021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

26 septembrie

COPIII NOŞTRI

Alcoolicului i-ar putea fi greu să-şi restabilească relaţiile prietenoase cu copiii săi... Cu timpul ei vor înţelege că a devenit un om nou şi, în felul lor, îi vor da de înţeles acest lucru... Din acel moment, progresul se va realiza cu repeziciune. După o astfel de reîntregire familială, apar de obicei rezultate nemaipomenite.
ALCOOLICII ANONIMI

În timp ce mergeam pe calea recuperării, am primit un dar care nu poate fi cumpărat. Era o ilustrată din partea fiului meu care este student, în care scria aşa: „Tati, nici nu-ţi dai seama cât de mult mă bucur că totul e în ordine. La mulţi ani, te iubesc”. Fiul meu îmi spusese că mă iubise şi înainte. Se întâmplase în timpul precedentelor Sărbători de iarnă, atunci când îmi spusese, printre lacrimi: „Tati, te iubesc! Chiar nu vezi ce-ţi faci cu mâna ta?” Nu vedeam. Atunci, gâtuit de emoţie, am plâns, dar de data asta, când am primit ilustrata de la fiul meu, lacrimile mele erau lacrimi de bucurie, nu de disperare.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

27 septembrie

FĂRĂ NICI O REŢINERE

Când debordează de recunoştinţă, bătăile inimii cu siguranţă vor da naştere unei iubiri sincere....
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

În timp ce ofer sprijin celor din jur, dacă reuşitele mele vor da naştere unei grandori, trebuie să reflectez asupra lucrului care m-a adus în această stare. Ceea ce a fost oferit cu bucurie, cu dragoste, trebuie să fie transmis mai departe fără nici o reţinere şi fără aşteptări. Căci, pe măsură ce evoluez, descopăr că oricât de mult aş oferi cu iubire, primesc mult mai mult în spirit.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

28 septembrie

IUBIRE ADEVĂRATĂ

Experienţa practică ne demonstrează că nimic nu va asigura imunitatea în faţa băuturii mai bine decât lucrul intens cu alţi alcoolici.
ALCOOLICII ANONIMI

Activitatea năşitului îmi rezerva două surprize. În primul rând, faptul că naşilor mei le păsa de mine. Ceea ce credeam că este recunoştinţă semăna mai mult a iubire. Ei voiau ca eu să fiu fericit, să devin şi să rămân abstinent. Conştientizarea acestei atitudini m-a împiedicat în repetate rânduri să recurg la băutură. În al doilea rând, am descoperit că eram în stare să-mi iubesc cu responsabilitate aproapele, fiind întru totul preocupat de evoluţia acelei persoane. Înainte de aceasta, credeam că abilitatea mea de a fi cu adevărat preocupat de bunăstarea altei persoane se atrofiase din lipsă de exerciţiu. Unul dintre cele mai mari daruri pe care mi le-a oferit programul a fost faptul că am aflat că pot să iubesc, fără zgârcenie lăcomie sau nelinişte. Recu­noştinţa pentru acel dar m-a ţinut de multe ori departe de alcool.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

29 septembrie

ASEMĂNARE PERFECTĂ

Strălucirea vieţilor noastre constă în contactul frecvent cu noii-veniţi şi cu fiecare în parte.

ALCOOLICII ANONIMI

La o şedinţă, un bărbat a venit beat, i-a întrerupt pe cei care luau cuvântul, s-a ridicat în picioare şi şi-a scos cămaşa, a mers clătinându-se înainte şi înapoi ca să-şi ia cafea, a cerut să vorbească, iar în cele din urmă l-a numit cu un cuvânt obscen pe secretarul de grup şi a plecat. M-am bucurat că a fost acolo – am avut încă o dată ocazia să văd cum arătam eu. Dar, totodată, am văzut şi ceea ce încă mai sunt şi ceea ce aş putea deveni. Nu trebuie să fiu beat ca să vreau să fiu excepţia şi centrul atenţiei. Deseori mă simţeam abuzat şi răspundeam violent atunci când eram tratat pur şi simplu ca un specimen periferic. Cu cât mai mult încerca bărbatul să insiste că era diferit, cu atât mai bine îmi dădeam seama că eu şi cu el ne asemănăm la perfecţie.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

30 septembrie

CERCUL ŞI TRIUNGHIUL
Cercul reprezintă întregul univers al AA-ului, iar triunghiul reprezintă cele Trei Moşteniri AA: Vindecarea, Unitatea şi Sprijinul. În lumea noastră minunată, am descoperit eliberarea de obsesia noastră fatală.
AA AJUNGE LA MATURITATE
La începutul vieţii mele în AA, m-am implicat în năşit, şi am descoperit că explicaţia siglei socie­tăţii noastre este foarte nimerită. În primul rând, un cerc al iubirii şi al sprijinului cu un triunghi foarte bine echilibrat în interior, baza căruia reprezintă Recuperarea noastră prin intermediul celor Doispre­zece Paşi. Iar celelalte două laturi reprezintă respec­tiv Unitatea şi Sprijinul. Cele trei laturi ale triun­ghiului sunt egale. După ce am evoluat în AA, în scurt timp am început să mă identific cu acest simbol. Eu sunt cercul, iar cele trei laturi ale triunghiului reprezintă trei aspecte ale personalităţii mele: fizicul, echilibrul emoţional, spiritualitatea - cea din urmă constituind baza triunghiului. Luate ca un tot întreg, toate cele trei aspecte ale personalităţii mele se traduc printr-o viaţă abstinentă şi fericită.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

1 octombrie

CA NU CUMVA SĂ DEVENIM ÎNCREZUŢI

Este uşor s-o laşi mai moale cu programul spiritual şi să te culci pe lauri. Vom da de necaz dacă procedăm astfel, căci alcoolul este un inamic subtil.
ALCOOLICII ANONIMI

Când sunt copleşit de suferinţă, îmi este uşor să stau aproape de prietenii pe care i-am găsit în programului. Eliberarea de acea suferinţă este posi­bilă datorită soluţiilor conţinute în cei Doisprezece Paşi AA. Dar atunci când mă simt bine şi lucrurile merg ca pe roate, risc să devin încrezut. Altfel spus, devin leneş şi iau forma unei probleme, nu a unei soluţii. Trebuie să intru în acţiune şi să mă hotărăsc: unde mă aflu şi încotro mă îndrept? Un inventar zilnic îmi va spune ce trebuie să schimb pentru a-mi recăpăta echilibrul spiritual. Mărturisind în faţa lui Dumnezeu şi a altei persoane cele găsite în sine mea, am posibilitatea să rămân corect şi smerit.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

4 octombrie

O CURĂŢARE INDISPENSABILĂ

...ştim că suferinţele băuturii trebuie să preceadă abstinenţa, iar tulburările emoţionale – seninătatea.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Îmi place să petrec timpul în grădina mea, îngrijind şi curăţând florile mele frumoase. Într-o bună zi, în timp ce tăiam de zor cu foarfeca, o vecină s-a oprit în dreptul meu. „Vai! Ce flori frumoase aveţi, ar fi păcat să tăiaţi din ele”, a remarcat dânsa. „Ştiu ce ziceţi, dar excesul trebuie îndepărtat, astfel încât să devină mai puternice şi mai sănătoase”, i-am răspuns eu. Mai târziu m-am gândit că poate florile mele simt durere, dar Domnul şi cu mine ştim că face parte din plan, iar eu am văzut rezultatele. Mi-am adus repede aminte de preţiosul program AA la care particip, şi de cât de repede evoluăm datorită durerii. Îl rog pe Dumnezeu să-mi mai înlăture părţile inutile atunci când e cazul, ca să mă pot dezvolta.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

7 octombrie

MONITORIZARE ZILNICĂ

Ne-am continuat inventarui personal...
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Axioma spirituală la care se face referire în Pasul Zece – „de fiecare dată când suntem tulburaţi, oricare ar fi cauza, ceva nu e în ordine cu noi” – îmi spune, de asemenea, că nu există excepţii la această afirmaţie. Oricât de iraţionali ar putea părea cei din jur, nu trebuie să reacţionez negativ. Indiferent de ce se întâmplă în jurul meu, voi avea întotdeauna privilegiul şi responsabilitatea de a alege ce se întâmplă înăuntrul meu. Sunt creatorul propriei realităţi.
Când îmi fac inventarul de zi cu zi, ştiu că trebuie să încetez a-i judeca pe alţii. Dacă îi judec pe alţii, probabil că mă judec pe mine însumi. Cel care mă supără cel mai mult, îmi este cel mai bun profesor. Am multe de învăţat de la el sau de la ea, iar în sufletul meu, ar trebui să-i mulţumesc acelei persoane.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Vbc »

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Foarte frumos statusul! Dar si foarte
adevarat!

Pasul zece este unul foarte greu de urmat, dar foarte necesar.
O zi senina!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

8 octombrie

INVENTARUL ZILNIC

... şi ne-am recunoscut greşelile, de îndată ce ne-am dat seama de ele.
ALCOOLICII ANONIMI

Începeam să îmbrăţişez noua viaţă abstinentă cu un entuziasm ieşit din comun. Noi prieteni apăreau la orizont, iar unele dintre prieteniile mele spulberate începuseră să se restabilească. Viaţa era interesantă, iar mie chiar a început să-mi placă munca mea, devenind atât de îndrăzneţ încât am trimis un raport ce specifica faptul că unul din clienţi nu a fost tratat cum se cuvine. Într-o zi, un coleg de serviciu m-a informat că şeful meu era foarte supărat, din cauza unei reclamaţii făcute peste autoritatea lui, ce i-a provocat mari probleme în faţa superiorilor lui. Ştiam că raportul meu era cel ce crease problemele şi am început să mă simt respon­sabil pentru necazurile şefului meu. Discutând această problemă, colegul meu a încercat să mă asigure că scuzele nu erau necesare, dar în scurt timp m-am convins că trebuia să fac ceva, indife­rent de consecinţe. Când mi-am abordat şeful şi mi-am recunoscut implicarea în problemele ce dăduseră peste el, acesta a rămas profund surprins. Dar lucruri neaşteptate s-au întâmplat după întrevederea noastră, iar eu şi cu şeful meu am fost în stare să cădem de acord ca pe viitor să interacţionăm mai direct şi mai eficient.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns