021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de joystick »

Si mie mi-a palcut. F fain!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună seara, Tuturor!
Un reminder in ton cu titulatura forumului:
"Alcohelp"
"...Ca cineva să fie grav afectat, nu este neapărat necesar să fi băut mult timp sau în cantităţile băute de noi, ceea ce se verifică mereu, mai ales în cazul femeilor; adesea, femeile potenţial alcoolice devin real alcoolice şi ajung la punctul fără de întoarcere în doar câţiva ani. Unii băutori, care s-ar simţi insultaţi dacă ar fi numiţi alcoolici, se miră de faptul că sunt incapabili să înceteze băutul. Noi, care cunoaştem simptomele, vedem un număr mare de alcoolici potenţiali pretutindeni în rândul tinerilor. Dar numai încercaţi să le deschideţi ochii! (* Constatarea era adevărată la vremea primei ediţii a acestei cărţi. Dar, un sondaj efectuat în 1999, printre membrii A.A. din S.U.A. şi Canada, arăta că aproximativ o optime erau tineri sub treizeci de ani.)
Privind în urmă, avem sentimentul că am continuat să bem mulţi ani după ce trecuserăm de punctul până la care puterea voinţei ne-ar mai fi putut ajuta să ne oprim. În cazul în care cineva nu este sigur dacă a trecut sau nu în acea zonă periculoasă, să încerce să se lase de băut timp de un an. Dacă este alcoolic adevărat şi într-o stare avansată, are foarte puţine şanse de succes. În primii ani ai băutului, nouă ni s-a întâmplat să avem perioade de abstinenţă de un an sau mai mult, după care am devenit din nou băutori înrăiţi, mai târziu. Chiar dacă vă puteţi opri pentru o durată de timp considerabilă, se poate totuşi să fiţi alcoolic potenţial. Credem că prea puţini dintre cei pe care îi interesează această carte pot sta nebăuţi timp de un an de zile. Unii se îmbată chiar în ziua de după luarea hotărârii de a nu mai bea; majoritatea o fac după câteva săptămâni.
Pentru cei incapabili de a bea moderat, problema este cum să înceteze complet băutul. Plecăm, desigur, de la presupunerea că cititorul are dorinţa de a se opri. Dacă o asemenea persoană va putea sau nu să renunţe la băutură pe o cale ne-spirituală, depinde de cât de mult şi-a pierdut deja din puterea de a alege dacă să bea sau nu. Mulţi am crezut în tăria noastră de caracter şi aveam o dorinţă deosebit de puternică de a înceta băutul pentru totdeauna şi, totuşi, ne-a fost imposibil s-o facem. Derutanta trăsătură a alcoolismului, aşa cum îl cunoaştem noi, coristă din totala incapacitate de a sta departe de băutură, indiferent de cât de mari ar fi nevoia sau dorinţa omului în cauză..."
https://aamo.info/bb/aaromania/aabbromania.html

Imagine
Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de dani »

Salut Tudor!
Mare dreptate aveai cand discutand in privat imi spuneai ca atunci cand un alcoolic nu vrea si refuza sa fie ajutat,trebuie lasat in pace pt ca alti 5 oameni care stau la rand au nevoie de ajutorul tau.
Multumesc cu recunostinta pt tot ceea ce ai facut tu pt mine pt a ajunge un alcoolic abstinent fericit,asa cum esti si tu!
Da,Dumnezeu lucreaza prin oameni,prieten drag!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
Unul dintre lucrurile pe care le -am învățat este că nu poți să rămâi abstinent cu aceiași gândire care te-a adus la dependența de alcool.
Nu schimbi nimic, nimic nu se schimbă.
Mereu nervos, iritat și nemulțumit , mereu altii sunt problema si numai alcoolul-solutia .
Soluția însă este abstinența și schimbarea modului de gândire.
Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de dani »

Multumesc frumos Tudor,eu sunt unul din acea generatie care am invatat si aplicat aceste invataminte si bine am facut.
Altfel,nu stiu...si bine ca nu am aflat...
Cu respect si stima!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de dani »

Salut Tudor si-mi aduc aminte cu placere ca toti cei din generatia noastra de alcoolici recuperati aveam simtul umorului si ce fain si cu ce bucurie interactionam intre noi.
De ex. vorbind despre alcoolism si abstinenta pt ca fiecare de aceea este pe aacest Forum, pt a se cura,imi aduc aminte ca vorbeam despre vointa unui alcoolic ,multi facand greseala sa creada ca asta este determinanta pt a deveni abstinent,la care tu ai raspuns: pai spune-i unui om care are diaree sa aiba vointa si sa se abtina...
Mda,vointa o fi buna la sport,la lucru,in cariera etc dar nu la abstinenta si asa cum bine ai punctat ieri daca nu-ti schimbi modul de gandire si atitudinea,din pacate mai ai de baut.
Zi frumoasa in continuare tuturor!

https://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

dani scrie:Salut Tudor si-mi aduc aminte cu placere ca toti cei din generatia noastra de alcoolici recuperati aveam simtul umorului si ce fain si cu ce bucurie interactionam intre noi.
De ex. vorbind despre alcoolism si abstinenta pt ca fiecare de aceea este pe aacest Forum, pt a se cura,imi aduc aminte ca vorbeam despre vointa unui alcoolic ,multi facand greseala sa creada ca asta este determinanta pt a deveni abstinent,la care tu ai raspuns: pai spune-i unui om care are diaree sa aiba vointa si sa se abtina...
Mda,vointa o fi buna la sport,la lucru,in cariera etc dar nu la abstinenta si asa cum bine ai punctat ieri daca nu-ti schimbi modul de gandire si atitudinea,din pacate mai ai de baut.
Zi frumoasa in continuare tuturor!
"
https://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE
...Nu suntem o adunătură de oameni posomorâți..."
Apropo de voință și cu că alcolismul este o boală.
Un screenshot al unei replici între doi AA

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Pasul Unu: „ Am admis ca eram neputincioşi in fata alcoolului - ca nu mai eram stăpâni pe viata noastră”
·Nimănui nu ii place sa admită înfrângerea totala, cu toate ca este necesar înainte ca orice progres real sa se producă.
·Ii este dovedit alcoolicului prin vasta experienţa.
·Suntem victimele unei obsesii mintale cuplata cu o alergie fizica.
·„Voinţa neajutorata” este lipsa de putere in fata primului pahar.
·Dependenta fizica ne adânceşte dilema pe măsura ce sensibilitatea la alcool creste.
·Noii membri deseori îşi identifica propriul alcoolism când alcoolicii mai vechi îşi spun istoria băutului, si a efectelor consumului asupra vieţii lor.

·Pana când alcoolicul nu admite înfrângerea deplina, şansele de succes in recuperare sunt foarte mici. Programul de acţiune descris aici este prea extrem pentru el sa il accepte.

Imagine
Prietenia noastră cu alcoolul


Am băut de fericire şi am devenit nefericiţi.

Am băut pentru veselie şi am devenit trişti.

Am băut ca să uitam de noi şi am devenit preocupaţi exclusiv de propria persoană.

Am băut ca să devenim sociabili şi am devenit arţăgoşi.

Am băut ca să uităm de durere şi ne-am bălăcit în autocompătimire.

Am băut ca să putem dormi şi am cunoscut insomniile şi oboseala.

Am băut ca să fim tari şi am devenit slabi.

Am băut pentru virilitate şi am pierdut potenţa.

Am băut pentru că serviciul ne-o cerea şi ne-am pierdut postul.

Am folosit băutura ca medicament şi ne-au copleşit bolile.

Am băut ca să ne relaxăm şi a pus stăpânire pe noi tremuratul incontrolabil.

Am băut ca să înţelegem viaţa şi am ajuns să ne îndoim de noi toţi şi de toate.

Am băut ca să ne stimulam gândirea şi ne-am pierdut controlul în „filme rupte”.

Am băut ca să putem face conversaţie şi am ajuns să borborosim doar.

Am băut ca să ne încălzim şi ne-am pierdut căldura.

Am băut ca să ne simţim ca-n rai şi am cunoscut iadul.

Am băut ca să ne simţim liberi şi am devenit robi.

Am băut pentru putere şi am devenit neputincioşi.

Am băut ca să ne lichidăm problemele şi le-am văzut crescând şi înmulţindu-se.

Am băut ca să facem faţa vieţii şi ne-am învăluit în moarte.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

dani scrie:Salut Tudor si-mi aduc aminte cu placere ca toti cei din generatia noastra de alcoolici recuperati aveam simtul umorului si ce fain si cu ce bucurie interactionam intre noi.
De ex. vorbind despre alcoolism si abstinenta pt ca fiecare de aceea este pe aacest Forum, pt a se cura,imi aduc aminte ca vorbeam despre vointa unui alcoolic ,multi facand greseala sa creada ca asta este determinanta pt a deveni abstinent,la care tu ai raspuns: pai spune-i unui om care are diaree sa aiba vointa si sa se abtina...
Mda,vointa o fi buna la sport,la lucru,in cariera etc dar nu la abstinenta si asa cum bine ai punctat ieri daca nu-ti schimbi modul de gandire si atitudinea,din pacate mai ai de baut.
Zi frumoasa in continuare tuturor!

Salut Dani!
Cum îmi schimb modul de gândire și atitudinea? Vointa ar trebuie sa fie implicata în aceste acțiuni, intr-un procent destul de mare.
Simțul umorului îl am și eu, destul de dezvoltat, indiferent de stare

https://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

tudor scrie:Pasul Unu: „ Am admis ca eram neputincioşi in fata alcoolului - ca nu mai eram stăpâni pe viata noastră”
·Nimănui nu ii place sa admită înfrângerea totala, cu toate ca este necesar înainte ca orice progres real sa se producă.
·Ii este dovedit alcoolicului prin vasta experienţa.
·Suntem victimele unei obsesii mintale cuplata cu o alergie fizica.
·„Voinţa neajutorata” este lipsa de putere in fata primului pahar.
·Dependenta fizica ne adânceşte dilema pe măsura ce sensibilitatea la alcool creste.
·Noii membri deseori îşi identifica propriul alcoolism când alcoolicii mai vechi îşi spun istoria băutului, si a efectelor consumului asupra vieţii lor.

·Pana când alcoolicul nu admite înfrângerea deplina, şansele de succes in recuperare sunt foarte mici. Programul de acţiune descris aici este prea extrem pentru el sa il accepte.

Imagine
Prietenia noastră cu alcoolul


Am băut de fericire şi am devenit nefericiţi.

Am băut pentru veselie şi am devenit trişti.

Am băut ca să uitam de noi şi am devenit preocupaţi exclusiv de propria persoană.

Am băut ca să devenim sociabili şi am devenit arţăgoşi.

Am băut ca să uităm de durere şi ne-am bălăcit în autocompătimire.

Am băut ca să putem dormi şi am cunoscut insomniile şi oboseala.

Am băut ca să fim tari şi am devenit slabi.

Am băut pentru virilitate şi am pierdut potenţa.

Am băut pentru că serviciul ne-o cerea şi ne-am pierdut postul.

Am folosit băutura ca medicament şi ne-au copleşit bolile.

Am băut ca să ne relaxăm şi a pus stăpânire pe noi tremuratul incontrolabil.

Am băut ca să înţelegem viaţa şi am ajuns să ne îndoim de noi toţi şi de toate.

Am băut ca să ne stimulam gândirea şi ne-am pierdut controlul în „filme rupte”.

Am băut ca să putem face conversaţie şi am ajuns să borborosim doar.

Am băut ca să ne încălzim şi ne-am pierdut căldura.

Am băut ca să ne simţim ca-n rai şi am cunoscut iadul.

Am băut ca să ne simţim liberi şi am devenit robi.

Am băut pentru putere şi am devenit neputincioşi.

Am băut ca să ne lichidăm problemele şi le-am văzut crescând şi înmulţindu-se.

Am băut ca să facem faţa vieţii şi ne-am învăluit în moarte.
Din păcate pt mine, ma regăsesc în 80% din frazele scrise mai sus :(
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns