021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Aliata »

Atat de negru ti-e sufletul, Vbc?

Joystick, imi pare rau, dar nu-i capat de lume. O sa fii ok!
Cat despre religie, impartasesc aceleasi ganduri.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Cel mai negru...
Joystick nu a baut, e cacealma
Probabil iar ai scris în viteza :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Aliata »

Ok:)
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de joystick »

Ha ha...cred ca am scris cu multe greseli? Nu mai verific ca imi e rusine :(. Am scris de pe telefon.
Nu beau bere rece ca am gatul sensibil.
E drept ca aseara de voie de nevoie am baut destul de muta apa de la frigider...sunt inca ok!

Am scris aia cu berile ca daca sarea cineva urat...ziceam ca am fost baut si aia e. Stiti vorba aia? Care e diferenta intre un om beat si unul prost? Ala beat isi revine!

Eu sunt ofticat ca nu sunt credincios...ca sa imi gasesc fericirea in ideea aia de divinitate.

Sa va recomand ceva: in salina Salnic Prahova au facut un planetariu
https://www.planetariu.ro/spectacol/de- ... n-univers/
va recomand acest filmulet. E destuld e scump insa merita din plin. E idee excelenta din care ne dam seama cat suntem de mici...

Legat de consum....am fost de curand la un eveniment unde se bea...orice, moca...bla bla (nu era nunta ca nu le suport). De multe ori m-am gandit ca poate nu ar strica 1-2 beri. Bausem vreo 2 sticle de cola, apa, suc de portocale...Nu e bun anturajul. De ce as fi baut? de pofta. De la apa ruginesc, cola (desi sunt bautor...2 sticle de 0.33 imi erau suficiente)...iar bere fara alcool...zero. Ma multumeam si cu o porcarie de Bergenbier...insa nu, ca nois untem barbati, nu bem fara...bleah.

Nu stiu ce naiba de dependenta e asta la mine...as bea alcool, dar daca imi dai o bere fara (o bere buna) aproape toata dorinta se stinge. Cred ca in psihic...
In fine...oricum, in sevraj nu am fost niciodata...in schimb mahmur, da. Totusi, capatasem si eu o toleranta zdravana al alcool...si nu mai vomitam. In ultimii ani m-am rupt de vreo 2-3 ori bine...dar parca vomitat...nu prea. Nu mai stiu.

Bun, am trecut de le un subiect la altul. Cred ca ar trebui sa vad ce mai e pe netflix...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Bun, am trecut de le un subiect la altul. Cred ca ar trebui sa vad ce mai e pe netflix...

😆
Familia e sacra, iti recomand da nu l-ai vazut

E dependenta ta Joystick, e bine ca încerci sa o tratezi din timp!

Weekend frumos!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

"Lecții de viata" pe pro TV, parca îmi vine sa vărs o lacrima..... ce regie ieftina , mulți telespectatori pot fi foarte afectați, cei tineri mai ales, în 2022 asta se cauta, ce-i drept ....
Nu-ti recomand Joystick :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de joystick »

Nu ma uit pe pro TV, antena 3...ma mai uitam la vocea României (și asta acum vreo 2 ani). Mai foloseam tv- ul ptr național Geo dar de când cu Disney... Am acolo documentare. Nici nu știu de ce îl mai plătesc (catv). De fapt știu... 3 carduri sunt la mama și ea se mai uita și la hbo și la alte prostioare... Ea având ab minim. Cred ca as ieși mai ieftin sa...ii plătesc ei ab și sa îl tai pe al meu.... Uite ce idee buna.... Și a venit la prima ora :).

Mulțumesc ptr recomandare. O sa il caut.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de dani »

Salut Joystick,nu te mai speria pt ca nimeni nu este aici pt ca este sanatos ci pt ca are nevoie de ajutor deci a te supara si judeca pe cineva pt ceea ce face si ce zice este nefiresc...

In alta ordine de idei sa stii ca nici eu nu ma uit la Tv de ceva timp.
Pt ca ai intrebat,pe Netfix poate ti-ar placea "Manifest" si o poveste adevarata care mie mi-a placu "A very british scandal" si viata lui Michael Jordan daca-ti place sportul .Totodata sunt multe documentare adevarate a unor trupe celebre de rock in care cu tristete poti vedea in afara de gloria lor ravagiile si vietile lor distruse de droguri si alcool...,uneori si mai rau...
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

dani scrie:Salut Joystick,nu te mai speria pt ca nimeni nu este aici pt ca este sanatos ci pt ca are nevoie de ajutor deci a te supara si judeca pe cineva pt ceea ce face si ce zice este nefiresc...

In alta ordine de idei sa stii ca nici eu nu ma uit la Tv de ceva timp.
Pt ca ai intrebat,pe Netfix poate ti-ar placea "Manifest" si o poveste adevarata care mie mi-a placu "A very british scandal" si viata lui Michael Jordan daca-ti place sportul .Totodata sunt multe documentare adevarate a unor trupe celebre de rock in care cu tristete poti vedea in afara de gloria lor ravagiile si vietile lor distruse de droguri si alcool...,uneori si mai rau...
Depeche Mode au doar o urma de rock, pt ca de aici a plecat discuția.... sau poate nu știu eu..... si chiar dc ar fi rock, nu vad ce atâta deranj..... ravagiile le fac maneliștii si "bombardierii" din ziua de azi.... trupele alea celebre de rock donau bani către multe fundații umanitare.... membrii ai acelor trupe unii din ei s au lăsat de droguri si alcool, si sunt exemple de urmat....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de dani »

Salut Vbc!
Nu este nimeni deranjat de trupele rock tata,ba' chiar deloc.
Fiecare asculta si face ce-i place. Eu unul respect parerea fiecaruia si doar in ceea ce ma priveste pe mine am invatat din greselile lor,atat.
Mie nu-mi place acest gen numai mie,am voie?
In rest,enjoy!

Ps Si ai grija pt ca un alcoolic intotdeauna gaseste un motiv pt a bea,acum sa nu fie la tine ca nu-mi place mie rock-ul si vezi ca nu glumesc si nu fac misto...
Pace!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns