021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Gen: Masculin - Masculin

Re: Va salut ... cu respect

Răspunsul #4211 scris

Mesajde lupica » 18 Apr 2021, 09:59

18 aprilie

SINCER CU MINE ÎNSUMI

Decepţia celorlalţi îşi are aproape întotdea­una rădăcinile în decepţia faţă de noi înşine... Când suntem sinceri cu o altă persoană, demonstrăm că am fost sinceri cu noi înşine şi cu Dumnezeu.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Pe vremea când beam, mă minţeam singur în legătură cu realitatea, rescriind-o în felul în care aş fi vrut să fie. A-i înşela pe cei din jur este un defect de caracter – chiar dacă este vorba doar de simplă exagerare a realităţii sau înnobilarea motivelor, astfel ca lumea să aibă o părere bună despre mine. Puterea mea Superioară poate înlătura acest defect de caracter, dar înainte de asta, eu trebuie să mă ajut singur, să devin dornic să primesc acel ajutor fără să mai mint. Trebuie să-mi amintesc în fiecare zi că minţindu-mă singur în legătură cu persoana mea, mă predispun la eşec sau dezamăgire în viaţă şi în ALCOOLICII ANONIMI. O relaţie apropiată, sinceră, cu Puterea Superioară, este singura bază solidă pentru onestitatea faţă de mine şi faţă de ceilalţi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Gen: Masculin - Masculin

Re: Va salut ... cu respect

Răspunsul #4212 scris

Mesajde lupica » 19 Apr 2021, 09:31

19 aprilie

FRAŢI ÎNTRU DEFECTE

Noi, alcoolicii recuperaţi, nu suntem atât fraţi întru virtute, pe cât suntem fraţi întru defecte şi în eforturile comune de a scăpa de ele.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Un alcoolic se identifică cu altul într-un mod misterios, spritual – aproape de neînţeles. Dar se întâmplă, totuşi. „Simt” acest lucru. Astăzi simt că pot să-i ajut pe oameni şi că oamenii pot să mă ajute pe mine.
Trăiesc o senzaţie nouă şi înălţătoare atunci când îmi pasă de cineva; atunci când îmi pasă de ceea ce simt oamenii, de ceea ce speră şi pentru ce se roagă; să le aflu tristeţea, bucuria, groaza, supărarea, mâhnirea; să vreau să-mi împărtăşesc acele sentimente astfel încât să-i uşurez cuiva povara. N-am ştiut niciodată cum se face asta – sau cum să încerc. Nici măcar nu mi-a păsat vreodată. Comunitatea A A şi Dumnezeu mă învaţă cum să-mi pese de ceilalţi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Înapoi la “POVESTEA MEA”