021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesajde Joy » 17 Mai 2018, 20:26

Daaa, ar fi minunat Cata si iti spun cu mina pe inima ca ma ajuta si pe mine sa postezi aici.Felicitari Dorutei pt idee!
Si cum sa nu fie otimist mesajul deoarece cel care l-a scris (si l-a trait) este Ovidelu!El este un model pt mine!
O seara frumoasa!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 17 Mai 2018, 20:52

Ai dreptate, Ilie, Ovidiu e un om deosebit care scrie foarte frumos.
Sper sa mai treaca pe la noi cand mai gaseste ceva timp.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 17 Mai 2018, 21:18

Cu mare placere Cata si Iliuta. Ideea aceasta de altfel o traiesc personal. Si eu rasfoiesc adesea paginile de forum ale veteranilor. Ele au ajuns un bun punct de sprijin pentru mine. De multe ori m-am gandit sa postez din scrierile lor motivationale, insa am convingerea ca o va face cu mult mai multa convingere Catalin.

PS: Abia astept postarea ta de maine Cata! 😘
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 18 Mai 2018, 15:11

Multumesc pentru aprecieri, Dora! Posteaza si tu ce iti place, asa se mai revigoreaza poate si forumul.
Numai sa precizezi si autorul, te rog, ca asa e frumos 😉

Intre timp iar s-a apropiat tiptil sfarsitul de saptamana cu vreme frumoasa, asa ca incep furnicaturile. Mai ales ca luni e liber aici. Ma duc sa ma plimb, mai lucrez putin mai incolo, si apoi imi instalez un nou joc. Om trai si om vedea. Voi ce faceti in timpul in care nu lucrati?

Toate bune si senine!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 18 Mai 2018, 15:34

Buna Cata,
Imi permit sa spun si eu ce fac in timpul in care nu lucrez .
Programul meu este f lejer si este pt prima data in viata cind sunt stapunul meu, eu mai mereu avind directori, sefi sau neveste care-mi dadeau ordine...🤔😂😂😁 Scuze dar nu glumesc!🤔
Deci desi am foarte mult timp liber si cind nu fac nimic nu ma mai plictisesc.Acum de ex merg in parc sa alerg si sa fac exercitii si-l voi suna la tel pe Danisor ,in rest imi place sa ajut in bucatarie si f mult timp sunt la calculator pe Forum, pe fb cu prieteni sau la tv.Jocuri pe calculator nu prea imi plac.
Ah si normal ma uit la tv la tenis pt ca este mereu, si astept cu nerabdare sa o vad pe Simona!
O zi frumoasa tuturor!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 18 Mai 2018, 19:39

si un mesaj de la Zeus pentru muritori: "Poate unii sunteti descurajati , ca nici voi nu aveti posibilitatea sa participati la un grup de suport , ( nu exista , sunteti departe ) , pentru toti acestia am o veste buna: Se poate si altfel , se poate aici langa noi , doar voi sa vreti . "

Asido ma inspira cel mai mult in incercarea mea. Mesajul sau integral in continuare:

"Fericirea = Abstinenta totala !
Mesajde asido1973 » 22 Mar 2011, 16:36

Era 22 sep 2009 . Atunci am spus pentru prima oara ca nu mai vreau sa beau . Asatzi este 22 Martie 2011 , si de atunci nu am mai baut . Iata , ca a trecut si la mine 1 an si jumatate . Acum , e primavara afara , e primavara si in sufletul meu . Sunt un om nascut din nou , si pot spune ca viata mea a intrat intr-un mod normal . A trecut un an si jumatate , in care pot spune , ca viata mea este alta . Acum sunt un tata si un sot responsabil . Alaturi de forumul alcohelp , reusesc zi de zi . Asa cum am mai spus si la inceput , aici in zona , nu ma avut nici un grup de suport , dar am avut forumul . Se poate oricum , important , este sa vrei . Toti cei care vreti sa scapati de caeasta boala , aveti posibilitatea , doar sa vreti . Alaturi de familie , vointa mea , si forumul , reusesc zi de zi . Imi doresc sa treaca timpul , si sa raman un alcoolic abstinent . Multumesc tuturor de pe acest forum , care zi de zi , ati contribuit la ramanerea mea in abstinenta . Poate unii sunteti descurajati , ca nici voi nu aveti posibilitatea sa participati la un grup de suport , ( nu exista , sunteti departe ) , pentru toti acestia am o veste buna . Se poate si altfel , se poate aici langa noi , doar voi sa vreti . Eu sunt unul , care am reusit si in acest fel . Nu descurajati , va astept aici , si va asigur ca vom reusi impreuna .
Va doresc o primavara frumoasa , si numai bine ! Sunt fericit , pentru ca sunt abstinent .
Multumesc lui Dumnezeu , ca mi-a dat sanatate , si in acest fel pot avea o abstinenta cat mai lunga . Cu mult respect asido !"

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 19 Mai 2018, 07:14

Buna dimineata Cata, buna dimineata prieteni!

Frumos spus Asido.
Gandesc cat de incredibil poate fi ACEL MOMENT, stiti? Acel moment cand chiar ai spus STOP ALCOOL! Cand chiar simti dorinta de a fi abstinent cu toata fiinta ta. Asta trebuie sa fie poate.. O dorinta profunda, sincera si credibila pentru tine si numai pentru tine. Cu regret confirm ca nu am ajuns inca in ACEL MOMENT. Dar stiu ca mi-l doresc. Nu e un moft, e dorinta sufletului meu. Aceea de a simti cu adevarat abstinenta! In prezent, am senzatia ca o testez inca.. cochetez cu ea parca.. Imi spun bine, e bine cat timp nu exista alcool in viata mea.. dar punctul nu e pus inca. Asa simt eu astazi.

PS: Trebuie sa fie revelator clipa cand ai stiut sa spui cu adevarat NU alcoolului..! La voi cum s-a intamplat?
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 19 Mai 2018, 14:19

Se spune ca doar un alcoolic intelege un alt alcoolic, ceea ce dupa parerea lui Mihai, parere impartasita si de mine, nu e strict adevarat. Dar trecand peste pareri personale, intrebarea care se pune e in primul rand e cum recunoaste un alcoolic alt alcoolic?

1. Impresia vizuala contraza mult, dupa parerea mea, ochii, privirea. Insa eu nu am acea rigiditate din privire a altora cu parafa de la doctor de etilism cronic, asa ca trec pentru cei din jurul meu ca un om "normal". Eu ma stiu/simt ca fiind alcoolic iar masca mea nu e inca atat de deteriorata. Ca urmare, pentru mine, impresia vizuala nu e factor determinant in a elimina pe cineva din familia alcoolicilor.

2. In cazul in care nu poti vedea pe celalalt fata in fata, ramane stilul in care scrie descrie starile sale sufletesti din perioada sa de consum si de dupa. Un alcoolic rezoneaza cu altul ce a trecut prin aceleasi framantari, probleme, intrebari si atunci devine convins ca celalalt este la fel ca el ... Urmeaza intrebarea:

De unde sa stie prima persoana ca cel cu care nu rezoneaza e si el alcoolic?
O zi frumoasa in continuare!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 19 Mai 2018, 22:19

din ciclul logica ilogicului:

Noi avem creierul impartit in doua, una iubeste si alta uraste alcoolul, suntem bipolari. La schizofrenici cele doua jumatati se combina, se implinesc, se substitue, astfel ca schizofrenicul nu sufera, dimpotriva se simte un ales al sortii. La alcoolici insa, cele doua jumatati se lupta, se consuma, pana una devine dominanta. Rezultatul: Moartea sau abstinenta, insa la cea din urma jumatatea pierzatoare va fi tot timpul acolo. Trebuie ingropata cu bucuriile vietii, cand cele din urma nu mai sunt, e gata, iese la suprafata.

24 ore senine

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 20 Mai 2018, 00:18

Tocmai mi-am gasit raspunsul la intrebarea mea de mai sus de la alt campion, Mihai:

"Re: Viata in Recuperare !
Mesajde Mihai » 01 Mar 2014, 00:25

....................
Ghita a fost crescut in AA , cu o abstinenta destul de frageda, a intrat pe forum crezand ca e aceeasi mancare de peste ca la grup .Gresit , aici nu gasesti oameni fara masca ca la AA , aici primeaza interfata pentru ca e un forum public .
Aici ar trebui sa ai grija cat de mult spui despre tine pentru ca exista riscul ca cineva sa se foloseasca de faptul ca ai fost sincer ,( chiar dimineata am vazut asta )pe cand in AA, eu unul nu am auzit de asa ceva .

Mi a placut la Ghita onestitatea cu care a recunoscut ca a barfit de unul de altul la telefon , dupa cum spuneam e fraged in abstinenta si a fost prins usor de vartej , apoi frustrarea ca nu sunt alcoolici veritabili toti cei care scriu si de aici a tras el concluzia ca tot mai bine e in AA langa cei autentici , foarte bine pentru el , cred eu !

Uneori forumul este plin de rautati total gratuite ,alteori e plin de bunatate , alteori de laude si e normal sa fie asa caci in mare parte e un forum de discutii iar efectul e unul de val .
Incepe o cearta , se fac bisericute pro si contra . Inchide cineva topicul , urmeaza altele inchise , e cineva bun , se face concurs de bunatate . Dar una peste alta forumul e excelent de bun pentru cine stie sa culeaga mure printre spini . Eu unul am evitat barfa si telefoanele din privat tocmai pentru a ma proteja si cei cativa cu care am vorbit la telefon pot confirma ca nu m a interesat subiectul barfa .
.....
Deci cum spuneam forumul e bun pentru mine si ma ajuta in masura in care nu ma intereseaza daca femeia care am intalnit o in relitate e Hope , sau daca y a postat beat , sau daca x bea controlat , etc .
Scrie clar sus ;O platformă online gratuită pentru prevenirea și tratamentul abuzului și dependenței de alcool.

Apropo de alcoolici veritabili , oare stie cineva cum sunt sau cum arata ?
Eu am facut azi dimineata o fotografie ce surprinde clar consumul de alcool dar oare sunt ei autentici :)"

Înapoi la “PREZENTATI-VA”