Hei! Vrem să aducem ceva nou pe forum și avem nevoie de tine. Apasă aici ca să ne spui părerea ta!

021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

And_y
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde And_y » 23 Mai 2020, 22:14

Buna seara,
Cat de adevarat: ,,Căutarea prestigiului şi a bunăstării, este scopul suprem pentru mulţi oameni ai lumii moderne. A fi în pas cu moda şi a părea mai bun decât eşti în realitate reprezintă o boală spirituală."
Nimic nu e intamplator.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 24 Mai 2020, 00:31

Nu vreau sa contrazic pe nimeni dar eu imi aduc aminte ca am citit in BB cu multi ani in urma, ca este normal si bine sa ne dorim sa fim prosperi, nu vad ceva rau in asta si fiecare vrea o viata frumoasasi bine pt el si fam lui.Altul este mesajul cred, atunci cind doresti sa fii apreciat numai prin astea, nu-i corect, a fii integru cu toate calitatile pozitive aferente si prosper, nu-i problema.🤔👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 25 Mai 2020, 08:45

25 mai

RECUNOŞTINŢĂ PROGRESIVĂ

Recunoştinţa ar trebui să fie orientată înainte, şi nu înapoi.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Sunt foarte recunoscător că Puterea mea Superioară mi-a acordat o a doua şansă de a duce un trai decent. Prin intermediul Alcoolicilor Ano­nimi, mi-am recăpătat echilibrul mintal. Promisiunile din viaţa mea se îndeplinesc. Sunt recunoscător că am scăpat de sclavia alcoolului. Sunt recunoscător pentru pacea sufletească şi pentru oportunitatea de a evolua, dar recunoştinţa mea ar trebui să fie orientată înainte, şi nu în urmă. Astăzi trebuie să-mi pun în aplicare sentimentul recunoştinţei. Co-fondatorul nostru spunea că cel mai bun mod de a ne demonstra recunoştinţa este să transmitem şi altora mesajul. Fără fapte concrete, recunoştinţa mea nu este decât un sentiment plăcut. Trebuie s-o transpun în fapte, lucrând Pasul Doisprezece, trans­miţând mesajul mai departe şi aplicând principiile în toate domeniile vieţii mele. Astăzi sunt recunoscător pentru şansa de a transmite mesajul mai departe!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 25 Mai 2020, 15:30

Ai ai vazut de ce vorbesc eu cu tine, Lupisor?🤔😂😂🙂 Pentru ca sunt recunoscatoare pt cea de-a doua sansa oferita mie si dupa parerea mea cred ca cineva ar putea deveni abstinent citind si aplicind ceea ce ai facut si scrii tu aici, aproape zilnic!🙏👍
Mulumesc!😊

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 26 Mai 2020, 07:32

26 mai

TRANSFORMÂND NEGATIVUL ÎN POZITIV

Evoluţia noastră spirituală şi emoţională din AA nu depinde într-o măsură chiar atât de mare de reuşită, ci mai mult de eşecuri şi dezavantaje. Dacă vei ţine cont de acest lucru, cred că recăderea ta te va propulsa înainte, în loc să te tragă înapoi.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Ţinându-ne la curent cu durerea şi obstacolele pe care le-au avut de înfruntat şi depăşit fondatorii noştri pe parcursul înfiinţării AA, Bill W. ne-a transmis un mesaj destul de clar: o recădere poate constitui o experienţă pozitivă în drumul nostru către abstinenţă şi recuperarea de-o viaţă. O recădere confirmă cele auzite în repetate rânduri la întruniri – „Nu bea primul pahar!” Aceasta consolidează încrederea în natura progresivă a bolii şi ne aduce în casele noastre necesitatea şi frumuseţea atitudinii smerite din programul nostru spiritual. Atunci când sunt mânat de orgoliu, adevărurile simple se prezintă în forme complicate.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 26 Mai 2020, 17:13

Asa este si nu numai cu recaderile dar si cu tot ceea ce ni se intimpla in viata: cind suntem dezamagiti de o situatie negativa si suntem depasiti nestiid ce sa facem, in loc sa bem asa cum faceam inainte, gasim partea pozitiva pt ca in orice intimplare negativa este si ceva pozitiv si trebuie sa ne concentram pe acea latura si nu invers.🤔
Multumesc!👍

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 27 Mai 2020, 06:33

27 mai

FĂRĂ LAMENTĂRI

Zi de zi încercăm să ne apropiem cât mai mult de perfecţiunea lui Dumnezeu. Aşa că nu trebuie să ne consumăm cu lamentările...
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Când am descoperit prima dată că nu există niciun îndemn negativ în cei Doisprezece Paşi AA, am fost derutat, deoarece aceasta deschidea un orizont foarte larg. Doar atunci am putut să-mi dau seama ce înseamnă AA pentru mine:AA nu este un program care-ţi spune ce să nu faci, ci ce să faci.AA nu este o lege marţială; este libertate.AA nu înseamnă să-mi plâng defectele, ci să-mi dau toată silinţa ca să le corectez.AA nu înseamnă căire, ci izbăvire.AA nu înseamnă să fiu blestemat pentru păcatele mele, cele din trecut şi cele din prezent.AA presupune să-I mulţumesc lui Dumnezeu pentru progresul pe care îl realizez astăzi.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 27 Mai 2020, 10:55

Extraordinar mesajul, fantastic!👍
Cit de inaltator si incurajator esteceea ce si tu dai mai departe, este o speranta pt toti cei care avem aceasta problema cu alcoolul:”sa nu te simti blestemat pt greselile trecutului si cele prezente ci recunoscator lui Dumnezeu pt. progresul facut astazi”.🙏💗
Multumesc!👍

Înapoi la “PREZENTATI-VA”