021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesajde catalinul » 17 Mai 2018, 08:07

Imi pare rau Ilie, dar asta inseamna ca ai rezonat si tu la disperarea si neputinta ata de bine prezentata in nuvela.

O dimineata si o zi senina tuturor!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 17 Mai 2018, 08:09

Airam scrie:Cataline ai revigorat forumul. Ma bucur ca esti pe aici.
Te imbratisez cu drag.

Hehehei, ma bucur Maria de mesaj! Tie cum iti mai merge? M-am gandit si la tine cand m-am gandit sa revin pe forum, sper sa te citesc si pe tine mai des.
O zi cat mai frumoasa! Te imbratisez cu drag!

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 17 Mai 2018, 08:13

Multumesc Catalin, sunt bine. Nu-mi mai doresc sa beau, asta e cel mai bine. In rest, binele vine de la sine.😘

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 17 Mai 2018, 10:27

ha ha, Cataaa nuuu, nici vorba sa traiesc in trecut si in afara de fostii prieteni am o gramada de noi prieteni plus ca vorbind si despre trecut cu fostii si este o placere pt ca eu am facut si lucruri frumose in viata de care sunt f mindru, nu numai am baut...😂😂😂😉 Si daca dai o googaleala, ma gasesti imediat si pe mine ...😉😂😂😂
In fine, fiecare are felul lui de a trai, repet, nu suntem la fel...si unul dintre lucrurile care m-au ajutat pe mine in a deveni abstinent a fost modul simplu in judeca lucrurile...si am ramas uimit cit de usor poate fi sa devii abstinent...😉👌
Ah si sensul umorului, totdeauna l-am apreciat , nu stiu daca ai observat asta la mine si la cei cu care vorbeam zilnic pe Forum...Apropos, ti-a placut melodia mea, ai dansat?😂😂😂😉👍
O zi frumoasa in continuare!👍

N-ai de ce sa-mi multumesti Cata pt faptul ca scriu si mi-ar placea si sa ma intrebi chestii si si mai mult sa pot sa-ti raspund...😉

PS si Apropos de nuvela, cine n-ar rezona la atita suferinta si neputinta?Nu trebuie sa fii alcolic ca sa fi sensibil...e de-ajuns sa fii om...🤔
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Mai 2018, 17:59

Cata, buna din nou si bineinteles ca nu ma supara nimic...Prietenii mei toti rezoneaza cu mine iar cei care nu rezoneaza nu ma cunosc si nu stiu cine sunt eu cu adevarat...🤔😉 Foarte rar s-a intimplat ca cineva sa nu ma placa, cunoscindu-ma si probabil ca nu degeaba spunea mama mea ca "drac este pe pamint cel care nu se intelege cu mine"...😂😂😂😂Scuze dar asa spunea mama...😉 In ceea ce priveste relatia mea cu cei care scriu pe forum eu chiar n-am nimic cu nimeni si nici ei cu mine(una sau 2 wexceptii si simt asta)...ci din contra intelegere si compasiune pt ca stiu ce inseamna asta...🤔 cei care sunt ariciosi au ei o problema cu ei nu cu mine si nu este vina mea ci problema lor...🤔Cineva abstinent si fericit este ca si mine, ca un indragostit care vede numai frumos in jurul sau...😉👍Pt mine este frumos si cind este urit afara, stii asta?😉

PS Una dintre conditiile de baza pt a fi abstinent este sa fii bun, iubitor ,iertator etc fata de toti cei din jurul tau si sa incerci sa-i intelegi nu sa-i judeci...(am repetat asta pt mine Cata sa nu te simti tu vizat, te rog). Fiecare are povestea lui...

Si o alta conditie de baza pe care am invatat-o tot aici pe Forum si o repet tot pt mine, pt a fi abstinent si a-ti mentine abstinenta, este ca eu nu-mi mai pot permite luxul de a fi suparat...🤔😉👍

Deci va doresc tot binele din lume, tuturor! (ei zi si tu, poate sa nu ma placa cineva pe mine?😂😂😂😂😉)

https://www.youtube.com/watch?v=ZS0WvzRVByg

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 17 Mai 2018, 18:47

Buna Ilie, multumesc pentru mesaje si ma bucur ca nu te-am suparat.

Ca sa fiu sincer, ca asa consider ca e bine, pe mine ma obosesc efervescenta, euforia aia specifica teenager-ilor, disco boomul - desi marea majoritate a oamenilor tanjesc dupa asa ceva. Ca sa imi petrec cat mai mult timp pe forum intr-un mediu confortant, am hotarat sa spun ce am avut de zis .

Nu am nimic cu cei care sunt solari, colerici -in sensul bun- care traiesc totul intens si idilic. Bravo lor ca pot. Eu unul prefer altceva.

Va multumesc celor ce scrieti si cititi acest forum!
24 ore cu seninatate

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Mai 2018, 19:06

Multumescmult pentru intelegere Cata si ma bucur mult ca dialogul nostru a fost constructiv si nu plin de orgolii.Am sa incerc sa fiu mai "serios" cind scriu aici la tine!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 17 Mai 2018, 19:16

Multumesc mult Ilie pentru intelegere! Esti un "copil minune" al acestui forum, si el minunat.

Iar ca sa-mi fac si tema pe azi, un citat dintre postarile vechi care mi-au placut:

""Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"
Mesajde boboc » 31 Ian 2010, 16:46

Bună, Minodor ! În primul rând trebuie să spun cât de mult mi-a plăcut metafora de prezentare! Minunată!
Până acum nu ţi-am scris, dar iată ce cred eu. Nu ştiu şi nici nu mă interesează dacă Hm,Hm... (ca să nu mai enervăm toată lumea cu...ăăă, nu ştiu cum să-i zic :roll: ) este sectă sau nu, adunare sau adunătură, şi altele. Ceea ce ştiu este că SINGUR, fără nici un suport şi o MOTIVAŢIE puternică nu vei reuşi să menţii ceea ce deocamdată reuşeşti prin voinţă.
Nici un material motivaţional, nici o carte, nici o cărticică, nici o rugăciune, nu te vor ajuta la fel de mult ca şi suportul uman nemijlocit al cuiva, care să fie alături de tine cu inima şi sufletul, cu dragostea şi înţelegerea , când ţi-e bine sau când ţi-e greu, când eşti fericit sau poate nu, când urci dar şi când se poate să mai aluneci. Un suflet apropiat, că se cheamă el soţie, prieten, duhovnic, sau chiar un străin (deocamdată) de la ...Hm,Hm..., te poate ajuta să înaintezi pe ,, lungul drum al zilei către... ZIUĂ,,!
Mulţi ar putea spune că au reuşit singuri, prin puterea voinţei. Dar să nu îi crezi pe toţi ( nu neg că pot exista şi asemenea fiinţe cu voinţă de fier, dar oare unde le era aceasta atunci când dormeau prin rigole?). Însă dacă citeşti cu atenţie ce scriu cei care au reuşit, vei vedea că mai mereu au avut un sprijin şi o motivaţie. Din cele scrise pe aici în cele mai multe cazuri au fost partenerul de viaţă şi copiii, în ochii cărora şi-au redobândit stima pierdută ,, pe alte căi de umbre pline,, . În alte cazuri a fost vorba de pierderi materiale, de necazuri cu reprezentanţii legii, mai ştiu eu ce..! Dar în procesul revenirii la ceea ce sunt ei de fapt, fiinţe umane perfecte , decente, cu liber arbitru, create de cineva cu mult deasupra înţelegerii noastre (indiferent ce nume ar purta), NICI UNUL NU A FOST SINGUR!
Astfel că te îndemn să găseşti motivaţia (motivaţiile) care să te îndemne să reuşeşti şi PUNCTUL DE SPRIJIN. Motivaţiile le poţi trece pe hârtie, dar aşa cum ştii foarte bine, nu promisiuni hazardate de genul ,, nu voi mai bea în viaţa-vieţii-vieţilor mele!,, Ar fi prea mult pentru un simplu OM.
Şi mai ales, nu uita de punctul de sprijin ! Ştii cum s-a spus ,,daţi-mi un punct de sprijin şi voi răsturna pământul!,, Ei, noi nu vrem să răsturnăm pământul, chiar dacă aşa le-ar veni poate, multora mintea la cap, dar situaţia în care ne aflăm DA !
Să auzim numai de bine, dar vrem să te auzim şi dacă eşti la greu !
:P"

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Mai 2018, 20:00

Multumesc Cata pt tema si am citit cu mare atentie si din experienta mea sa stii ca asa este.De multe ori mi-am propus singur sa ma las de baut si sa ma tin de cuvind si dupa un timp, mai devreme sau mai tirziu tot de atitea ori am recazut.Nu am putut nici macar pt copilul meu sa ma tin de cuvint cu toate ca il iubesc enorm si beam si pt faptul ca il voi dezamagi si cu plecatul meu prea devreme de linga el...Sansa mea a fost sa ajung pe acest Forum unde nu unul ci foarte multi au sarit in ajutor ca sa ma ajute si am constat pe pilea mea cit de mare este puterea grupului.
Da, "numai in lacuri cu noroi cresc nuferi"!

Multumesc inca odata, Cata!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 17 Mai 2018, 20:12

Cu mare placere Ilie, mie imi place si optimismul din finalul mesajului. Si incep sa inteleg ca trebuie sa lucrez la a construi acel punct de sprijin.

Am luat forumul de la preistoria sa, si sper sa pot posta zilnic cate un text care mi se pare interesant. Multumesc, Dora, pentru idee!

Pe maine si 24 ore senine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”