021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Meditatii Sf. Dimitrie

Aici puteti propune teme de discutii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

Indiferent de ceea ce fac sau nu fac ceilalţi oameni, noi trebuie să ne păstrăm abstinenţa şi să ne eliberăm de alte dependenţe din viaţa noastră. Atunci când programul nostru de recuperare depinde de ceea ce face sau nu face o altă persoană – în special cineva faţă de care suntem implicaţi emoţional – rezultatele sunt de obicei dezastruoase. Să ţinem minte că şi antipatia intensă este o formă de implicare emoţională, la fel ca şi iubirea romantică. Pe scurt, este important să lăsăm deoparte orice implicare emoţională intensă în primele luni de abstinenţă, încercând să accept faptul că orice sentimente pot să se schimbe rapid şi dramatic. Proverbul de pază trebuie să ne fie “Fiecare lucru la timpul lui”, concentrând pe problema noastră numărul unu, înainte de toate. Încerc eu să îmi creez o fundaţie solidă, în timp ce mă îndepărtez de orice implicare emoţională riscantă?

Rugăciunea de azi
Îmi amintesc zi de zi că am nevoie de relaţii sănătoase cu ceilalţi oameni, pentru recuperarea mea. Dar – a înlocui o obsesie cu alta, cum ar fi dragostea sau ura, este un pericol pentru bunăstarea mea, asemeni unei dependenţe.

Ce să-mi amintesc azi
O dependenţă este o dependenţă .quote]
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de HOPE »

Relus, parc-ar fi fost scrisa pentru mine meditatia asta. Multumesc si te imbratisez strans, strans! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

Când am citit pentru prima dată Rugăciunea pentru Seninătate, cuvântul seninătatea în sine, mi se părea imposibil. În acel moment cuvântul îmi provoca nişte imagini de letargie, apatie, resemnare sau de îndurare cu mohorăciune; mi se părea pe departe un scop realizabil. Dar, de când am descoperit seninătatea, aceasta nu este deloc lucrurile descrise mai sus. Seninătatea înseamnă pentru mine azi, o viziune clară şi realistă asupra lumii, asociată unei puteri şi linişti interioare. Definiţia mea preferată este “Seninătatea este ca un giroscop care ne permite să menţinem un echilibru, indiferent ce turbulenţe se învârt în jurul nostru”. Oare merită să tind spre o astfel de stare de spirit?

Rugăciunea de azi
Ajută-mă să văd că “seninătatea” este pe primul loc, înaintea “curajului” şi “înţelepciunii”, aşa cum sunt menţionate succesiv în Rugăciunea pentru Seninătate. Ajută-mă să cred că “seninătatea” trebuie să fie pe primul loc în viaţa mea. Trebuie să am echilibrul, o viziune realistă şi acceptarea care este o parte a binecuvântării dată de seninătate înainte de a face o acţiune şi de a lua o decizie care să aducă ordine în existenţa mea.

Ce să-mi amintesc azi
Seninătatea este pe primul loc.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

Mulţi dintre noi suferă din disperare. Deşi nu ne dăm seama că disperarea înseamnă absenţa totală a credinţei. Atâta timp cât suntem dispuşi să apelăm la Dumnezeu atunci când avem probleme, nu avem de ce dispera. Când suntem neliniştiţi şi nu vedem nici o cale de ieşire, asta se întâmplă pentru că avem impresia că toată soluţia depinde de noi. Programul ne învaţă să lăsăm problemele copleşitoare şi să-l lăsăm pe Dumnezeu să aibă grijă de ele. Atunci când predau în mod conştient voinţa mea în faţa Voinţei lui Dumnezeu, voi vedea credinţa lucrând în viaţa mea?

Rugăciunea de azi
Fie ca eu să nu mai fiu Disperat şi Deprimat, cele două D-uri mari care sunt rezultatul neajutorării. Fie ca eu să ştiu că nu sunt niciodată fără ajutorul lui Dumnezeu, că niciodată nu sunt neajutorat când El este cu mine. Dacă am credinţă, nu trebuie să fiu niciodată „neajutorat şi lipsit de speranţă”.

Ce să-mi amintesc azi
Disperarea este absenţa credinţei
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

Fermitatea – încăpăţânarea că putem face orice în legătură cu totul – este probabil cel mai mare obstacol în atingerea abstinenţei. Vechea noastră gândire ne spune, “Ceea ce este dificil poate fi rezolvat imediat; imposibilul necesită puţin mai mult timp”. În acest fel ne adunăm, şi ne pregătim pentru luptă, chiar dacă ştim din propria, îndelungata experienţă că voinţa ne-a dus de cele mai multe ori la eşec. Ne este spus din nou şi din nou în program, “Lasă-le şi lasă-l pe Dumnezeu să lucreze”. Şi într-un final găsim seninătatea atunci când lăsăm deoparte voinţa noastră şi acceptăm Voia Lui pentru noi. Învăţ să-mi controlez încleştarea mea încăpăţânată? Permit soluţiilor să iasă singure la iveală?

Rugăciunea de azi
Ajută-mă să las mai moale încăpăţânarea, starea mea încordată a sindromului “pot face totul de unul singur”, care mi-a cauzat de atâtea ori probleme înainte. Ajută-mă să recunosc din experienţa mea că această atitudine – de “ai grijă de tine însuţi” şi de ceilalţi – este acompaniată de nerăbdare, urmată de frustrare. Ajută-mă să-mi aliniez voinţa proprie la Voia lui Dumnezeu.

Ce să-mi amintesc azi
Eliberează-te de legătura foarte strânsă.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

Progresul meu în abstinenţă depinde în mare măsură de atitudinile mele, iar atitudinile depind de mine. Înseamnă modul în care eu decid să privesc lucrurile. Nimeni nu mă poate forţa să am o atitudine de vreun fel. Din punctul meu de vedere, o atitudine bună este un punct de vedere neumbrit de autocompătimire şi resentimente. Acestea sunt, fără îndoială, doar nişte obstacole în calea mea. Dar Programul m-a învăţat că aceste obstacole pot fi transformate în instrumente către schimbare. Crede eu oare, aşa cum a spus cineva: “că oamenii se pot ridica de pe pietrele moarte către lucruri măreţe”

Rugăciunea de azi
Fie ca Dumnezeu să mă ajute să-mi dezvolt o atitudine sănătoasă faţă de mine, faţă de Program şi faţă de alţi oameni. Doamne, ajută-mă să nu-mi pierd echilibrul spiritual, în urmărirea scopului meu şi în înfăţişarea mea. Ajută-mă să ignor autocompătimirea , descurajarea şi tendinţa mea de a supra-dramatiza. Nu-mi lăsa ca o povară ucigătoare să îmi distrugă echilibrul.

Ce să-mi amintesc azi
Pot să fiu descurajat, şi să-l am pe Dumnezeu de partea mea.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de HOPE »

Oh, Auras! Mi-a mers la suflet! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

Programul ne invata, prin experienta, puterea si speranta primita in comunitate, ca cea mai rea situatie imaginabila nu ne garanteaza reintoarcerea la dependenta noastra. Indiferent de cat de rea este situatia respectiva sau setul de circumstante, reintoarcerea la vechile obiceiuri, chiar si pentru un minut, va inrautati in mod sigur lucrurile. Sunt eu recunoscator pentru impartasirea si grija de care beneficiez in Program?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa am grija ca nici o piatra sa nu fie prea grea pentru mine, astfel incat sa ma traga inapoi in helesteul alcoolismului meu. Nici o povara, nici o dezamagire, nici o izbucnire a mandriei, sau pierderi de vieti omenesti nu merita pretul reintoarcerii la vechile obiceiuri de viata. Cand ma trec ganduri ca viata e “prea grea” pentru mine, sau ca sunt un nimeni, fie ca eu sa ascult tonul plangerilor mele, si stiind ca le-am mai auzit vreodata – odata, inainte de a ajunge la concluzia ca eram neputincios in fata alcoolului si sa aliniez vointa mea la Vointa lui Dumnezeu. Asemenea vaicareli ma pregatesc pentru a ma reapuca din nou de baut. Fie ca Dumnezeu sa-mi mentina urechile deschise la tonul plangerilor mele.

Ce sa-mi amintesc azi
Asculta-ti propriile vaicareli.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

24 Martie :
Toti dintre noi suntem pusi in fata tulburarilor si problemelor vietii de zi cu zi, fie ca am fost in Program de 2 zile sau de 20 de ani. Ne place uneori sa credem ca ne vom putea rezolva problemele aici si acum, dar rareori functioneaza asa. Daca ne aducem aminte sloganul, “Cu rabdarea treci marea”, atunci cand intram intr-o stare de panica, vom ajunge sa ne dam seama ca cea mai buna modalitate de a face fata lucrurilor este “Cu rabdare”. Facem cate un pas inainte, atat cat de bine putem. Spunem “Cu rabdarea treci marea”, si chiar o facem. Inteleg eu mai bine sloganurile, pe masura ce cresc eu in Program?



Rugaciunea de azi

Fie ca simplele cuvinte “Cu rabdarea treci marea” sa imi serveasca pentru a ma frana atunci cand incerc sa fac prea multe, prea repede. Fie ca doar cuvantul “Cu rabdarea” sa-mi fie de-ajuns pentru a-mi incetini bicele care dau bataie ambitiilor mele, sa franeze acceleratorul care ma impinge in noi situatii fara a ma gandi prea bine inainte, sa-mi usureze numarul de ore petrecute in cautarea de bunastare materiala. Fie ca eu sa ascult proverbul care spune ca Roma nu a fost construita intr-o singura zi. La fel nici eu nu pot gasi solutii la problemele mele dintr-o data.



Ce sa-mi amintesc azi

Cu rabdarea treci marea.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

26 MARTIE
Astazi stiu ca a fii activ inseamna sa traiesti ceea ce se sugereaza in Pasii Programului, atat cat pot de bine. Inseamna sa incerc intr-o anumita masura sa fii onest, in primul rand cu mine insumi, apoi cu ceilalti. Inseamna sa ma analizez pe mine cat si relatia mea cu Puterea Superioara. Pe masura ce devin activ atat in interior cat si in exterior, asa ma voi si dezvolta in Program. Ii las pe ceilalti sa-si faca toata treaba la intalniri? Incerc si eu sa contribui cu ceva?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa-mi dau seama ca „a le lasa si a-l lasa pe Dumnezeu sa lucreze”, nu inseamna ca eu nu mai trebuie sa depun nici un efort in program. Depinde de mine sa lucrez cei 12 Pasi, sa invat ceva ce imi este cu totul nou – onestitatea. Fie ca eu sa fac diferenta intre activitati, de dragul activitatii in sine – acea activitate care ma tine ocupat de la a gandi, si acea activitate inteleapta care ma ajuta sa cresc.

Ce sa-mi amintesc azi
„A-l lasa pe Dumnezeu sa lucreze” inseamna sa-L las sa-mi arate cum sa procedez.
Scrie răspuns