021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare Forumiști! Zi senină să avem!

De reflectat...

A-i da drumul înseamnă să porti o cicatrice permanentă, dar nu și o rană permanentă...
„Toată lumea trece prin iad, dar nu toată lumea rămâne acolo acolo. Nu te mai chinui retrăind durerea iar si iar. Oamenii buni trec prin lucruri teribile, dar oamenii înțelepți știu când și cum să-i dea drumul. Știm cu toții că înțelepciunea nu vine ușor, ea vine de multe ori din experiență dureroasă. Mulți dintre noi suntem foarte neînțelepți în modul în care ne tratăm suferința. Ca un animal care se luptă într-o capcană de oțel, ne agravăm rănile noastre prin modul în care ne luptăm, negăm, și luptăm împotriva a ceea ce pur și simplu, este.
Când refuzăm să învățăm înțelepciunea acceptării, devenim proprii nostri hărțuitori. Când refuzăm să-i dăm drumul, suferim dar nu putem da drumul la ceva până când nu ne-a învățat ce trebuie să învățăm. Eliberarea este un proces de recunoaștere, confruntare, acceptare, și de vindecare. Renunțând pur și simplu înseamnă a nu suferi mai mult decât este absolut necesar, dar doar suficient cât să se dezvolte și să ne întărească. Unele suferințe sunt necesare pentru a ne aprofunda compasiunea, a ne maturiza și a învăța.
.
A-i da drumul înseamnă că ai învățat suficient, iar acum ai compasiune pentru tine însuți. A-i da drumul înseamnă să nu mai atingi acea rană până când se infectează, în loc să o lași să se vindece. A-i da drumul înseamnă să porti o cicatrice permanentă, dar nu și o rană permanentă. A-i da drumul înseamnă că poate ai trecut prin iad, dar ai ieșit pe cealaltă parte gata să-ți faci viața un rai. A-i da drumul înseamnă că refuzi să fii o victimă pentru totdeauna, lăsând un moment să-ți definească restul vieții.
A-i da drumul înseamnă că accepți schimbarea, și că accepți că durerea nu este permanentă. A-i da drumul înseamnă că accepți că nu poți confisca trecutul, dar subliniază că trecutul nu-ți poate confisca viitorul. A-i da drumul înseamnă că ești gata să avansezi și să trăiești. A-i da drumul înseamnă că nu-ți mai este frică. A fost mereu teama care te-a ținut prizonier; a-i da drumul înseamnă că ești în sfârșit liber.”
— Bryant McGill
sursa... https://www.facebook.com/bryantmcgill/p ... 8502822743
Traducerea, adaptarea si eventualele greseli îmi aparțin.
Abstinență Senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Multumesc Styx. Esti minunat, sa-ti rupi tu din timpul tau liber, sa traduci si sa postezi aici. Esti un om bun.
Te imbratisez cu drag, Maria.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Multumesc mult Mărie si Cătă!
Mărie eu am site-ul acela al meu si mai traduc si postez acolo iar dacă mi se pare că e ceva interesant, postez si aici că nu se stie niciodată cine rezonează în mod plăcut cu o postare...si poate ajută. Pe mine sigur mă ajută.
Te îmbrățisez si eu cu drag!
Abstinentă senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

😘



Imagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Mmmmm, multumesc frumos Mărie!Superbă poză, parcă îi simt mirosul.😘
Salutare Prieteni!
Apropo de gândurile pozitive...

„Fiecare gând pozitiv este o rugăciune tăcută, care îți va schimba viața. Rugăciunile sunt cel puțin meditații. Un gând pozitiv este o rugăciune tăcută; un gând negativ - un blestem tăcut. Un singur gând poate inunda corpul cu stres emoțional, sau cu calmul care alină. Gândurile tale au o putere extraordinară asupra sentimentelor și percepțiile tale.

Când ne simțim lipsiți de putere într-o lume ostilă, cel puțin putem practica alinarea vrăjmășiei în mintea noastră. Gândește intenționat. Gândește-te cu grijă. Gândește deplin. Gândeste pozitiv. Roagă-te pentru propria eliberare din propriile gânduri vicioase. Cere iertare - iarta-te pentru lucruri teribile pe care le-ai gândit despre tine.

Cere puterea de a nu te blestema pe tine sau pe alții din nou. Gândurile tale pozitive sunt atât rugăciunea, cât și răspunsul la rugăciunea ta. Fiecare gând pozitiv este refugiul și sanctuarul tău, unde în acel moment meditativ, ești în siguranță. Începe acum cu gânduri iubitoare și permite acestor rugăciuni liniștite să transforme viața ta.”
— Bryant McGill
Sursa...http://bryantmcgill.com/20140406031847.html
Traducerea, adaptarea și eventualele greșeli, îmi apartin.

Să fim buni și înțelepți!

Abstinență Senină! Doamne ajută!


Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Imagine

Styx dragule, acesti bujori au si miros, pentru tine, fiindca esti minunat.
😘
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Seara bună tuturor!

Mărie, sărut mâna si 1000 de îmbrățisări cu drag! 😘
Mi-ai ghicit gândurile, chiar mă gandisem dacă ai bujori în grădina...probabil pentru că sunt născut în luna mai, îmi place nespus parfumul bujorilor. 🏵🏵🏵


Si vorbind de grădina si de grădinari...
„Să fim recunoscători celor care ne fac fericiti, ei sunt fascinanții grădinari care fac sufletele noastre să înflorească.“
-Marcel Proust

Abstinență senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Ma bucur ca-ti plac, cred ca sunt tare norocoasa ca stau la casa, imi plac mult florile.
Te imbratisez si eu.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Airam »

Imagine

Eu cred ca-ti plac si trandafirii.
Seara faina iti doresc.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Bună dimineața Mărie, bună dimineața tuturor!
Multumesc frumos pentru flori Mărie, îmi plac toate florile inclusiv cactusii din care am câtiva acasa.
In ceea ce priveste intrebarea lui Cătă vis a vis de cei care beau de exaltare, de recompensare adică exact așa cum am făcut si eu până a evoluat boala, solutia este aceeasi si anume AZI NU BEAU... planul de 24 de ore functionează pentru orice adictie... Recompensare care la un moment dat al bolii este doar unul dintre pretextele pentru a bea, de altfel la un moment dat orice pretext pentru a bea este ok. Alcoolismul este o boală progresivă așa încât de câte ori ne ”recompensăm” abuziv cu alcool este un pas spre prăpastie. Aici sunt multi oameni care nu au ajuns așa de jos sau așa de grav cu boala asta si ăsta e un lucru foarte bun, recuperarea poate fi mai ușoară, dar, în acelasi timp este si o capcană, pentru că am auzit împărtășiri la grupul AA când recăderile s-au întâmplat tocmai datorită faptului că persoana respectivă a crezut că nu e așla de grav si că poate gestiona băutul... din păcate s-a dovedit că nu e așa... De aceea indiferent de metoda prin care ne mentinem abstinenti cel mai important lucru, pentru mine cel putin, este să nu uit de boală si de faptul că sunt neputincios în fața alcoolului. După o periadă de abstinentă care diferă în functie de individ pofta fizică de alcool trece, la mine a durat cam 4-5 luni timp în care mi-a mai ars de câteva ori de dus paharul la gură, dar slavă Domnului că nu am făcut-o... acele luni le numesc eu de abtinere... apoi a venit perioada când am înțeles ce se întâmplă cu mine si mi-a revenit pofta de viată iar abținerea a devenit abstinentă, mai mult sau mai putin senină, că viața îți oferă si multe lucruri rele dar fără să mai întind mâna spre pahar. Însă, si aici vroiam să ajung, boala rămâne si ”pofta” psihică, piticii de pe creier, sau cum doritit să-i spuneti rămân(e) acolo... am pătit-o la un an juma de abstinentă când într-o situație mai delicată eram cât pe ce să beau, nu am făcut-o pentru că am realizat că nu mă pot opri si atunci am sunat un prieten si am vorbit cu el la telefon cam 10 minute, timp deajuns ca ”piticii” să-si ia băgăjelul si să se care... Acum depinde de fiecare ce face pentru abstinența lui. Nu e nevoie să pierzi tot ca să devii abstinent, stiu asta pentru că eu nu am pierdut nimic decât stima de sine si sunt recunoscător pentru că am putut să mi-o recapăt...Grupurile de autosuport ajută foarte mult, stiu asta pentru că sunt membru AA si desi nu am mai fost la un grup fata in fata din martie , intru seara sau cand am timp ziua, pe grupurile online AA de la InTheRooms ( sunt grupuri online pentru orice adictie, in limba engleză) si mă ajută.
De asemenea mă ajută si forumul acesta si literatura de specialitate. Cel mai important este să stii că nu esti singur, si că dacă ai băut un pahar deja este mult prea mult. Si un alt lucru important pentru mine sunt discutiile telefonice cu prieteni asemenea mie, de aceea dacă vă împrieteniti aici, ar fi bine să faceti schimb de telefoane între voi cei care relationati mai bine si să discutati si telefonic, ajută mult, plus că acum cu whattsup si messenger nu mai e vorba de tara din care vorbesti...

Inchei cu un citat drag:
„Dacă crezi că va funcționa vei vedea oportunitățile, dacă crezi că nu, vei vedea obstacolele”
- Wayne Dyer

Abstinență senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns