021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesajde Speranta16 » 22 Iul 2020, 21:53

Cătălin, cum ești?

Sunt autorul acestui subiect
catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 22 Iul 2020, 22:40

Buns Speranta, putin obosit dupa o zi plina. Ma bucur ca si tu ai avut o zi buna, sper sa avem si maine la fel!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 22 Iul 2020, 22:53

Fără resentimente, mă bucur :) și nu e prima oara. Mulțumesc. O zi minunata, mâine!

Sunt autorul acestui subiect
catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 27 Iul 2020, 23:07

Buna tuturor,
si un concediu placut!
Ultima oară modificat 28 Iul 2020, 00:07 de către catalinul, modificat de 3 ori în total.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 27 Iul 2020, 23:18

...
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 28 Iul 2020, 00:25

Vacanta frumoasa si linistita si tie!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 28 Iul 2020, 08:46

Buna dimi! Aseară nu puteam răspunde, cu toate că am vazut și nu mă pot abține :). Deschiși in sensul de a nu mai avea rețineri, de a ne povesti trăirile pozitive și negative, întâmplări reale, de a ne exprima emoțiile, gândurile, de a pune întrebări incomode, dar pertinente in lupta cu alcoolul etc. Toată lumea e prea formală, prea imaculata, de parcă am fi dependenți de ceai de tei, nu de alcool. In sensul asta, Cătăline. Cat despre CNP, adresa, grupa sangvina, fiecare cu buletinul lui. Concediu plăcut!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 28 Iul 2020, 09:31

Și mai scriu ceva și gata. Nu de alta, dar m-am trezit foarte energică și pozitivă, detoxul, sportul și lectura de ieri își produc efectele:). In iarna trecuta când am făcut psihoterapie și am participat și la câteva ședințe de grup, atmosfera era la fel, numai pisicuțe, care de care mai educată și mai manierata. Numai citate din cărți, numai stări înălțătoare, mă gândeam că sunt defecta, iremediabil, dar, noroc, cu psihoterapeutul, care "incuraja" orice defulare. Vrem sau nu vrem, noi dependenții avem o furie în noi, acumulata in timp pe baza multor neîmpliniri, traume, frustrări etc și asta ne macina sufletul și creierul. De aici și adictiile și, din păcate, vor rămâne cu noi până nu rezolvam "furia" asta parșivă. Am zile când sunt rușinată de ce am scris pe forum, dar continui, pentru că, observ că-mi face bine să mă descarc. Nu sunt exemplul cel mai fericit, încă nu sunt abstinenta, dar ce pot afirma cu siguranță, e că viața mea arata mult mai bine ca anul trecut d.p.d.v. al viciilor și ar fi putut arăta chiar minunat daca făceam mai multe in sensul asta. In concluzie, fiți mai deschiși oameni buni, nimeni nu "musca" aici. O zi senină!

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 28 Iul 2020, 11:25

Eu aveam speranta ca macar aici putem fi noi, cei reali, aici nu ne judeca nimeni, toti, absolut toti au trecut prin diverse situatii jenante.
Dar macar aici sa fim noi, reali. In viata reala nu ne putem arata cum suntem, mai ales noi femeile. Cum...femeie si bei? Femeie si nu te poti abtine?
Ma bucur mult draga mea ca esti mai bine.
Te imbratisez cu drag.
Maria.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 28 Iul 2020, 11:45

Te pup, Maria și mulțumesc pentru gândurile bune. Da, știu, "noi nu avem voie, nu avem cum. Avem prea mult de calcat, gătit, aranjat, de făcut curățenie și să creștem copii sau chiar barbati (nu și cazul meu), cum sa mai bem, de ce și când". Cea mai falsă prejudecată ever, nu spun că toți gândesc la fel, dar, din păcate, majoritatea o fac.

Înapoi la “POVESTEA MEA”