021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Multumesc Criss !

Te imbratisez cu drag,
Alin
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de freedom »

sa1548 scrie:In general sunt bine u exceptia starilor anxioase care ma mai cuprind uneori ... dar e ok ... e ceva normal dupa doar 3 luni jumate de abstinenta. Cate o zi e mai bine ... cate una mai rau. Asta este ! acceptam. Sambata m-am simtit putin mai ciudat ... dar Duminica m-am simtit extraordinar. Fiind si mare sarbatoare ne-am hotarat sa mergem la o manastire la vreo 100 km distanta unde se sarbatoreste Hramul Sf. Ilie.


Felicitari pentru primul trimestru si multumesc pentru lectii. Si el l-am sarbatorit pe Ilie Prooroc, iar weekendul viitor voi merge la sfintirea unei manastiri foarte frumoase din judetul Alba, care dupa aceea se va inchide si va avea restrictiile celor de pe M. Athos. E foarte frumoasa manastirea si foarte aspru, dar intelept cel care ne-a vorbit la intalnirea anterioara, asa ca abia astept sa merg din nou.
:hug: Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Draga Free,

Cred ca orice manastire din lumea asta are frumusetea ei. Doar ca trebuie sa i-o gasesti tu ! Il Alba am fost la Man. Strungari si Afteea. Sotia mea are un fost coleg calugar acolo. Intradevar este foarte frumos ... deosebit. De Man. Oasa mai stiu din Alba dar n-am fost niciodata. Am foarte multi prieteni care merg des acolo. Calugarii care sunt acolo au plecat aproape toti din Timisoara ... sunt un grup foarte bine inchegat acolo. De asemenea stiu si de vestita Ramet ... dar nici aici n-am fost niciodata !

Man. la care am fost in weekend se numeste Man. Romanesti sau Balta Calda din cauza ca in subsol sunt ceva gaze care se elimina prin sol ... si incalzeste apa. Daca ajuta D-zeu in weekend mergem in zona Cheilor Nerei aproape de granita cu Serbia si acolo o sa participam Duminica la Sf. Liturghie la Man. Nera care de asemenea e foarte frumoasa.

De obicei Duminica mergem la o Man. (Sag-Timiseni) in apropierea Timisoarei ... e mult mai liniste decat in oras.

Iti doresc tot binele din lume,
Cu drag Alin :hug:
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de catatl »

Eu am crescut intro manastire,mama era asistenta din zona si le ngrijea pe maicute iar eu stateam multa vreme acolo in vacante si nu numai.Am multe amintiri dar acum realizez ca m am indepartat de credinta cu timpul.Spuneam ca au existat multe semne ce m au facut sa renunt la bautura.Cred ca tocmainam mai descoperit unul.Astept o confirmare.
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Cred ca ai dreptate ... sigur si asta e un semn !
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Salutare dragi prieteni,

Tocmai m-am intors dintr-o scurta incursiune pe un taram de vis ... Cheile Nerei. S-au mai incarcat putin bateriile. Intentia initiala a fost sa raman si azi ... dar m-au speriat codurile galbene si portocalii de inundatii din zona ... asa ca m-am intors ieri. Daca ajungeti in zona va recomand sa vizitati ... e superb ... Ochiul Bei Cascada Beusnita ... Cascada Bigar ... si mai sunt si alte frumuseti pe care o sa le vad cu o proxima ocazie :-) Initial am zis ca stam la o pensiune ... dar mai apoi ne-am intalnit in camping cu niste prieteni care erau cu rulota ... asa ca am ramas la ei la rulota la un foc de tabara. Ne-am simtit minunat ... am stat pana pe la 3 noaptea la foc (spre disperarea unor vecini de cort) :-) ... dar cand mergi intr-un camping iti asumi si riscul unor "vecini" ca noi. Duminica dimineata am fost si la Manastirea Nera ... care e foarte frumoasa. Din pacate n-am mai prins Sf. Liturghie care acolo am aflat ca se savarseste noaptea de la 1. Asa ca aziv amatorilor care vor sa participe. Acolo maicile realizeaza foarte multe produse naturale sapun, tincturi, gemuri ... toate naturale 100%.

Asa mi-am petrecut weekendul ... cel mai important lucru ... in abstinenta :-)

Va pup cu drag,
Alin
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de catatl »

:hug:
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Intru cat zilele acestea se se comemoreaza trecerea in nefiinta a 2 Patriarhi a neamului romanesc, se cuvine sa-i cinstim cu cantari pe Preafericitul Iustin Moisescu si Preafericitul Teoctist Arapasu ! D-zeu sa-i odihneasca cu cetele sfiintilor Lui !

http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/ ... tat-doamne
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de staval »

Multumesc pentru gandul bun, Alin! Sper sa ai parte de pace sufleteasca si sanatate!
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Multumesc si eu draga Staval !

Alin
Scrie răspuns