalzeasca, sa merg mai mult. In zilele bune, sar si de 20 km pe zi.
Cat despre carti, mi se intampla sa incep n carti deodata si sa nu termin niciuna. Unde mai pun, ca incepeam aceeasi carte de 3 ori, ca nu mai tineam minte actiunea:). Lasand la o parte drama, ma amuz si eu pe seama mea.
Sper sa ramana doar niste amintiri proaste.
Zi frumoasa tuturor!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Aliata »

https://youtu.be/xia2Gs6MqmM
Mama lor de demoni:))
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Airam »

Pune-ai mai sus niste intrebari!
Si eu la inceput am baut bere fara alcool, nu mi-a facut rau, dar nu-mi placea gustul.
Poftele vin, e normal, tot timpul ma gandeam la starile de dupa, raul, parerea de rau ca nu ma pot abtine..
Obligatoriu trebuie pus ceva in loc. Eu am inceput sa fac lucruri pe care nu aveam timp sa le fac, din cauza bautului..prin casa, prin curte..Poti sa cultivi flori sau plante, pe terenul care vrei sa ti-l ei, vei avea multe satisfa
ctii.
Motivatia mea cea mai mare, este copilul. Nu vreau sa-i mai vad ochisorii tristi, cand ma vedea bauta.
O sa reusesti, te imbratisez cu drag, Maria!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Obligatoriu trebuie pus ceva in loc. Eu am inceput sa fac lucruri pe care nu aveam timp sa le fac, din cauza bautului..prin casa, prin curte..Poti sa cultivi flori sau plante, pe terenul care vrei sa ti-l ei, vei avea multe satisfa
ctii.

Asa este! De acord!
Activitatile in gradina m.au ajutat si pe mine foarte mult în ultimii 2 ani, sa stau departe de alcool, asa mi am ocupat timpul liber, care inainte il petreceam cu paharul ....
Abia aștept sa încep activitățile din nou cum vine primavara
Achiziționarea unui teren este o investiție buna, dacă este făcută cu cap :) asa este, dar in majoritatea zonelor in ziua de azi investitia poate fi foarte mare, preturile sunt în aer....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns