021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de joystick »

Azi am avut o zi... Nașpa. Mergeau 2 beri cu alcool insa rezultatul ar fi fost sa îmi accentueze tristețea. Din păcate iar am luat ceva... Cred ca îmi face mai mult bine decât rau. Sper ca iese în ceva peste 12 ore. Azi mi-a apărut un gand: pentru prima oare m-am gândit ca efectiv alcoolul mi-ar face mai mult rău decât bine psihic. Parca nu as fi avut nevoie de amorțire data de el ptr ca venea apoi cu altele.

Offf... Sambata vreau sa fac mișcare... Și nu am cu cine...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Vbc »

Depinde ce ai luat. Ca nu ies toate in 12h ... medicamentele astea ti le-a prescris doctorul? Sau iei tu asa... (presupun ca la asta te referi ca ai luat) nu la drogurile de mare risc.
Ia-ti familia și faceți mișcare,doar ca arata ploaie in weekend
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Vbc »

Eu mi-as dori sa mai reusesc sa stau aproape 3 ani fără alcool cu abtinere asa sau ce o fi mai exact, dacă nu reușesc sa fiu un abstinent senin
Seninătatea cred ca o capatam,schimbând complet gândirea în primul rand, dar si stilul de viata ,radical , pe toate planurile... iar în zilele noastre va spun sincer ca eu unul m as adapta foarte greu,la aceste schimbări, cu presiunile care le am :)
Daca m as duce pe o insula pustie ,da ,acolo am cele mai mari șanse sa reusesc ... sa numai am nici o grija
Trăim alte vremuri, suntem alte generații, aici pot include fără supărare:) pe Aliata și Joystick
Este punctul meu de vedere
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Neata!

Vbc, eu am spus ce inseamna pentru mine abstinenta, nu cum o capat:).
Cat despre repartizarea pe generatii:) cu toate ca n-am inteles exact ce-ai vrut sa exprimi, n-am de ce sa ma supar. Fiecare cu parerea lui;).
Zi faina!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Vbc »

Neata
Nici eu nu am înțeles:)) ce am scris
Nu sunt mahmur, doar ca am scris cum m am trezit, după ce am oprit alarma.
Am vazut ce ai scris :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Vbc »

Mi.am spus părerea, cum vad eu lucrurile pt abstinenta senina, v am inclus și pe voi, mi am permis sa o fac , fără supărare:)
Zi faina și fără alcool tuturor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Aa, deci noi 3 suntem in aceeasi generatie:). Acum am inteles:)).

Nu m-am gandit ca esti mahmur. La fel ca tine, abia ma trezisem si pricep mai greu la prima ora...
Prost obicei asta cu telefonul in ochi la prima ora:).
Ultima oară modificat 25 Noi 2022, 07:10 de către Aliata, modificat 1 dată în total.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Joystick, si eu am niste zile, de-mi vine sa caftesc pe cineva:)). Xanax-ul nu e o solutie, doar schimbi adictiile. Azi un sfert, maine jumate si tot asa.
Aseara am fost la sala si-am tras de mine de azi abia mai merg. Am fost singura, n-am nevoie de companie, ca nu merg sa conversez.
De ce esti asa trist?
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Vbc »

Xanax-ul nu e o solutie, doar schimbi adictiile. Azi un sfert, maine jumate si tot asa.


Practic sari din lac în puț :(
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Vbc »

Aliata scrie:Aa, deci noi 3 suntem in aceeasi generatie:). Acum am inteles:)).

Nu m-am gandit ca esti mahmur. La fel ca tine, abia ma trezisem si pricep mai greu la prima ora...
Prost obicei asta cu telefonul in ochi la prima ora:).

M am trezit cu noapte n cap... :) Am o.zi lunga , tre sa parcurg 500km , sa ma întorc acasa pana 16.00 17.00 are fiică-mea o prob de sănătate, ....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns