021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Styx , multumesc ca m-ai pus sa impartasesc experienta si pe pagina ,, Prietenii lui Bill " , cred ca a fost de folos dupa comentarii .
Explic putin prietenilor nostri , ,,Prietenii lui Bill " este un grup inchis pe facebook , cine vrea sa intre sa scrie un mesaj lui Styxulet sau mie si se poate intra .

Catalinule prietene , multumesc mult pentru dedicatie , am ascultat-o de doua ori , mi-au placut baietii , iti dedic si eu o melodie mai altfel :
https://www.youtube.com/watch?v=jApNRTQ ... e=youtu.be

Va imbratisez prieteni si bune 24 de ore va doresc !
Colea , sa nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ma numesc colea

Mesaj de sobrichet »

'Neata,

Imi place DM, dar n-o stiam pe asta.

Azi mi-am inceput ziua cu o piesa mai energica https://www.youtube.com/watch?v=co6WMzDOh1o , care spre final zice cam asa:

Este o zi frumoasa
Nu o lasa sa dispara,
Este o zi frumoasa
Atinge-ma,
Invața-ma,
Stiu ca nu sunt un caz fara speranta...

Sa vedem daca va fi asa.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc mult Catalin si Sobrichet pentru ca ati trecut pe la mine !
Catalin , eu am descoperit mult mai tarziu Depeche Mode , pentru ca atunci cand erau ei pe culmi , eu eram in periaoda neagra a mea si inclusiv a muzicii , cu stilui de death, thrash ,etc . asa ca restul imi pareau ,,subtiri "
Spuneai undeva ca nu poti asculta o dedicatie , ca te duce cu gandul la baut .
Eu Pink Floyd nu am reusit sa-i ascult sau mai corect spus ,m-am ferit si nu am incercat sa-i ascult pentru o perioada lunga de timp de frica sa nu ma duca din nou la trairile cand beam .

Sobrichet , spuneai ceva de telefoane pe pagina ta .
In momentul in care incepe cu ofertele il voi amana, imi voi gasi ceva urgent de facut sau voi da niste telefoene
Daca sunt numerele de la prieteni abstinenti , cred ca este foarte bine , pe mine m-au ajutat foarte mult .

Va imbratisez preiteni si va doresc abstinenta senina !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Airam »

Buna ziua baieti.
Primiti si fete in clubul vostru?
Si mie imi plac Depeche Mode, Pink Floyd.
Te imbratisez Colea.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ma numesc colea

Mesaj de sobrichet »

Multumesc de sugestie Colea. Daca va fi nevie o sa vorbesc cu persoane serioase, dar care nu stiu de problema mea cu alcoolul. Deocamdata nu ma simt la un nivel suficient incat sa imi pemit sa va cer numere de telefon. Sa asteptam sa mai treaca o vreme si sa vedem daca merit.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna seara prieteni !

Maria , sigur ca da , aici toti sunt bineveniti in club, fete sau baieti ; slabuti sau plinuti ; tineri sau foarte tinere 😊.,, Singura cerinta estre dorinta de a renunta la baut " 😜

Sobrichet , numarul de telefon poti sa-l ceri de la prietenii abstinenti cand vrei si iti doresti asta .
Oricum ajutorul la telefoanele primite si cele date este in totalitate reciproc. Eu reusesc de ceva zile , zeci de zile sa ma mentin abstinent doar ajutand cum pot alti prieteni sa ramaa pe aceasta cale sau impartasind cum fac eu , asa nu uit cum uitam dupa nici o zi cat de rau m-am simtit cu o zi inainte de la bautura sau juramintele facute ca de maine nu mai beau niciodata , etc.
Azi a ajuns o meditatie de ce este bine sa ma confrunt cu o alta persoana si sa nu raman singur pe drum :
meditatii_sfdimitrie@yahoogroups.comOct 30 at 10:08 AM30 OCTOMBRIEAtunci când sunt motivat de mândrie – o auto-înrobire – devin parțial sau chiar complet orbit de angajamentele și de slăbiciunile mele. În acel moment, ultimul lucru de care am nevoie este confortul. Am nevoie de un prieten înțelegător din Program – și mai ales de unul care știe ”unde mă situez” – un prieten care, fără ezitare, va străpunge zidul pe care l-a clădit ego-ul meu, astfel încât lumina rațiunii să poată răzbate din nou. Îmi acord eu timp pentru a-mi revizui progresul, pentru a mă verifica și a-mi face un inventar zi de zi și pentru a încerca imediat să îmi repar greșelile?Rugăciunea de aziDoamne, mă rog ca grupul – sau măcar un prieten – să fie suficient de onest pentru a-mi sesiza manifestările subtile ale mândriei și să fie suficient de curajos ca să îmi spună aceste lucruri. Stima mea de sine a fost flămândă de atât de mult timp, încât cu primul succes în Program se va umfla considerabil de la o prea mare autosatisfacție. Fie ca o privire din afara sinelui meu să îmi redea fidel tabloul despre felul în care îmi gestionez triumful abstinenței mele – cu umilință sau cu mândrie.
Spuneai pe topicul tau :
A aparut si Maleficul azi. Dar mai tarziu, intr-un moment in care alta data isi facea de cap cu mine. La sfarsitul programului cand eram la cumparaturi in supermarket. Nu a reusit decat sa imi arate ce oferta generoasa este la rafturile cu multe, multe beri.
Mi-ai adus aminte de o "reclama" a AA-lui care spune ceva de genul ,, Daca bautura te costa mai scump decat o platesti suna la numarul de telefon .............." , pentru ca pe mine bautura ma costa locuri de munca pierdute , familie si copil trist , zilele mele care mi le programam numai cu gandul cum sa beau , etc....
Va imbratisez prieteni si azi mi-am adus aminte cat de minunat este sa fii treaz si este o zi castigata , m-am bucurat de lucruri simple , de lumina soarelui de toamna , de detaliul unei cladiri , de o gura de aer....
Noapte buna si pe maine !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Ambasador »

Lucrurile simple aduc fericirea. Ai dreptate Colea. Parca si Iliuta spunea ceva asemanator..
Nu pot decat sa ma bucur sincer pentru seninatatea ta, una spre care tanjim cu totii dupa ce impacarea vine... Te felicit din tot sufletul pentru putinta de a lupta cu aceasta boala! Esti minunat!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Airam »

Multumesc Colea, pentru acceptarea in club.
Ai dreptate, trebuie sa invatam sa ne bucuram de lucruri simple. Asa putem fi fericiti tot timpul.
In jurul nostru sunt minunatii multe, care trebuie doar sa le observam.
Te imbratisez Colea.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ma numesc colea

Mesaj de sobrichet »

Maria, am o dedicatie pentru tine. Aveam succes cu ea pe vremuri. Se potrivesc si versurile intr-un fel cu tema forumului.

https://www.youtube.com/watch?v=kBP-EaXU1Vc

Eu nu am fost invitat, nici nu m-am autoinvitat dar m-am autoacceptat cu forta in club 😊

Multumesc Colea.

Iata si versurile traduse cu ajutorul lui google:

" Vreau pe cineva cu care sa impartasesc
Restul vieții mele,
Sa impărtășesc gândurile mele cele mai intime,
Sa cunoasca detaliile mele intime.
Cineva care va sta lângă mine
Sa ma sprijine
Și în schimb
Îsi va primi sprijinul meu.
Ea mă va asculta
Când vreau să vorbesc
Despre lumea în care trăim
Și viața în general.
Deși opiniile mele pot fi greșite,
Pot fi chiar corupte,
Ea mă va auzi.
Și nu vor fi ușor convertit
În modul meu de gândire.
De fapt, de multe ori nu va fi de acord.
Dar la sfârșitul anului
Ea le va intelege pe toate.

Vreau cineva caruia sa=i pese
De mine cu pasiune,
Cu fiecare gând și cu fiecare respirație.
Cineva care mă va ajuta să văd lucrurile
Într-o lumină diferită.
Toate lucrurile pe care le detest acum
Aproape ca-mi vor placea.
Nu vreau să fiu legat
De corzile nimanui.
Încerc cu atenție să ies curat
Din acele lucruri.
Dar când dorm
Vreau pe cineva
Care sa-si puna brațele în jurul meu
Și să mă sărută cu blândețe.
Deși lucruri de genul asta
Im fac rău
Într-un felul acesta
O să scap de ele. "
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Airam »

Waw...Depeche Mode...Multumesc Sobri.
Te pup.
Scrie răspuns