021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sunt razvan si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan79
Boboc
Boboc
Mesaje: 55
Membru din: 07 Oct 2013, 15:19

Re: sunt razvan si sunt alcoolic

Mesaj de razvan79 »

Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: sunt razvan si sunt alcoolic

Mesaj de dani »

Bine ai revenit Razvane,hai ca se poate!Aici gasesti Big Book de care iti ziceam:
http://www.aatransilvania.eu/ro/node/6
O seara minunata!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: sunt razvan si sunt alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Craciun Fericit si multa sanatate prietene! :ingeras:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
razvan79
Boboc
Boboc
Mesaje: 55
Membru din: 07 Oct 2013, 15:19

Re: sunt razvan si sunt alcoolic

Mesaj de razvan79 »

un an nou fericit va urez la toti ! va multumesc pentru tot ce ati facut pt mine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: sunt razvan si sunt alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Cu speranţa că anul nou va fi mai bun decât bătrânul 2013, îţi trimit o mie de urări de bine însoţite de îmbrăţişări şi îţi urez un AN NOU FERICIT!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
razvan79
Boboc
Boboc
Mesaje: 55
Membru din: 07 Oct 2013, 15:19

Re: sunt razvan si sunt alcoolic

Mesaj de razvan79 »

Multumesc asido de urari. ma simt extraordinar..de revelion nu am baut nimic,in noaptea cand toata lumea bea. Saptamana viitoare astept niste raspunsuri unde am depus c.v pentru un loc de munca,deocamdata sunt fara loc de munca. Miam facut o prietena careia iam spus de problemele mele cu bautura si ma sustine,as vrea un viitor alaturi de ea ...asta ma motiveaza si mai mult sa nu beau! Si voi ma-ti ajutat enorm, in special DANI cu care am vb la telefon de catevaori . Am vazut ca nu sunt singuru cu aceasta problema si am vazut ca se poate o viata si fara bautura! o sa scriu pe forum poate nu zilnic dar voi tine legatura cu voi prietenii mei de suferinta! VA IUBESC! :ingeras:
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: sunt razvan si sunt alcoolic

Mesaj de dani »

Un an 2014 cu sanatate,iubire si prosperitate Razvane!Si bineinteles abstinent!Felicitari pentru abstinenta Razvane,se poate.Tine aproape de noi si iti va fii mai usor!
Cu drag,Dani!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: sunt razvan si sunt alcoolic

Mesaj de Relus »

La multi ani Razvan.
Ma bucur enorm ca ai reusit sa ti demonstrezi ca :daca vrei-poti.
Eu cred ca "greul" a trecut,faptul ca incepi sa ai incredere in tine,ca incet ,incet iti recuperezi respectul fata de tine,ca deja ai avut curajul sa ti "impartasesti"problemele sufletului fata de un om,si nu un om oarecare ci chiar iubita ta,asta inseamna un pas foarte important in abstinenta ta.
Am spus o si ma repet,nu este usor,dar este mult mai simplu si mai usor de trait din momentul in care traiesti o perioada in abstinenta.Dupa atata chin ,oare se merita sa ne intoarcem in iadul in care am fost?
Vei vedea ca in timp,se vor aseza toate la locul lor/
Avatar utilizator
razvan79
Boboc
Boboc
Mesaje: 55
Membru din: 07 Oct 2013, 15:19

Re: sunt razvan si sunt alcoolic

Mesaj de razvan79 »

Buna seara la toti,si o seara minunata de duminica va doresc.VA multumesc pentru postari,stiu ca eu nu prea am scris la nimeni dar sincer nici nu sunt bun in a da sfaturi nici in a scrie :joaca: .Azi fac si eu un an de apstinenta ca nu am baut din 29 decembrie :ras: . da as vrea eu, de fapt doar o saptamana dar o saptamana importanta pentru mine pentru ca am rezistat si sa vad pe toti cei din jur ca bea si depresiei care tio provoaca lipsa de alcool dupa ce teai obisnuit sa traesti cu el,ce sa mai zic, astept cu nerabdare sa treaca si boboteaza ca din 7 sa vad ce fac cu un loc de munca, am gasit niste locuri de munca dar am sunat si au spus ca abia dupa 7 dupa sarbatori...saptamana care vine e decisiva pentru mine ..pentru ca nu mai am nici un banut ,nici mancare,netul e neplatit....dar sper ca saptamana care vine sa reusesc sa imi gasesc de munca. Va iubesc pe toti si va multumesc ca existati si exista acest forum unde suntem ca o mare familie! :jos-palaria:
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: sunt razvan si sunt alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Salut Razvane!
Ma bucur ca ai intrat in noul an abstinent,pastreaza-l tot asa!
Trebuie sa cauti sa intelegi ca cel mai important lucru pentru tine acum este abstinenta si boala asta nenorocita..
Traseul obisnuit al unui alcoolic ajuns in situatia ta..
Cam doua deznodaminte..
1.Reusesti sa iti gasesti de munca,te bucuri de succes si....sindromul primului salariu..te regasesti in vreo carciuma..
2.Nu reusesti sa gasesti de munca dar pentru bautura o sa gasesti..ca ai si un motiv intemeiat,nu?
Astea doua ni s-au intamplat si unora dintre noi,cateodata repetate de nenumarate ori..
Singura varianta viabila pntru tine?
Orice,si aici orice inseamna absolut orice s-ar intampla,bun,rau,eu azi nu beau!!
Chiar daca nu o sa gasesti de lucru,daca te mentii abstinent,vei reusi.Daca o sa iti gasesti de lucru,o sa il poti pastra doar daca ramai abstinent.
Iti doresc mult succes in ceea ce ti-ai propus!
Scrie răspuns