021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de colica zis alcoolica »

SAlut Cataline ,
Apropo de pofta de vin fiert , ieri la un curs , la sfarsit s-a ciocnit de final de an si un coleg f tanar , cred vreo 16-18 ani bea vin , apoi a mai verut o gura si parea totul atat de inocent si mintea incerca sa ma minta ca nu-i nimic o gura de vin ( Nu , multumesc ! :zambetoi: )
Catalin , eu ti-am dat din expierenta mea , tu esti apoi cel care decizi daca vrei sa mergi sau nu , sau daca gasesti ceva care ti-ar putea fi util .
O seara frumoasa iti doresc si bune 24 de ore ! :hug:
Colea , sa nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Multumesc Catalinul.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de dani »

Si ma gandesc la sotie, sora, mama. Ele nici nu banuiesc macar ca sunt alcoolic. Voi renunta la baut pentru ceilalti... deocamdata. Toate bune, Catalin, alcoolic
Nu iti cunosc sistemul de baut,dar sa stii ca de multe ori cei din jur STIU!Poate nu ne-o spun fiindca nu i-am calcat prea mult pe bombeuri si inca nu am purtat o discutie deschisa cu ei.Nevasta-mea avea niste radare...ma simtea si la telefon cand inca nu incepeam sa beau. :ranjet: ...cand inca doar pregateam terenul pentru betie.Despre miros ce sa mai vorbim...beam numai votca,care consideram eu ca nu miroase...o laie...mirosea respiratia...aerul in camera...corpul.De comportament ce sa mai zic...eram un alcoolic pasnic,pe care il apucau filozofiile si logorea dupa al treilea pahar.
Referitor la ''ma las de baut pentru sotie,sora etc''...nu stiu cat e de util pe termen lung.Exemplu:de sf.Ion ii tragi o cearta cu sotia ca nu vrea sa arunce bradul pana la Pasti...poate iti arunca niste cuvinte care dor si ajungi sa iti spui:''Ni ma!...pentru cine am renuntat eu la alcool...pentru asta care nu ma intelege deloc...ia sa merg eu sa ma razbun.''
Eu m-am lasat de baut in primul rand pentru MINE!Daca eu sunt in parametrii optimi,atunci si celor din jurul meu le va fii bine...dar e o chestie care dureaza.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Catalin !
M-am bucurat cand am vazut ca i-ai scris prietenei noastre Ella si , desi ea nu este noua , oricare din noi alcoolicii putem fi jos si avea nevoie de o vorba , de un prieten .
Si meditatia care m-a facut sa zambesc care am citit-o cu putin inainte , am pus puncte , puncte peste doua cuvinte care am retinut ca nu iti fac placere :
Am început să văd cât de nefirească era viața mea din trecut și că a devenit, progresiv, tot mai nefirească pe măsură ce boala mea progresa. Cu cât sunt de mai multă vreme în Program, cu atât mai natural mi se pare acest nou mod de viață. La început mi-a fost imposibil să întind mâna unui nou venit; un astfel de gest îmi părea forțat. Dar, progresiv, a devenit tot mai ușor să întind mâna către altă persoană. A-mi împărtăși experiența, puterea și speranța a devenit o parte firească din viața mea. Am învățat eu, oare, că nu pot păstra ceea ce am primit fără să ”dau mai departe”? Îmi voi rezerva azi timp pentru a împărtăși cuiva?

Rugăciunea de azi
Fie ca eu să-mi împărtășesc iubirea, bucuria, fericirea, timpul meu, ospitalitatea mea, cunoștințele mele despre lucrurile pământești și credința mea în ...... Chiar dacă s-ar putea să nu văd rezultatele împărtășirilor mele, fie ca eu să mă bucur de aceste fapte în sine. Fie ca împărtășirea experienței mele să devină la fel de naturală ca și vorbirea și respirația.

Ce să-mi amintesc azi
Să nu fii niciodată zgârcit în a-ți păsa sau în a-ți împărtăși experiența.
Multumesc Catalin ca scrii aici , ai reusit sa animi forumul . :jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de dani »

N-am nimic destept de zis,in schimb am trecut sa te salut.Servus!Tine-o tot asa!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de ellavisin »

Buna Catalin.
Multumesc pt mesaj.Si Da sunt deacord sa intram la sfirsit de saptamana si sa povestim ce am realizat(sau nu).
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Cătăline dragă, știi că nu poți controla consumul..Of, of.. Lasă că trece.
Te îmbrățișez cu drag.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Mihai »

Vizitator12#45 scrie:...Mi-e foarte clar ca nu pot controla alcoolul, un pahar e prea mult.
24 ore senine va urez. Catalin, alcoolic
Asa e Cataline, invata din aceasta recadere si mergi mai departe, va veni si vremea ta !!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de ellavisin »

Catalin tot ce pot sa iti spun este ca nu esti singur.Suntem aici.
Incearca sa te pui pe picioare si ia-o de la inceput...e greu ,dar impreuna putem.
Cu drag ella.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de styx »

Salut Cătăline!
Recâderea face parte din boala, daca ai invatat din ea că nu poti controla alcoolul e ok.Nu are de ce sa-ți fie rusine... Acum lasă ce a fost si mergi inainte.
Seninătate!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Încuiat