021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La toți ni-i greu, dar nu la fel

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de tudor »

Salut, Luca !
Bine ai venit pe forum si in lumea celor care vor sa isi schimbe viata.
Tudor este numele meu si aici sunt Old tudor pentru ca mai este un Tudor mai tinerel.
Sunt cu ceva peste 8 ani de abstinenta si pot sa spun ca am fost si eu la inceput .
Am crezut mult timp ,dupa ce am constientizat ca am probleme cu bautul , ca voi reusi sa ma controlez si sa revin la un consum normal de alcool.Ce "am reusit" a fost sa ma adancesc si mai mult in dependenta.In abstinenta am aflat ca depEndenta de alcool este o boala cronica si progresiva.
Si eu aveam blockoutu-ri uitam ce facusem seara cand consumasem.
Ajuns la marginea parapastiei am evitat caderea in abis si am intrat in abstinenta insa in abstinenta am invata ca nu conteza calitate alcolului ,cantitatea alcolului baut categoria alcolului ,pregatirea profesionala.Dependenta de alcool se manifesta prin lipsa de control asupra consumului de alcool indiferent de situatie .
"SDacă nu te atingi de primul pahar, nu te poţi îmbăta” şi „Un pahar e prea mult, iar douăzeci nu sunt destule”
"Mulţi dintre noi, la început, pe când ne apucaserăm de băut nu intenţionam să bem, şi nici nu beam, mai mult de unul sau două păhărele. Dar, cu vremea, am crescut numărul. Şi în ultimii ani, ne-am pomenit bând din ce în ce mai mult; mulţi ne îmbătam rău şi rămâneam aşa mult timp. Poate că starea în care ne aflam nu se vedea, pe vorbă sau pe mers, dar, de acuma, nu mai eram treji propriu-zis niciodată."
Tentatia este sa faci comparatie eu nu am fost ca "aia" .Nu am ajuns in sant si nu mi-am buat averea .
Nu se stie in consum pana unde merg lucrurile.
" in general beau acasa singur "
Am invatat in abstinenta (pentru ca mi-am dorit-o ) sa vorbesc despre consumul meu de alcool la timpul trecut . : "AM BAUT " Mi-am luat adio de la alcool .Nu mai ma bat cu el pentru ca este mai puternic ca mine .Cine poate sa il bea normal , felicitari .
"Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa ti se indeplineasca ! "
Doreste-ti abstinenta ,intra aici si citeste,INTREABA , mergi la Alcoolicii anonimi ,mergi la Aliat ,psiholog dar nu te atinge de primul pahar pentru ca primul pahar imbata, nu ultimul .

Alcoolul produce schimbări dramatice în corp şi creier: „Sunt afectate memoria, judecata, emoţia, şi viziunea”

Citeste mai mult: adev.ro/ocmla7
http://adevarul.ro/life-style/stil-de-v ... index.html
SUCCES .
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Multumesc OldTudor, multumesc Styx,

Au trecut 11 zile, diminetile sunt din ce in ce mai placute, somnul mult mai linistit, gustul de metal in gura incepe sa dispara, tensiunea revine la normal.
Am inteles ca trebuie sa inlocuiesc alcoolul cu ceva, pentru moment am gasit ciocolata care nu-mi lipseste din buzunar. Pana acum a dat rezultate.
Da, Tudor are dreptate, de fiecare data m-am comparat cu ceilalti...... , ma amageam singur, suntem la fel, poate ca am avut un gram de noroc in plus fata de ceilalti care face diferenta.
"Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa ti se indeplineasca ! " Anul trecut mi-am dorit sa ma imbolnavesc pt a nu mai bea, pt a avea o scuza in fata prietenilor si asa s-a intamplat. Aproape 3 luni a luat antibiotice timp in care am fost linistit, nu ma-m gandit la alcool nici un moment. Dupa ce s-a terminat tratamentul s-a terminat si perioada de abstinenta. Acum imi doresc sa fiu abstinent dar fara medicamente. Cei drept aveam cea mai tare scuza , nimeni nu insista. Acum e altceva . Stiu ca vor veni zile si mai grele dar alaturi de voi vor trece mai usor.

Va doresc o zi minunata.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Salutare Luca, sper să-ți fie de folos articolul de mai jos:
Fundul Sacului (fundul paharului)

Disponibilitatea de a Schimba

Cu cât mai mult oamenii rămânăn dependenți cu atât mai mult mai afectată va fi viața lor. Abuzul de substanțe nu numai că dăunează sănătății fizice și psihice, dar, de asemenea, le răpește de posesiunile lor, relațiile și respectul de sine. Unii dependenții sfârșesc prin a pierde foarte mult înainte de a atinge un punct de unde sunt dispuși să-și schimbe comportamentul. Alte persoane vor ajunge la fundul sacului mai devreme și vor pierde relativ puțin. De îndată ce persoanele au ajuns la un punct de unde sunt gata să se schimbe, atunci aceasta va fi fundul sacului lor.

Definiția (expresiei) Fundul Sacului

Fundul sacului se referă la nivelul cel mai de jos. Acest cuvânt este adesea folosit pentru a descrie un punct în viața unui dependent atunci când aceștia sunt în cele din urmă dispuși să caute ajutor. Lucrurile sunt acum atât de rău pentru ei că este imposibil de a-și nega problema lor actuală. Atingerea fundului sacului poate rezulta din cauza unui anumit eveniment, sau poate fi un declin lent în timp. Acesta este un termen subiectiv, deoarece unii dependenti vor fi dispuși să sufere mult mai mult în viață decât alții. Fundul paharului ar putea implica:

* Pierderea unui loc de muncă

* Ruperea unei relții

* Remușcare asupra comportamentului deosebit de rău în timp ce eram în stare de ebrietate

* Probleme juridice

* Pierderea unei prietenii

* Deteriorare sănătății sau avertismente de la un medic

* Pierderea locuinței

* Cădere psihică

* Probleme financiare

* Jenă socială

* Mulți dependenții descriu ajungerea la fundul sacului ca "devenind bolnav și obosit de senzația de greață și de oboseală în cele din urmă”

Mituri despre Fundul Sacului

O idee comună este că dependenții au nevoie să piardă totul înainte de a fi dispuși să obțină ajutor. Acest mit despre fundul sacului nu este numai greșit, dar poate fi, de asemenea, un mod nefolositor de a privi lucrurile. Nu este necesar ca oamenii să piardă totul. Acesta va fi întotdeauna alegerea lor de a decide când le-a fost de ajuns. O metaforă comună este aceea despre cineva care coboară cu un lift. Călătoria merge în jos, dar este la latitudinea pasagerului să decidă unde coboară. De îndată ce oamenii decid că le-a fost suficient, atunci acest lucru va fi fundul sacului personal.

Unele persoane ating fundul sacului devreme și dependența lor nu ajunge să le deterioreze viața prea mult înainte de a căuta ajutor .

În alte cazuri, oamenii vor lua liftul tot drumul în jos și mor ca urmare a dependenței lor.

Nu există nici un avantaj în a avea fundul sacului jos de tot. Aceasta înseamnă doar că individul va avea de urcat mai mult înapoi. Unii dependenții se tem că de faptul că dacă nu au căzut suficient de mult va însemna că sunt mai expuși riscului de recidivă în viitor. Acest tip de logica este defect, deoarece o multime de oameni au succes în procesul de recuperare, chiar dacă aceștia nu au căzut prea jos în dependența lor.

Pericolul real în această idee a necesității unui fund al sacului scăzut este faptul că aceasta poate duce dependentul într-un loc din care el nu se mai poate întoarce.

Fundul Sacului și Negarea

Cei care sunt dependenți de alcool sau de droguri sunt împiedicați să lovească fundul sacului, din cauza negării. Acesta este un mecanism de apărare pe care oamenii folosesc atunci când există ceva cu care ei nu doresc să se confrunte. Toți oamenii vor fi folosit negarea într-un anumit grad sau altul, dar în dependenții poate fi deosebit de puternică. Cu toate că viața lor se destramă din cauza dependenței lor, ei sunt în stare să dea vina pe alți factori. Ei pot chiar simți că abuzul de substanțe este singurul lucru din viața lor care este demn de încredere. Până când dependentul este capabil de a vedea care este problema reală și că aceasta este abuzul de substante, ei vor fi prinși în capcană. Fundul sacului este atunci ei când trec în cele din urmă peste acestă negare

Simțindu-se Confortabil în Dependență

Viața unui dependent implică multă suferință, dar este, de asemenea, previzibilă și cunoscută. Ideea de a părăsi confortul dependenței lor poate fi o propunere neatractivă deoarece implică un pas în necunoscut. Negarea poate ajuta dependentul să ascundă o mare parte din suferința cauzată de dependență, iar ei vor vedea probabil recuperarea ca privându-i doar pe ei înșiși de singurul lucru în viață, care le oferă confort. Atingerea fundului sacului înseamnă că ei pot vedea prin iluzia falsă de confort în dependență, pentru a vedea ce se întâmplă cu adevărat.

Ridicarea nivelului Fundului Sacului

Cu cât mai puțin un individ are nevoie să piardă înainte de a scăpa de dependență cu atât va fi mai bine pentru el. Ridicarea nivelului fundului sacului este totul despre a aduce acest punct de schimbare acum. Este probabil să fie deja suficiente dovezi cu privire la necesitatea ca individul să renunțe la comportamentul auto-distructiv. Ei au nevoie doar să fie mai conștienți de acest lucru.

Un motiv pentru care un dependent va fi capabil să se ascundă în spatele negării este faptul că acestia pot fi protejați de o mulțime de consecințe ale dependenței lor - aceasta este uneori menționată ca activarea dependentului.

Membrii familiei, prieteni și colegi de lucru vor face concesii pentru ei și vor acoperi o mulțime din comportamentul lor inadecvat. Modul de a ridica nivelul de jos, atunci este de a nu le mai oferi nici o protecție împotriva consecințelor acțiunilor lor.

Pe măsură ce se dependenții se confruntă din ce în ce mai mult cu impactul negativ al comportamentului lor devine mai greu pentru ei să se ascundă de problema lor.

Dependentul își poate ridica propriul lui nivel de jos, luând în considerare toate lucrurile din viața lor de care se lipsesc. Aceasta poate ajuta, de asemenea, pentru a afla mai multe despre unde îi va duce dependența lor.

Teama de a pierde totul poate fi suficientă pentru a-i împiedica să piardă totul.

http://alcoholrehab.com/alcohol-rehab/rock-bottom/

Seară senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de ilyuta »

Buna Luca si scuze pentru intirziere dar am fost ocupat cu insuratoarea! :ras: :ras: :ras: :ras: :ras:
Nu , nu glumesc! :ras: :wink:
Mda, pai stai sa luam pozitivul din orice lucru negativ si daca tu inca nu te poti controla este pt ca esti mai tinar decit mine si daca eu am putut sa ma las de baut cu siguranta ca vei putea si tu.M-au ajutat prietenii de aici , incepind cu TUDOR si continuind cu Asido, Aurag, Georgelus, Mihaita, Danisor,Colisor Procut, Cristinel,Moiras si multi altii.Cum as putea s-o uit pe Frumoasa si desteapta Free! :hug: Nu mai vreau sa-mi reamintesc prin ce dureri in viata am trecut in ultimii ani si apoi si bucurii pt ca si acestea sunt periculoase daca nu stim sa le gestionam.
Citeste topicurile prietenilor nostri si cu siguranta ca te vor ajuta enorm asa cum m-au ajutat si pe mine.Acum 5 ani eu am pus abstinenta pe primul loc pt a nu pierde totul si daca mie mi-a fost bine le-a fost bine tuturor celor din jurul meu(si le este).
Am scris aici zi si noapte, eram adict la scris si bine am facut.Nu pentru toti este la fel dar cu siguranta fiecare alege pt el ceea ce i se potriveste lui.
Suntem aici pt orice intrebare si ajutindu-te pe tine ne ajutam pe noi.
Numai bine iti doresc si tine aproape,Luca! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Luca ,
Eu am lipsit putin de pe forum , am fost la Conferinta Alcoolicilor Anonimi Italia in acest weekend care se tine in fiecare an la vreo 500 de km de unde locuiesc .Poate apuc sa povestesc cate ceva din aceasta experienta .
Felicitari pentru saptamana de abstinenta , astept sa te recitesc.
Bune 24 de ore iti doresc .
,,Azi nu beau " ,Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna dimineata,

Multumesc Styx, super tare articolul. Fundul sacului nu stiu daca l-am atins dar cu siguranta m-am saturat de senzatia de greata si oboseala . Este posibil sa fie acesta fundul sacului si cred ca am baut suficient. Acum 4- 5 ani un doctor mi-a interzis sa consum bauturi pe baza de alcool distilat iar dupa 6 luni mi-a dat voie sa consum 1-2 pahare de vin pe zi care in cateva luni s-au facut 1-2 liti pe zi pana acum un an cand am reluart wisky-ul si vodka.
La senzatia de greata si oboseala se adauga pierderea memoriei (ruperea filmului) la fiecare betie.
Si Da , vreau sa renunt la acest comportament auto-distructiv, cred ca este descrierea perfecta pt aceasta boala.

Casa de piatra Ilyuta, sa fi fericit si iubit si tot ce-ti doresti sa ti se implineasca.

Multumesc Colea, ar fi interesant sa ne transmiti cateva informatii de la intalnire.

Sa aveti o zi senina

Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Bună Luca! Multumesc si eu, mă bucur că ți-a plăcut.
Există în fiecare dintre noi acea parte care ne face să continuăm autodistrugerea personală ai asta pentru că alcoolismmul este singura boala care îți spune că esti bine, că nu ai nimic de aceea i se spune boala negării. Iată un alt articol interesant:

ENIGMA ”FUNDUL SACULUI” UNUI DEPENDENT
Nimeni absolut nimeni nu știe când ei sau oricine altcineva va atinge fundul emoțional de care este nevoie pentru a deveni abstinent. A deveni curat si abstinent este o sarcină ușoară.

Cu toate acestea, dacă am atins un fund al sacului urât emoțional, aceasta provoacă, de obicei, o teamă profundă și persistentă în noi de a reveni la oribila băutură și la drogurile, care au sădit vina noastră. Acea frică în sine poate furniza impulsul necesar pentru a rămâne treaz suficient de mult pentru a obține un sponsor și a lucra pașii. Din păcate nu știm niciodată când va apărea acel fund. Nu știm niciodată când cuiva iubit i-a fost de ajuns.

UNEORI FRICA DE A NE ÎNTOARCE ÎNAPOI (LA BĂUT) RĂMÂNE ÎN NOI CHIAR SI DUPĂ ANI DE ABSTINENȚĂ. MOTIVUL FIIND CĂ MAJORITATEA DINTRE NOI AU RECIDIVAT DE ATÂTEA ORI, DE CÂTE ORI NU AM AVUT ÎNCREDERE ÎN NOI ÎNȘINE. GÂNDEȘTE-TE LA ASTA, CHIAR DACĂ ALT OM TRĂDEAZĂ ȚARA NU VOM MAI AVEA PE DEPLIN ÎNCREDERE ÎN EL DIN NOU. ACELAȘI LUCRU ÎL FACEM CU NOI ÎNSINE ( MAJORITATEA DINTRE NOI) PRIN A NE PROPUNE PRIN SĂ RĂMÂNEM ABSTINENȚI IAR ȘI IAR SI EȘUĂM MIZERABIL.

AȘADAR TINDEM SĂ SIMȚIM CĂ SUNTEM PE UN PĂMÂNT CU ADEVĂRAT ȘUBRED CHIAR ȘI DUPĂ ANI DE ABSTINENȚĂ. CA O SOLUȚIE PENTRU ACEA FRICĂ MI-AȘ SPUNE MIE ÎNSUMI:


EGO, NU EȘTI TU CEL CARE MĂ ȚINE ABSTINENT, TE BAZEZI PE PROGRAM ACUM, ATÂT TIMP CÂT TU LUCREZI PROGRAMUL, PROGRAMUL FUNCȚIONEAZĂ! NU VEI RECĂDEA! ȘTIAM CĂ FUNCȚIONEAZĂ PENTRU CĂ AM AUZIT MĂRTURISIRE DUPĂ MĂRTURISIRE DOAR DESPRE ACEASTA ÎN REUNIUNI.

De obicei ca dependenți ne-am putea simți extrem de vinovați și plini de remușcări privind desfrâul de o noapte înainte si oprirea pentru o zi sau două. Dar, din păcate, din nou, dependenții uită atât de repede durerea unei mahmureli sau durerea simptomelor de sevraj pâna imediat după urmatoarea beție.

Ce face programul dacă îl vom lucra, este să ne amintească de durerea prin care am trecut și care nu poate atât de ușor să justifice acea prima băutură sau un prim drog. Prin urmare, raționalizarea și pierderea memoriei, care sunt necesare ca să ne îmbete din nou, nu se mai întâmplă la fel de repede.

De câte ori noi dependenții devenim abstinenți apoi sperăm și ne rugăm pentru ca cei dragi nouă să ne imite exemplul. Credem că dacă doar împărtășim ceea ce am lucrat pentru noi, cu siguranță ei vor avea aceeași rută. De ce n-ar face-o? Credem noi. Dar, foarte rar fac ei urmeze exemplul, până când nu lovesc în cele din urmă propria lor demoralizare jalnică și de neînțeles.

Cu cât insistăm ca ei să rămână abstinenți și le predicăm despre ceea ce am lucrat pentru noi, cu atât mai mult îi îndepărtăm pe cei dragi.

Așa că ne rugăm :

„Doamne dă-mi seninătatea să accept ceea ce nu pot schimba, curaj să schimb ceea ce pot și înțelepciunea să le deosebesc.”

sursa https://www.recoveryfarmhouse.com/alcoholics-anonymous/

Să ne fie de folos! Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Multumesc Styx.

O zi senina, Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Salutare Luca!
Am văzut acum că ai împlinit 13 zile de abstinență! La cât mai multe fiecare la timpul lor!
xctmpZ2FKt3.png
Recuperarea începe cu o oră de abstinență-Fiecare zi la Timpul ei!
NU te gândi la ce se poate întâmpla într-o lună, nu te gândi la ce se poate într-un an. Concentrează-te doar pe cele 24 de ore pe care le ai în fața ta și fă tot ce poți ca să fii acolo unde vrei să fii.
AZI NU BEAU!
Abstinență senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Multumes,
A 13 zi a fost ceva mai grea . Dupa serviciu am ajusc acasa si in drum am intrat sa iau niste bere pentru sotie . Acasa ea si-a desfacut o bere si am fost la un pas (un pahar) de o nenorocire. Ca sa-mi mut gandul am iesit in curte si mi-am cautat de lucru. Ce crezi ca-am facut? Am spalat cainele fiind si frumos afara. Am umplut o ora cu spalatul cainelui dupa care am uitat de bere. Seara am avut un sentiment de multumire. Saptamana viitoare am o iesire cu prietenii la munte, nu stiu ce va fi, incerc sa ma gandesc doar la ziua de azi. De fiecare data cand am esuat a fost pentru ca ma gandeam ca si asa o sa beau saptamana viitoare ce rost sa astept pana atunci.
Da azi nu beau, punct.

S fiti iubiti!
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Scrie răspuns