021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

poveste despre esec

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: poveste despre esec

Mesaj de Airam »

Fiecare cu placerea lui. E bine sa ne bucuram cu lucruri simple si sa nu avem asteptari mari, de la altii...sefi, familie, prieteni.
Daca ne bazam pe noi, pe ceea ce putem face noi, pentru noi, cred ca e cel mai sanatos.
Noapte buna dragilor.
Maria.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: poveste despre esec

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna seara prieteni ,
Si eu am invatat tarziu asta, dar in ultimul timp asa traiesc, in primul rand pentru mine.
Maria multumesc , asa si este si am invatat intrand in abstinenta , ca cea mai importanta persoana trebuie sa fiu eu . Nu intotdeauna imi reuseste :lol:
Buna Ella, buna Colea, multi dintre noi asa am fost educati, sa iti pese mai mult de altii. La mine inchideau ai mei sufrageria cu cheia sa nu intram si sa deranjam cumva si sa fie frumos cand vin musafirii. Toate amanuntele astea iti modeleaza caracterul.
Eu am alta care vine de la maica-mea :
-"Sa nu ai nevoie de nimeni mama , sa fii mandru , sa te descurci singur , sa nu ceri de la nimeni nimic"
Si totata viata am incercat sa ma tin de principiile invatate ca asa este bine , dar sunt o utopie .
Si pentru asta mi-a fost foarte greu sa cer ajutor ca nu reusesc singur sa ma las de bautura ca sa nu apelez la nimeni si mai ales sa ascund slabiciunile mele . Dar realitatea m-a ajutat si m-a dus pe drumul cel bun si acum de la colegii din grup invat din experientele lor si nu sfaturi , pentru ca fiecare vorbeste despre el .

Iliuta , eu am aceasta idee si cred ca seful meu lucreaza pentru noi ceilalti si munceste ca noi , angajatii lui sa avem si sa primim banii la timp .
Multumesc lui Doamne Doamne pentru seful meu ( azi , maine vom mai vedea :lol: ) si mai ales pentru ca pentru un timp am avut o firma (mica)de constructii si era destul de greu doar sa gasesti sa aiba constant de munca .

Ella , ce ai citit frumos ?

Prieteni , noapte buna si bune 24 de ore va doresc !
Colea , sa nu uit :exclamare: ,alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Buna seara prieteni.
Am avut o saptamana incarcata dar m-am descurcat onorabil, zic eu.
Draga Ilie eu vorbeam de omenie....eu inteleg ca si patronii au acum o groaza de rezolvat(de unde sa ia si unde sa puna)dar ziceam si eu asa ca poate ar fi fost mai frumos daca se discuta omeneste,frumos cu angajatii:mai oameni buni nu se poate asa....bla bla.Dar sefa noastra nu a avut de spus decat ca suntem ineficienti...asa ca ne-a taiat bonurile.
Dar sa lasam asta.
In ficare marti am programul stabilit cu sfintenie Catalin.Servici de dimineata pina la 4 si de la 5 la grup.Am regasit prieteni vechi si imi fac altii noi.
Pentru mine a fost si este un ajutor enorm.Am auzit cazuri din care ar iesi filme mai tari ca ”fata din tren”.
Ai dreptate Maria ,mare dreptate.Desi am avut mereu familia aproape (SI LE MULTUMESC DIN INIMA) si eu am inceput sa ma bazez mai mult pe mine.
Colea,drept sa iti spun mie mi-a fost extrem de greu sa cer ajutor.Dar cand am fost aprope sa pierd totul nu am mai ezitat.Niciodata nu o sa pot sa imi exprim mutumirea fata grupul meu care m-a primit innapoi si fata de voi.
Ultima carte care am citit-o Colea a fost Problema Spinoza.Foarte buna.Asa am aflata sie eu de ATARAXIA ...Habar nu aveam ca asta cautam si eu...ceva ce Epicur indemna omenirea sa caute.
Va doresc liniste in viata.
Ella.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: poveste despre esec

Mesaj de Airam »

Draga Ella,
mi-ar placea sa te cunosc, sa vorbim mai multe, ca intre fete. Poate pe mail, sau la telefon
Zi faina.
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Multumesc Ilie.Sunt sigura ca ai dreptate atunci cand spui sa nu te astepti la mult pt ca ai sa primesti putin...Asta e, o sa invat sa nu mai am asteptari mari de altii,doar de la mine.
O seara linistita va doresc.
ella
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Valeu nici nu ma uitasem ....am trei saptamani.Doamne ajuta.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: poveste despre esec

Mesaj de colica zis alcoolica »

Colea,drept sa iti spun mie mi-a fost extrem de greu sa cer ajutor.Dar cand am fost aprope sa pierd totul nu am mai ezitat.Niciodata nu o sa pot sa imi exprim mutumirea fata grupul meu care m-a primit innapoi si fata de voi.
Ultima carte care am citit-o Colea a fost Problema Spinoza.Foarte buna.Asa am aflata sie eu de ATARAXIA ...Habar nu aveam ca asta cautam si eu...ceva ce Epicur indemna omenirea sa caute.
Buna Ella , nici eu nu stiam acest cuvant "ATARAXIA" , dar aceasta stare de echilibru de fapt este si cautarea nostra pentru ca alcoolismul este doar simptomul unui dezechilibru interior .
Felicitari pentru cele 3 saptamani de abstinenta , Ella ! Big Hug
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Va multumesc din suflet prietenii mei dragi.
In seara asta cand veneam de la grup desi ar fi trebuit sa fiu obosita moarta(am plecat la sfirsitul programului de la servici),simteam o energie extraordinara.Nu stiu sigur de unde venea aceasta energie dar imi placea.Demult nu m-am mai simtit asa.Poate fi multumirea de sine?Poate fi faptul ca gasesc unele raspunsuri cu ajutorul colegilor si al d-nei doctor?.Cred ca defapt am invatat sa pun si intrebarile corecte.
Oricum simt o multumire enorma atunci cand descopar ca in cele doua ore de terapie aflu cateceva despre mine.
Aceasi multumire o simt si cand intru pe net si va gasesc aici.Va pup.
ella
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de styx »

Bună Ella, bună tuturor!
Felicitări pentru abstinenta ta si îți multumesc pentru abstinența mea!
M-ai făcut curios, e a doua oară cand pomenesti de grup AA si de d-na doctor... ce fel de grup AA este acesta care are si doctor ? Poti sa-mi răspunzi pe mail, dacă vrei. Multumesc frumos!
Abstinentă senină să avem cu toții!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de styx »

Multumesc mult!
Abstinență senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns