021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

9 iulie
SUNT O UNEALTĂ

Cu umilinţă, I-am cerut să ne îndepărteze slăbiciunile.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Problema atitudinii umile este una dificilă. Atitudinea umilă nu înseamnă să mă gândesc la mine mai puţin decât ar trebui; înseamnă să recunosc că unele lucruri le fac bine, înseamnă să primesc un compliment într-un mod elegant. Dumnezeu poate face pentru mine doar ceea ce poate face prin mine. Atitudinea umilă este rezultatul cunoaşterii faptului că Dumnezeu este cel care acţionează, nu eu. În lumina acestei ipoteze, cum aş putea să mă mândresc cu realizările mele? Sunt o unealtă şi orice faptă pe care aparent o fac eu, este făcută de Dumnezeu prin mine. Zilnic mă rog lui Dumnezeu să mă scape de defectele mele de caracter, pentru ca să pot mai uşor să-mi duc la bun sfârşit sarcina „iubirii şi a într-ajutorării”.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

13 iulie

SMERENIA E UN DAR

Atât timp cât puneam încrederea în forţele proprii pe primul loc, nu mai putea fi vorba de încrederea într-o Putere Superioară. Dorinţa de a căuta şi de a face voia lui Dumnezeu – ingredientul de bază al întregii smerenii – lipsea cu desăvârşire.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

De cum am intrat în AA, am vrut să descopăr câte ceva din calitatea aceea dificil de obţinut, numită smerenie. Nu-mi dădeam seama că eram în căutarea smereniei, deoarece credeam că aceasta mă va ajuta să obţin ceea ce voiam şi că aş fi în stare să fac orice pentru cei din jur, dacă aş fi crezut că Dumnezeu mă va răsplăti cumva pentru aceasta. Acum încerc să-mi aduc aminte că oamenii pe care îi întâlnesc pe parcursul zilei sunt la fel de apropiaţi de Dumnezeu cum voi deveni şi eu odată, cât timp mai trăiesc pe acest Pământ. Astăzi trebuie să mă rog pentru ca să aflu care este voia lui Dumnezeu şi să înţeleg în ce măsură experienţa mea cu speranţa şi durerea ar putea fi de folos altor oameni; dacă aş putea face asta, nu va trebui să caut smerenia, căci ea mă va găsi pe mine.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

14 iulie

UN INGREDIENT HRĂNITOR

Dacă înainte atitudinea umilă însemna să te forţezi să fii umil, acum începe să reprezinte ingredientul hrănitor care ne poate oferi seninătate.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Cât de des mă concentrez asupra propriilor probleme şi frustrări? Când eu am parte de o zi favorabilă, toate aceste probleme pălesc în importanţă şi mă preocupă mai puţin. N-ar fi mai bine dacă aş găsi o soluţie să pot dezlega „magia” zilelor mele favorabile, ca s-o pot folosi şi în cazul problemelor din zilele nefavorabile?Am deja soluţia! În loc să încerc să mă eschivez de la suferinţele mele şi să fac abstracţie de problemele mele, aş putea să mă rog să fiu smerit! Atitudinea smerită va tămădui boala. Atitudinea smerită mă va rupe din ghearele ego-ului meu. Atitudinea smerită- forţa aceea oferită de către „Puterea mea Superioară” – este a mea, căci mă rog pentru ea! Atitudinea smerită îmi va reda echilibrul necesar vieţii. Atitudinea smerită îmi va da posibilitatea să-mi accept cu bucurie natura mea umană.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

15 iulie

TRUFIA
De mii de ani cerem mai mult decât porţiile de siguranţă, prestigiu şi romantism care ni se cuvin. Când se părea că avem succes, beam ca să avem vise şi mai mari. Când eram frustraţi, chiar şi într-o mică măsură, beam ca să uităm de necaz. Niciodată nu aveam suficient din ceea ce credeam că vrem.În toate aspiraţiile acestea, dintre care multe erau bine intenţionate, handicapul nostru major îl reprezenta lipsa unei atitudini smerite. Nu eram în stare să înţelegem că valorile morale şi spirituale trebuie să fie pe primul loc, şi că satisfacţiile materiale nu reprezentau scopul vieţii.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII
Mă apucam din când în când de Pasul Şapte, doar ca să mă prăbuşesc şi să mă adun din nou. Ceva lipsea şi nu puteam prinde impactul Pasului. Ce omisesem? Un singur cuvânt: citit dar trecut cu vederea, baza tuturor Paşilor şi chiar a întregului program al Alcoolicilor Anonimi – cuvântul acesta este „umil”. Am priceput care îmi sunt neajunsurile: nu eram consecvent; mă înfuriam repede; eram prea absorbit de mila de sine; şi mă tot întrebam: „de ce anume eu?”. După care mi-am amintit, „Trufia duce la prăbuşire”, aşa că am eliminat trufia din viaţa mea.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

19 iulie

MÂNDRIA FALSĂ

Mulţi dintre noi care se considerau religioşi au fost surprinşi să constate limitele acestei atitudini. Refuzând să-L punem pe Dumnezeu pe primul loc, am refuzat şi ajutorul Lui.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Multe idei nefondate sunt legate de mândria falsă. Nevoia îndrumării necesare pentru a duce o viaţă decentă este împlinită de speranţa trăită în comunitatea AA. Cei care au mers de ani buni pe această cale –în fiecare zi la rândul ei– spun că o viaţă care gravitează în jurul lui Dumnezeu presu­pune posibilităţi nelimitate de evoluţie personală. Aşa stând lucrurile, o mare speranţă vine din partea veteranilor AA. Îi mulţumesc Puterii mele Supe­rioare pentru că mi-a dat de înţeles că acţionează prin intermediul altor persoane, şi Îi mulţumesc şi pentru slujitorii de încredere ai comunităţii care i-au ajutat pe noii membri să se descotorosească de falsele lor idealuri şi să le adopte pe cele care duc către o viaţă bazată pe compasiune şi încredere. Vete­ranii AA îi provoacă pe noii-veniţi “să ajungă”, astfel încât în cele din urmă “să ajungă să creadă”. Rog Puterea mea Superioară să ajute necredinţei mele.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

20 iulie

AM SCĂPAT DE DEFECTE

Dar acum fraza: „de unul singur, nu fac nimic, Tatăl Ceresc face toată treaba”, a început să comporte o promisiune şi o semnificaţie aparte.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Când pun în aplicare Pasul Şapte trebuie să-mi aduc aminte că nu există nici un fel de formulare pe care trebuie să le completez. Acolo nu scrie „Cu umilinţă, I-am cerut să (completaţi spaţiul gol) ne îndepărteze slăbiciunile”. Ani de zile am completat spaţiul liber imaginar cu cuvintele „Ajută-mă!”, „Dă-mi curajul să”, „Dă-mi puterea să”, etc. Pasul spune clar că Dumnezeu ne va scăpa de defectele de caracter. Unicul lucru pe care trebuie să-l fac este să „cer cu umilinţă”, care pentru mine înseamnă să mă rog, fiind conştient de faptul că, de unul singur, eu nu fac nimic, ci Tatăl Ceresc „face toată treaba”.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

21 iulie

UN DAR NEPREŢUIT

După toate probabilităţile, până în clipa de faţă am obţinut într-o oarecare măsură eliberarea de cele mai devastatoare handicapuri ale noastre. Ne bucurăm de momentele în care suntem copleşiţi de pacea sufletească. Celor dintre noi care până acum nu au cunoscut decât exaltarea, depresia sau neliniştea – cu alte cuvinte, nouă tuturor – această pace redobândită este un dar nepreţuit.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Învăţ să mă deschid în faţa lui Dumnezeu, să nu fiu măcinat de prejudecăţi şi să fiu dispus să primesc îndurarea divină în toate aspectele vieţii mele; în felul acesta pot să am parte de pace şi libertate, care sunt rezultatele supunerii. S-a dovedit că un act de supunere ce se trage din disperare şi înfrângere, poate să evolueze într-un act de credinţă neîntreruptă, iar această credinţă înseamnă libertate şi victorie.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 iulie

„PĂRŢI BUNE ŞI PĂRŢI PROASTE”

„Creatorul meu, acum vreau ca Tu să ai parte de toată făptura mea, cu părţile ei bune şi rele”.

ALCOOLICII ANONIMI

Viaţa îţi aduce fericire doar dacă o trăieşti. Odată eliberat de defectele mele de caracter, fără de care pot fi mai uşor de folos, în sinea mea pot să devin mai umil. Defectele mele pot fi lăsate cu smerenie în grija lui Dumnezeu ca să pot scăpa de ele. Esenţa Pasului Şapte este atitudinea umilă, şi cum aş putea mai bine s-o capăt, decât oferindu-mă lui Dumnezeu cu totul – cu părţile mele bune şi cu cele rele– astfel încât El să înlăture ce-i rău şi să-mi întoarcă ce-i bun.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

23 iulie

ÎL ROG PE DUMNEZEU SĂ DECIDĂ

„Mă rog ca tu să înlături orice defect al caracterului meu care mă împiedică să fiu de folos Ţie şi semenilor mei”.
ALCOOLICII ANONIMI

Odată ce mi-am recunoscut slăbiciunea şi am luat decizia de a-mi lăsa voinţa şi viaţa în grija lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu, nu pot decide care defecte şi în cât timp să fie înlăturate. Îl rog pe Dumnezeu să decidă care defecte mă împiedică să-I fiu de folos Lui şi semenilor, după care Îl rog smerit să mă scape de ele.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

25 iulie

CEI AFLAŢI ÎNCĂ ÎN SUFERINŢĂ

În ceea ce ne priveşte, dacă îi neglijăm pe cei care mai sunt încă bolnavi, ne punem într-un mare pericol propria viaţă şi echilibrul mintal.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Cunosc chinul de a fi constrâns să bei ca să-ţi calmezi nervii şi fricile. Cunosc şi chinul de la începutul perioadei de abstinenţă. Astăzi nu-mi permit să uit de necunoscutul care suferă retras în tăcere, găsindu-şi cu disperare refugiu în băutură. Mă rog Puterii mele Superioare să mă îndrume şi să-mi dea curajul de a vrea să fiu unealta Sa, prin care să poată transmite compasiune şi gândire altruistă. Fie ca grupul să continue să-mi dea puterea să fac cu alţii ceea ce nu pot face de unul singur.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns