Hei! Vrem să aducem ceva nou pe forum și avem nevoie de tine. Apasă aici ca să ne spui părerea ta!

021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde Joy » 18 Mai 2020, 16:41

Vaaai, cit ma bucuram eu cind am ajuns aici pe Forum de aceste vorbe pe care le stiu pe de rost de-acum, atunci cind mi le spunea in scris si la telefon TUDOR...🤔😊
Am luat orb ceea ce-mi spunea el, am incercat sa imit si sa calc in urmele lui si...am reusit, zic eu, neuitind de unde am plecat si nici nu vreau sa uit...🤔👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde lupica » 19 Mai 2020, 08:15

19 mai

SĂ OFERI FĂRĂ SĂ AŞTEPŢI CEVA ÎN SCHIMB

Iar el ştie prea bine că viaţa lui a devenit mai bogată, ca o recompensă suplimentară a faptului că a dăruit cuiva, fără să aştepte ceva în schimb.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Când tocmai intrasem în program, mi-a fost greu să înţeleg ideea de a oferi fără să aştept ceva în schimb. Deveneam suspicios atunci când ceilalţi voiau să mă ajute. Mă gândeam: „Oare ce vor în schimb?” Dar în scurt timp am aflat ce înseamnă bucuria de a ajuta un alt alcoolic şi am înţeles de ce mi-au sărit în ajutor de la bun început. Atitudinea mea s-a schimbat, iar eu am fost dispus să-i ajut pe alţii. Uneori deveneam nerăbdător, ca atunci când voiam ca şi ei să guste din bucuria abstinenţei, să-şi dea seama că viaţa poate fi minunată. Când viaţa mi-e plină de iubirea lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg, şi eu ofer la rândul meu acea dragoste colegului meu alcoolic şi simt o bogăţie nemaipo­menită, pe care mi-e greu s-o explic.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Mai 2020, 14:23

Ce frumos mesaj si asa cum am spus de foarte multe ori, aceste pricipii invatate de la voi acum le aplic si in viata privata:ce suparata eram si povesteam pe Forum cum de x sau y din fam mea nu este recunoscator pt cite am facut sau daruit pt el(ea) si mi s-a atras atentia aici, de catre prieteni ca atunci cind dai ceva trebuie sa uiti...🤔👍 Raspund eu mucalit ca cel care primeste n-ar trebui sa uite...😂😂
Mda, f frumos si adevarat si cu abstinenta, dai mai departe ceea ce stii fara sa astepti aprecieri, fara sa astepti nimic in schimb, dezinteresat asta ajutindu-te in primul rind pe tine...🤔 Pai nu v-am spus eu ca noi , cei cu problema noastra suntem grozavi???😂😂😂😉👍
Multumesc!🙏

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 21 Mai 2020, 08:31

21 mai

LISTA ÎNTÂMPLĂRILOR FERICITE

Unul dintre exerciţiile pe care le efectuez este să încerc să-mi fac inventarul complet al întâmplărilor fericite de care am avut parte.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Pentru ce trebuia să fiu recunoscător? M-am încuiat singur în cameră şi am început să înşir toate întâmplările fericite de care n-am fost în nici un fel responsabil, începând cu faptul că m-am născut sănătos la minte şi la trup. De atunci şi până în clipa de faţă, au trecut şaptezeci şi patru de ani. Lista s-a întins pe două pagini şi mi-a luat două ore s-o termin; am inclus sănătatea, familia, banii, AA-ul – totul. În rugăciunile mele de zi cu zi, Îl rog pe Dumnezeu să mă ajute să-mi aduc aminte de lista mea şi să fiu recunoscător pentru ea pe tot parcursul zilei. Când îmi aduc aminte de lista mea cu recunoştinţe, îmi este foarte greu să ajung la concluzia că Dumnezeu mă nedreptăţeşte.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 21 Mai 2020, 15:27

Ce frumos mesaj, asa este si eu as avea multe de scris chiar foarte multe daca m-as apuca sa le astern pe hirtie, lucruri pt care ii multumesc lui Dumnezeu zilnic...🙏
Totodata nu vreau sa le uit uit nici pe cele mai putin bune, multe, foarte multe datorate alcoolului, decizii gresite luate la un moment dat in viata mea si fac asta pt a nu crede vreodata ca nu mai am probleme deloc cu alcoolul(stiu ca si accept ca voi avea mereu) pt ca stiu ce ar insemna sa gindesc asa de la prietenii mei care au trait si aceste experiente si nu vreau...🤔
Multumesc!👍

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 21 Mai 2020, 15:27

Ce frumos mesaj, asa este si eu as avea multe de scris chiar foarte multe daca m-as apuca sa le astern pe hirtie, lucruri pt care ii multumesc lui Dumnezeu zilnic...🙏
Totodata nu vreau sa le uit uit nici pe cele mai putin bune, multe, foarte multe datorate alcoolului, decizii gresite luate la un moment dat in viata mea si fac asta pt a nu crede vreodata ca nu mai am probleme deloc cu alcoolul(stiu si accept ca voi avea mereu) pt ca stiu ce ar insemna sa gindesc asa de la prietenii mei care au trait si aceste experiente nefericite si nu vreau...🤔Mai bine invat din greselile altora decit dintr-ale mele...🤔
Multumesc!👍

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 22 Mai 2020, 10:02

22 mai

PRIMUL PAS

NOI... (Primul cuvânt din Pasul Unu)
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Pe vremea când obişnuiam să beau, nu puteam să mă gândesc decât la „mine, mine, mine” sau „eu, eu, eu”. O asemenea obsesie chinuitoare, aşa o meteahnă sufletească, aşa un egoism spiritual m-au făcut să depind de sticlă timp de mai bine de jumătate din viaţa mea.Drumul pentru a-L găsi pe Dumnezeu şi a-I face voia în fiecare zi a început cu primul cuvânt al Primului Pas... „Noi”. În acest plural se afla puterea, forţa, siguranţa, şi în cazul unui alcoolic ca mine, viaţa. Dacă aş fi încercat să mă vindec de unul singur, probabil că aş fi murit. Alături de Dumnezeu şi de alţi alcoolici, am un scop divin în viaţă... am devenit un canal pentru transmiterea tămăduitoarei iubiri a lui Dumnezeu.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 22 Mai 2020, 13:46

Heeei, prietenul meu Lupisor😂😉😊👍, daa, exact asa eram si eu, "eu, eu, eu..." uff si exact asa faceam si intotdeauna altcineva era de vina de "meteahna" mea, si dadeam vina pe trairile nefericite din copilrie pt deh, asa spun psihologii si nu-s eu de vina...etc🤔 Acum nu mai cred in nimeni decit in Dumnezeu si in VOI, pt ca da, numai asa IMPREUNA am vazut si eu ca m-am alaturat grupului si sunt cea de astazi.🤔Pt mine depresia ramine o stare de spirit care trece cu trairi si ginduri pozitive si nicidecum alcoolul nu este raspunsul la ea ...🤔
Toate cele bune va doresc tuturor, alaturi de NOI!🙏

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 23 Mai 2020, 13:12

23 mai

SĂNĂTATEA SPIRITUALĂ

Odată ce ne-am vindecat de boala spirituală, începem să ne recuperăm atât mental, cât şi fizic.
ALCOOLICII ANONIMI

Îmi este foarte greu să mă împac cu boala mea spirituală, din cauza marii mele mândrii, mascată de reuşitele mele materiale şi de puterea mea intelectuală. Inteligenţa nu este incompatibilă cu atitudinea smerită, cu condiţia să plasez smerenia pe primul loc. Căutarea prestigiului şi a bunăstării, este scopul suprem pentru mulţi oameni ai lumii moderne. A fi în pas cu moda şi a părea mai bun decât eşti în realitate reprezintă o boală spirituală. Recunoaşterea şi mărturisirea slăbiciunilor este în­cepu­tul unei sănătăţi spirituale statornice. Să fii în stare să-L rogi în fiecare zi pe Dumnezeu să-ţi lumineze calea, să-I accepţi voia şi să ai puterea de a o îndeplini, este o dovadă a sănătăţii spirituale. Sănătatea mea spirituală este excelentă când îmi dau seama că, cu cât devin mai bun, cu atât mai mult descopăr câtă nevoie am de ajutorul celor din jurul meu.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 23 Mai 2020, 15:45

Wooow, ce adevarat si personal inca mai cred ca sunt putin "bolnava spiritual" dar nu fata de voi prietenii mei de aici pt ca toti cei care ma cunoasteti personal stiti ca sunt un om bun, modest si la locul meu dar pt cei care nu ma cunosc poate ca isi fac o alta parere despre mine uneori.Asta nu pot schimba si rept ceea ce am invatat aici:nu conteaza cine esti, ce esti, ce ai,nu conteaza apartenta politica , religia, faptul ca esti inteligent sau mai sarman cu duhul , nu conteaza daca esti Presedinte sau simplu om de rind etc, nimic nu conteaza in acesta "boala" deoarece alcoolul loveste la fel in toti cei care au o problema cu el...🤔
Multumesc!👍

Înapoi la “PREZENTATI-VA”