021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Bucurie!

Aici puteti povesti experientele personale.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Bucurie!

Mesaj de primavara »

Aliata24 scrie:
"Primavaro, tu nu vei mai reveni niciodata la consum. Te-am vazut! Esti un om care si-a inteles si acceptat durerea. Ca in rest, avem si dureri, dezamagiri, frici, reactii nepotrivite, asta e altceva.
Sunt oameni care scriu frumos si care sunt rai pana in maduva oaselor. La fel, sunt oameni care scriu agresiv si par Nero reincarnat si sunt cei mai sensibili si buni oameni. Tu esti un om bun!"

Buna dimineata Aliata si tuturor celor care citesc!
Fara a dori sa par intr-un fel...si eu sper la fel dar se spune ca trebuie sa ne gandim doar la ziua de AZI si asa cum spun eu mereu, in timp devine ca respiratia cu conditia sa nu uiti niciodata de unde ai plecat...

In alta ordine de idei, cu-i nu-i place sa auda ceva frumos despre el sau sa i se faca un compliment?Cred ca asta il face pe om si mai bun, zic eu.Multumesc mult!
Ceea ce cred eu despre bunatatea si rautatea oamenilor am sa exemplific prin mine:

asadar eu sunt convinsa ca toti suntem buni dar ne inraim de anumite dezamagiri, traume trecute, frustrari etc asa cum o fac soferii agresivi pe sosele si acolo isi varsa si naduful convinsa fiind ca au probleme cei care sunt asa.Ati observat ca cel care conduce un Rolls-Royce nu conduce agresiv, nu injura si nu se comporta necivilizat?
Mai cred ca atunci cand eram rea, razbunatoare, voiam sa platesc politie neaparat si sa arat ca nimeni nu ma invinge(in sensul rau) si raspundeam cu aceiasi moneda, eram cum eram cu un ego cat Casa poporului(nefondat)... si ma chinuiam in Iadul creat de mine(vb numai si numai despre mine si nu fac aluzie la nimeni) iar ulterior de cand am poposit aici am invatat ca si aplicand a fi un om bun nu numai teorie m-a ajutat f mult sa devin abstinenta.Nu am putut deveni abstinenta altfel.
Ca o concluzie , indiferent de cum sunt si se manifesta oamenii in diferite circumstante eu raman la ideea si cred in bunatatea oamenilor.

O zi frumoasa abstinenta si senina sa avem toti!🙏💖🍀
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Bucurie!

Mesaj de primavara »

Cui se scrie legaat, scuzee!🤔😂
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Bucurie!

Mesaj de primavara »

Buna dimineata tuturor!
Ne pregatim cu bucurie de 1 Mai, nu???Poate ca este neplacut pt unii dar eu nu am amintiri urate din acele timpuri si melodia de la final sa stiti ca o pun in gluma pt ca nici chiar asa...🤔😂😂😂
Cred ca ar trebui sa ne construim in capul nostru , eu deja am facut-o, ca nu vom bea la gratarul de 1 Mai si avem toate motivele sa petrece cu mintea limpede si sa ne bucuram sincer...


In alta ordine de idei, ieri m-am suparat pe "buna" veche prietena pt lacomia ei si faptul ca eu nu inteleg un om care nu poate face un bine fara sa-l coste nimic..., acesta fiind cazul ei iar binele era pt mine, prietena ei de muulti ani iar eu de fiecare data am ajutat-o cu ceea ce am putut fara sa stau sa ma gandesc...In fine, spun asta deoarece in trecut sigur mi-as fi inecat amarul in alcool dar acum nuu...Nu am vb urat ci doar m-am ridicat si i-am spus "la revedere"...😱🤔

Un weekend abstinent si linistit si frumos sa avem toti!!!🙏💖🍀
https://www.youtube.com/watch?v=eMKJWdln2i4
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Bucurie!

Mesaj de Vbc »

🥃weekend mode
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Bucurie!

Mesaj de primavara »

Vbc scrie:🥃weekend mode
Buna Vbc si tuturor celor care citesc!
Sper ca in paharul trimis este vre-un suc natural de ceva pt ca sa stii ca multe ori si eu dau "noroc" cu ceva colorat in pahar dar nu este cu alcool...
Ceea ce as putea sa sugerez eu pt noi toti este faptul ca nu trebuie sa ne construim in cazul nostru in creieras vre-o bauta, o berica, un paharel etc pt ca stim cu totii ca nu ne vom opri decat atunci va fi mult prea mult si asa cum spunem eu in trecut pe aici(citire de la doctori in adictii) creierul nostru este ca o supapa in irigatii adica de la prima picatura de alcool ingerat se deschid poftele si supapa nu se va inchide la loc decat atunci cand vom fi suprasaturati cu alcool...🤔😱
Pai eu zic sa mergem la gratar si sa ne bucuram cu mintea limpede si sufletul plin de bucurie stiind ca maaine nu ne va fi rau, nu vom avea remucari pt ca am baut, nu vom avea palpitatii si transpiratii la noapte, nu vim fi cuprinsi de cumplita teama ca vom sfarsi asa..., nu?🤔

Petrecere frumoasa abstinenta tuturor in continuare!🙏💖🍀
https://www.youtube.com/watch?v=eMKJWdln2i4
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Bucurie!

Mesaj de primavara »

Buna seara si sper sa nu supar pe nimeni cu remarca mea!🤗
Referitor la ceea ce a scris cineva pe Forum ca niciodata nu vom mai fi la fel ca inainte de a ne "inbolnavi" sunt de acord cu mentiunea ca nu vom mai fi la fel... ci mult mai buni si valorosi, acesta este opinia mea care acum sunt cea mai buna varianta a mea de cand ma stiu...(scuze pt ca nu vreau sa sune a lauda ci la castigul pe care l-am capatat de cand am devenit abstinenta).Fiecare este cum se simte iar eu clar nu simt ca am pierdut ceva ci am castigat foarte mult...
Doamne ajuta tuturor!🙏💖🍀
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Bucurie!

Mesaj de Alliona »

Așa este. Fiecare simte altfel. Depinde ce ai stricat pe timpul consumului, relații, sănătate.
Tu ești un exemplu foarte pozitiv.
Te îmbrățișez cu drag.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Bucurie!

Mesaj de lupica »

🙏🙏🙏
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Bucurie!

Mesaj de lupica »

Meditatie

27 iunie

MERGEM PE CALEA AA

Ne supunem Paşilor şi Tradiţiilor AA deoarece dorim cu adevărat să ni le însuşim. Nu mai este o chestiune de bine sau rău; ne conformăm deoarece chiar vrem să ne conformăm. Acesta este procesul nostru de creştere în unitate şi capacitate de funcţionare. Aceasta este dovada îndurării şi iubirii lui Dumnezeu printre noi.
AA AJUNGE LA MATURITATE

Îmi place să mă urmăresc cum evoluez în AA. M-am împotrivit conformării principiilor AA din clipa în care m-am înscris, dar am aflat din chinul împotrivirii mele că, alegând să trăiesc în stilul AA, m-am deschis în calea graţiei şi iubirii dumne­ze­ieşti. După care am început să cunosc cu adevărat ce înseamnă să fii un membru al Alcoolicilor Anonimi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Bucurie!

Mesaj de primavara »

lupica scrie:Meditatie

27 iunie

MERGEM PE CALEA AA

Ne supunem Paşilor şi Tradiţiilor AA deoarece dorim cu adevărat să ni le însuşim. Nu mai este o chestiune de bine sau rău; ne conformăm deoarece chiar vrem să ne conformăm. Acesta este procesul nostru de creştere în unitate şi capacitate de funcţionare. Aceasta este dovada îndurării şi iubirii lui Dumnezeu printre noi.
AA AJUNGE LA MATURITATE

Îmi place să mă urmăresc cum evoluez în AA. M-am împotrivit conformării principiilor AA din clipa în care m-am înscris, dar am aflat din chinul împotrivirii mele că, alegând să trăiesc în stilul AA, m-am deschis în calea graţiei şi iubirii dumne­ze­ieşti. După care am început să cunosc cu adevărat ce înseamnă să fii un membru al Alcoolicilor Anonimi.
Buna dimineata Lupisor si tuturor celor care citesc!
Multumesc frumos pt meditatie si clar nu intamplator te-ai gandit la mine...
Cu siguranta ca Dumnezeu lucreaza prin oameni adica pt mine prin voi incepand cu Tudor si eu am avut marele noroc sa va gasesc aici si sa urmez in acesti pasi AA cu toate ca nu prea am frecventat grupul AA.Cateva luni am crezut ca acest Forum este grup AA si in acele timpuri Tudor scria zi de zi ca si mine si am calcat in urmele lui gandind ca daca el a reusit(si cei care au reusit toti) nu se poate sa nu reusesc si eu si bine am facut nemaiincarcand sa reinventez roata...
Doamne ajuta tuturor!🙏💖🍀
Scrie răspuns