021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Styx dragule, ce scump esti...sa ne scrii tu la toti bobocii in parte.
Ma simt onorata, sa-mi scrii. Imi face asa de bine sa-mi scrie unul ca tine, care stie cu ce se mananca incepututile abstinentei.
Incet, incet...incep si eu sa ma debarasez de nevoia de a bea. Imi doresc foarte tare sa raman abstinenta.
Te imbratisez cu mare drag.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Ambasador »

Buna, draga Styx. Te invit la o cafea virtuala!
Nu mai stiam nimic de tine.. Scrierea ta m-a emotionat.
5 luni de abstinenta! Colosal!! Gandeste-te numai: zbuciumul interior, tentatiile din jur si din sufletul nostru, nopti nedorimite poate, setea aceea bahica, stransul din dinti, necazuri pe alocuri, lupta incrancenata zi de zi, multe astfel momente de rascruce si toate invinse de VOINTA. Sigur te simti un INVINGATOR. Asa si trebuie. Desigur, lupta continua minut cu minut dar intr-un mod cu mult mai usor de suportat, nu-i asa? Te felicit din toata inima! Imi sunt dragi oamenii care stiu si pot sa lupte.
Mult, mult respect.
PS: Te asigur ca identitatea mea este cat se poate de veritabila. Dar mi-ar placea sa auzim de prietenul tau Denispericolpublic. L-am citit in postarile mai vechi, sper ca e bine!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare tuturor!
Mărie dragă, si eu te îmbrătisez cu mare drag! Apăi nu de asta e forumul acesta? să ne sprijinim unul pe celălalt?! Eu sunt onorat că mă citesti! Amu casă zic asa, eu vorbesc numai din ceea ce am trait eu, că de citi am citi multe, multe intîmplări, da nu pot spune fă așa că am citit eu că e bine, de fapt nu pot spun nici fă asa ca asa am facut eu si a fost bine, nu, eu spun cum am procedat eu si daca e ok pentru tine atunci poti face, dar dacă ai si cea mai mică urmă de îndoială în sufletul ăla frumos, dă de o parte indiferent cine iti spune ce sa faci... nu o să meargă si după aceea o sa mai ai si pică pe tine ca de ce ai ascultat...eu zic si cred din sufelt că o să resusesti să rămai abstinentă!

Ambasadorule, respectele mele!
Sunt convins că esti real, de altfel cu Denis sunt prieten foarte bun, si am avut onoarea de a-i înmâna chiar eu chipsul pentru 2 ani de abstinenta( o chestie AA🙂) pe 1 aprilie anul curent( nu a fost păcăleală). Este foarte bine din câte stiu eu. Ziceam doar că vă asemanati la emotivitaatea si frumuseteta scrierilor, si acum chiar îmi pare rău că nu mai scrie pe aici, mi-ar fi placut citesc dialogurile dintre voi... Asta e, te citesc numai pe tine
Acum ca să-ti răspund la întrebare... nu mă simt deloc un învingător. mi-am găsit linistea si sunt împăcat cu mine însumi, mi-am găsit acel echilibru emotional atât de necesar alcoolicului în abstinentă, acel loc de liniste in interoirul meu unde mă pot retrage si analiza lucid situatia ”dădătoare de frisoane”si care mă face să rezolv cu bine situatiile mai mult sau mai putin plăcute, adică să trăiesc constient si cu bucurie acesta binecuvantată abstinentă de care mă bucur. Desigur eu am si o doza serioasă de credintă într-un Dumnezeu așa cum îl înteleg eu,o Putere Superioară dincolo de dogme si de meschinăriile religiei (indiferent care ar fi aceasta)... Da, Abstinenta continua minut cu minut, Onestitate fată de mine insumi, Iertarea si Iubirea sunt ingredinetele necesare, nici nu s-ar putea altfel, fără a uita că sunt bolnav si că mă pot prăbusi mult, mult mai jos de unde am fost... desi acum s-ar putea să sune dur, moartea e preferabilă unei vieti chinuite de dependenta, așa că ce pot face dragă Ambasador?! Să trăiesc, să iubesc si să fiu abstinent, sau să fiu Abstinent să iubesc si să trăiesc?!, ambele si amandouă, fără a uita să mă bucur de frumusetea oricărui mic lucru. Nu doresc să mă simt învingător, stii de ce ? pentru că as pute a avea falsa impresie a învingătorului care crede că odată dovedit inamicul, acesta stă frumos în banca lui si iti dă pace... Fals! Invinsul urzeste intotdeauna planuri de răzbunare, si te trosneste când ti-e lumea mai dragă. Practic si Istoria a dovedit asta! 😀
Deci, pacea si linistea sufletului , echilibrul emotional sunt mult mai importante decât sentimentul învingătorului. Dar o să mai vorbim noi peste o perioada de timp si vei constata dacă am avut sau nu dreptate acum.
Cu drag!
Abstinentă senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de luca »

Draga Styx,
Aseara, citind pe ici pe colo, mi-a venit o intrebare si anume : Care e diferenta intre abtinere si abstinenta si cand sti ca ai trecut de la abtinere la abstinenta? si iata ca am primit raspunsul.
Multumesc Styx.
Si acum ma bag si eu in seama cu un articol gasit pe gooogle despre SPERANȚĂ:
E simpatică ea, însă nu te ajută prea mult. Site-urile motivaționale sunt utile, însă paradoxal, nu te vor motiva. Cărțile te ajută, însă nu îți vor spune exact ce să faci. Oamenii te pot îndruma, însă nu vor face nimic în locul tău.
Prin asta vreau să spun că poți să te simți călcat în picioare de viață și speranța să-ți fie smulsă din rădăcini, dacă nu iei decizia să fii responsabil și să acționezi tu ! Doar tu ești singurul care se poate motiva zilnic, care va găsi răspunsurile ce i se potrivesc în interiorul lui și va face ceva în legătură cu ce-și dorește.
Ai putea fi foarte dezamăgit dacă ai vedea că visul tău nu se împlinește…SAU , ai mai putea avea încredere în tine și în viață și ai schimba măcar puțin strategia pentru a ajunge la rezultatul dorit.
Dacă e să ții minte un singur lucru , atunci aș vrea cu siguranță să fie că NU EXISTĂ EȘEC ! Orice greșeală sau lovitură apare în viața ta te ajută să crești . E doar un REZULTAT , în urma gândurilor, sentimentelor și acțiunilor tale. Iar rezultatele se pot schimba dacă schimbi felul în care gândești, simți și acționezi.

Luka
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare Lucută! Multumesc de feedback!

Zicea articolul despre Speranță:
luca scrie:E simpatică ea, însă nu te ajută prea mult.
Da, însă mi-a mentinut moralul pe linia de plutire...
luca scrie: Site-urile motivaționale sunt utile, însă paradoxal, nu te vor motiva.
Nici nu este nevoie atât timp cât mă fac să-mi pun întrebări...
luca scrie: Cărțile te ajută, însă nu îți vor spune exact ce să faci.

E de ajuns atât, nimeni nu-ti dă mură n'gură. Fiecare ia ce-i trebuie de acolo...
luca scrie: Oamenii te pot îndruma, însă nu vor face nimic în locul tău.

Total de acord! Si cu atât mai valabile pentru noi. Nu poate sta nimeni abstinent în locul meu si nici eu în locul altuia...
luca scrie: Dacă e să ții minte un singur lucru , atunci aș vrea cu siguranță să fie că NU EXISTĂ EȘEC ! Orice greșeală sau lovitură apare în viața ta te ajută să crești . E doar un REZULTAT , în urma gândurilor, sentimentelor și acțiunilor tale. Iar rezultatele se pot schimba dacă schimbi felul în care gândești, simți și acționezi.
Strict referitor la boala alcoolismului, eșecul există din păcate si este întâlnit mult mai des decât ne-am dori...
dacă nu accepti boala, dacă nu faci ceva în privinta asta, dacă nu te ridici după ce recazi... sunt multi prea multi de dacă...

Alegerea e a fiecaruia, dar daca renunti... Sau daca nu recunosti până la sfârsit că ai o problemă...


Astea sunt părerile mele, nu e neaparat să fie alea bune, dar așa le ved eu personal.

Abstinentă senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de luca »

100% de acord cu tine.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Cala »

Buna dimineata! Am venit si eu la o cafea 😀. Ai dreptate, Styx, dupa ce recazi trebuie sa te ridici si sa te feresti de acest "virus", alcool.
Zi frumoasa, iti doresc!
Cu drag,
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună dimineața Cala! Bună dimineața tuturor!
Bine ai venit Cala, cum servesti cafeluta?
Zi frumoasă si tie!
Cu acelasi drag!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună ziulica!
Un articol interesant de citit...
Evolutia dependentei de alcool: faze si manifestări
http://www.consultanta-psihologica.com/ ... nifestari/

Nu am trecut prin toate fazele dar mă regăsesc destul de bine acolo... de aceea e de dorit ca dependentul de alcool să constientizeze cât mai devreme problema lui si să ia măsuri... La sfârsitul articolului mai puteti găsi si alte articole asemănătoare.

Abstinentă senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună ziua Forumisti!
Un articol despre un anume tip de oameni pe care i-am întâlnit si pe care îi întâlnim pe traseul vietii si care ne-au făcut sau ne pot face să întindem mâna spre pahar...

“Lupii şi oile”: sau cum narcisiștii, sociopaţii şi psihopații îţi închid gura…


Oamenii distructivi – purtătorii trăsăturilor narcisiste, psihopatice şi antisociale – deseori demonstrează comportament neadecvat în relații, în rezultat exploatând, umilind, înjosind şi supărând partenerii lor, rudele sau prietenii.

Vă prezentăm câteva trucuri “murdare” cu ajutorul cărora aceste persoane îi înjosesc pe alții şi le închid gura:

Gaslight

Este o tehnică de manipulare, care cel mai ușor poate fi ilustrată prin astfel de expresii tipice: „Nu a fost aşa…“, “ţi s-a părut…“ sau “ești nebună?“ Această metodă de manipulare este îndreptată pentru a-ţi submina şi denaturaliza simțul realității, îți erodează capacitatea de a avea încredere în sine, iar în rezultat începi să te îndoiești, dacă propriile plângeri despre abuzuri şi tratamente rele sunt adevărate. Când persoanele distructive utilizează această tactică împotriva ta, automat treci de partea lor.

Pentru a face faţă acestui tip de manipulare, este foarte important să găsești un sprijin în propria realitate: uneori e suficient să-ţi notezi ce se întâmplă într-un jurnal, să le povestești prietenilor sau să împărtășești unui grup de sprijin.

Proiecţia

Un semn sigur al distructivității – este atunci când oamenii cronic nu doresc să-şi vadă propriile neajunsuri și folosesc tot ce le stă în puteri, pentru a evita responsabilitatea pentru ele. Aceasta se numește proiecție.

Narcisiștii şi sociopaţii în loc să admită că nu ar strica să se ocupe de sine, ei preferă să inspire sentimente de rușine victimelor sale, punând pe umerii lor responsabilitatea pentru comportamentul lor. Astfel, narcisistul îi face pe alții să simtă rușinea, pe care o simte pentru el însuși.

Soluția? Nu-ţi „proiecta“ propriul sentiment de compasiune asupra unei persoane distructive și nu accepta proiecțiile sale otrăvitoare asupra ta.

Convorbiri lipsite de sens

Dacă crezi că vei avea un dialog rațional cu o persoană distructivă, te așteaptă o dezamăgire: în loc de un interlocutor atent, vei obține un creier congestionat.

Narcisiștii și sociopații folosesc un flux de conștiință, dialoguri pe cerc, trec la personalitate, proiecție, gaslight, pentru a te face să te simți confuz – e suficient doar, să nu fii de acord cu ei sau să contești ceva. Ei fac acest lucru, cu scopul de a te discredita, de a distrage atenția de la tema principală. Te fac să te simți frustrat sau vinovat pentru că eşti o persoană vie, cu gânduri şi sentimente reale, care îndrăzneşte să difere de ale lor. În ochii lor, toată problema – este în existența ta.

Tine minte: oamenii distructivi nu se ceartă cu tine, ei în esență se ceară cu sine, tu eşti doar un participant la acest monolog lung şi obositor.

Generalizări şi acuzaţii

Narcisiștii nu întotdeauna se pot lăuda cu un intelect remarcabil – mulți dintre ei nici măcar nu gândesc. În loc să piardă timpul şi să se clarifice în diferite punte de vedere, ei fac generalizări pe baza oricăror cuvinte spuse de tine, ignorând detaliile argumentărilor tale şi încercările de a lua în calcul puncte de vedere diferite.

Nu ceda de la adevăr şi încearcă să reziști generalizărilor nejustificate, pentru că aceasta e doar o formă de gândire absolut lipsită de logică. În spatele oamenilor destructivi care aruncă cu acuzații nefondate, nu stă bogăția experienței umane, ci doar propria lor experiență limitată, împreună cu sentimentul exagerat de respect pentru sine.

sursa... http://relatii.net/2017/04/14/lupii-si- ... chid-gura/

Abstinență senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns