021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Lilylili
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde Lilylili » 01 Aug 2018, 17:31

Nu beau in fiecare zi dar cand beau pana nu ma imbat nu ma las. Din ce am citit pe acest forum, trebuie sa scriem zilnic. Imi doresc sa impartasesc cu voi experienta de a ma lasa de alcool. Nu beau tarie dar totusi nu vreau sa mai pun gura pe alcool. Imi doresc enorm acest lucru

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 01 Aug 2018, 20:59

Buna Lily,
Ai nimerit unde trebuie numai ca daca vrei sa conversezi cu noi ar trebui sa-ti faci un topic al tau la sectiunea "Prezentati-va".Acolo va fi casuta ta unde poti povesti despre tine ceea ce vrei si unde cei care vor sa-ti raspunda o sa-ti raspunda si bineinteles ca poti scrie si tu la oricare dintre noi asa cum ai facut la Lupica.
Deci bine ai venit pe forum si sper sa ramii cit mai mult timp cu noi, eu fac asta de citiva ani si nu-mi pare rau deoarece viata mea s-a schimbat cu 180gr....🤔 Si continua sa citesti pe Forum si intreaba-ne deoarece suntem aici si pt tine...👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Lilylili
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde Lilylili » 01 Aug 2018, 21:38

Va multumesc pt indrumare@

Lilylili
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde Lilylili » 02 Aug 2018, 16:04

Buna. Chiar astazi am avut probleme la serviciu pe care nu stiu cum o sa le rezolv si am avut tentatia sa imi iau ceva de baut. Dar m am gandit la promisiunea facuta. Sunt acasa si vreau sa ma duc la sala. Problemele nu mi se vor rezolva daca beau

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 03 Aug 2018, 11:56

3 august
.
.. SĂ FIM DE FOLOS

Scopul nostru real este să fim în formă pentru a fi cât mai de folos lui Dumnezeu şi oamenilor din jurul nostru.
ALCOOLICII ANONIMI

E clar că planul lui Dumnezeu pentru mine se exprimă prin iubire. Dumnezeu m-a iubit suficient de mult ca să mă ia de pe străzi şi din închisori, astfel încât să pot deveni un participant util în lumea Sa. Răspunsul meu va fi iubirea faţă de toţi copiii Lui, manifestată prin susţinere şi exemplu. Îl rog pe Dumnezeu să mă ajute să-I imit iubirea ce mi-o poartă în relaţiile mele cu semenii.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 04 Aug 2018, 11:30

4 august

GERMENII CREDINŢEI

Credinţa este, fără îndoială, necesară, dar numai credinţa nu te ajută cu nimic. Putem avea credinţă, dar în acelaşi timp să nu-L primim pe Dumnezeu în viaţa noastră.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Copil fiind, deseori îmi puneam întrebări în ceea ce priveşte existenţa lui Dumnezeu. Pentru un „gânditor ştiinţific” ca mine, nici un răspuns nu putea să ţină piept unei analize amănunţite, până când, în cele din urmă, o femeie răbdătoare mi-a spus: „Trebuie să ai credinţă”. Cu această simplă afirmaţie, au fost semănaţi germenii vindecării mele!Astăzi, dat fiind că sunt în recuperare – smulgând buruienile alcoolismului – las treptat să crească şi să înflorească germenii credinţei. Fiecare zi de recuperare, de grădinărit asiduu, mă apropie şi mai mult de Puterea Superioară, aşa cum O înţeleg eu. Prin credinţă, Dumnezeul meu a fost mereu alături de mine, dar responsabilitatea mea este să fiu dispus să-I accept prezenţa. Îl rog pe Dumnezeu să mă facă dispus să fac voia Lui.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 06 Aug 2018, 12:22

6 august

MÂNAŢI

Mânaţi de o sumedenie de forme de frică, autoamăgire, egoism, le aducem insulte semenilor noştri, iar aceştia ne răspund cu aceeaşi monedă.
ALCOOLICII ANONIMI

Egoismul a fost forţa care stătea la originea alcoolismului meu. Beam ca să mă bucur de reuşitele mele şi beam ca să-mi înec amarul. Atitudinea umilă este soluţia. Învăţ să-mi las voinţa şi viaţa în grija lui Dumnezeu. Naşul meu îmi spune că sprijinul acordat semenilor mă ţine departe de alcool. Dar acum mă întreb: Am căutat oare să aflu care sunt planurile lui Dumnezeu pentru mine? Am sprijinit activitatea grupului meu AA?
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 10 Aug 2018, 08:40

10 august

NE MAI DUBLĂM ÎNCĂ O DATĂ EFORTURILE

Într-o măsură oarecare, făcuse deja lucrul acesta atunci când şi-a făcut inventarul moral, dar acum a sosit clipa când trebuia să-şi mai dubleze o dată eforturile pentru a vedea câte persoane au avut de suferit de pe urma lui, şi în ce mod.

Pe măsură ce abstinenţa mea se prelungeşte, devin din ce în ce mai conştient de faptul că sunt o persoană de valoare. Pe parcursul acestui proces, sunt mai în măsură să-i tratez pe cei din jurul meu ca având aceleaşi drepturi ca şi mine, iar odată cu aceasta îmi dau seama că acestea sunt persoanele cărora le provocasem suferinţă în timpul perioadei mele de alcoolism activ. N-am minţit pur şi simplu, ci l-am minţit pe Tom. N-am înşelat pur şi simplu, ci am înşelat-o pe Joe. Ceea ce păreau a fi nişte fapte impersonale, erau de fapt nişte atacuri la persoană, deoarece era vorba de persoane – oameni de valoare – cărora le-am provocat suferinţă. Trebuie să fac ceva în legătură cu oamenii pe care i-am rănit, astfel încât să mă pot bucura de o abstinenţă liniştită.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 12 Aug 2018, 12:10

12 august

RETROSPECTIVĂ

Mai întâi privim înapoi şi încercăm să descoperim unde am greşit; după care vom încerca cu hotărâre să reparăm prejudiciile pe care le-am făcut;...

Călătorind pe revigorantul şi interesantul traseu al vindecării iniţiate de AA, am aflat pentru prima dată ce înseamnă pacea sufletească, iar linia orizontului apărea clară şi luminosă, în contrast cu ceaţa şi obscuritatea din trecut. Revizuirea propriei vieţi pentru a-mi depista greşelile, părea a fi o treabă extrem de dificilă şi primejdioasă. Îmi era greu să mă opresc şi să mă uit în urmă. Îmi era teamă să nu mă împiedic! Nu puteam să-mi scot din minte trecutul şi să trăiesc pur şi simplu în prezentul de aur? Mi-am dat seama că cei cărora le-am provocat în trecut suferinţă mă împiedicau să merg pe calea seninătăţii. Trebuia să mă rog, să am curajul de a-i înfrunta pe cei care încă mai persistau în conştiinţa mea, să recunosc şi să mă ocup de vina pe care mi-o insufla însăşi prezenţa lor. Trebuia să mă uit la prejudiciile pe care le-am provocat şi să fiu dispus să le repar. Doar atunci îmi voi putea relua călătoria spirituală.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 13 Aug 2018, 06:49

13 august

DEBARASAREA COMPLETĂ

... iar în al treilea rând, după ce am scăpat de sechelele trecutului, ne vom gândi cum am putea stabili, cu ajutorul noii conştiinţe de sine, relaţii cât mai bune cu fiecare persoană pe care o cunoaştem.

Imediat cum am ajuns la Pasul Opt, am căpătat dintr-odată tot ce trebuia pentru completarea cu succes a Paşilor precedenţi: curaj, corectitudine, sinceritate, voinţă şi meticulozitate. La început, n-am putut să-mi adun forţa necesară pentru această sarcină, drept pentru care în Pasul acesta este scris: „Am fost dispuşi...” Aveam nevoie de curaj pentru a începe, de corectitudine pentru a vedea unde greşisem, o dorinţă sinceră de a pune lucrurile în ordine, meticulozitate pentru întocmirea listei şi dorinţa de a-mi asuma riscurile necesare pentru adevărata atitudine umilă. Cu ajutorul Puterii mele Superioare în dezvoltarea acestor virtuţi, am terminat cu bine acest Pas şi am continuat să merg înainte în căutarea evoluţiei mele
lupusor_dani@yahoo.com

Înapoi la “PREZENTATI-VA”