021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 14 Ian 2019, 22:34

Sobri, ai ramas la fel de dragut ca intotdeauna. Un cavaler al zilelor noastre. Imi amintesc primavara trecuta si mai ales de florile Mariei. Sper sa ne putem bucura si anul acesta de ele. Si poate, sa pot avea din nou acel sentiment de libertate deplina.. Cine poate sti? Mi-am dat seama ca abstinenta este o scoala. Cel putin pentru mine. O scoala pentru care inca ma pregatesc, o scoala unde mai am inca atat de multe de invatat! Tu ai fost printre cei norocosi Sobri, ai inteles imediat practica abstinentei, nu doar teoria ei. Sunt mandra de tine, esti un exemplu de echilibru si consecventa pentru noi toti! Pentru mine, sigur! Sunt fericita mereu sa te citesc.

Am imbratisat baietii, ca de obicei. Sunt o pupacioasa si o iubareata, iar ei stiu asta. S-au obisnuit cu mine asa, au crescut ca mine asa. Dragastosi si afectuosi. Si oricum, imbratisarile ar trebui sa fie mereu medicamentul cel mai la indemana atunci cand sufletul nostru plange.

Vise placute si tie Sobri!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

sobrichet
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 14 Ian 2019, 23:12

Dora, intr-adevar sint norocos. Am avut de multe ori mare noroc ca n-am patit-o foarte foarte rau din cauza bauturii. Si un foarte mare noroc ca am gasit forumul intr-o perioafa cat de cat activa si ati fost dispusi sa ma bagati in seama si sa imi dati un feedback la ce scriam si eu, in disperare fiind atunci. De atunci l-am prins eu pe Dumnezeu de picior si nu-l mai las. M-o fi facut El pe mine, dar de atunci, de cand L-am prins, trebuie sa mai aibe si grija de mine.
Draga Dora, nu te supara, la scoala abstinentei sint admisi doar cei cu studii indelung aprofundate in bautura, si nu toti. Doar premiantii. Nu oricine poate deveni alcoolic. E nevoie de multa staruire si efort. Tu crezi ca e asa usor? Sa te doara toate alea, sa-ti vina sa intri in pamint de rusine, si tu sa bei in continuare? Nu oricine poate.
Tu inca esti in clasa pregatitoare, si dupa parerea mea vei repeta la nesfarsit clasa. Sper sa o iei ca pe un compliment, mie asa mi se pare.
Cat despre abstinenta mea, nu tine de echilibru si cu atat mai putin de consecventa. Nu sint un om foarte ambitios. Pur si simplu nu mai vreau sa beau. Nu mai vreau pentru ca ma simt bine, am mult mai mult timp pentru toate, si pentru ca mi-e teama sa nu ajung iar omul care am fost inainte. Acel penultim om ( ca a zis Asido el inaintea mea ca a fost ultimul, si nu vreau sa ma lupt cu el pentru pozitia asta, ca poate-l intrec ) de care nu sint mandru de loc.

Hai ca am scris atat de mult ca imediat ii maine.

Ne mai auzim pana la primavara, nu?

Somn usor, serios acuma!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 18 Ian 2019, 21:39

Alcoolicul ce se vrea abstinent, intotdeauna va avea sufletul sangerand. Ranile lui nu vor fi nicicand usor de vindecat. Medicamentul abstinentei este rarisim. Doar cei cu adevarat iubiti dumnezeieste pot avea parte de el. Gasesc cumplit sa iti doresti ceva, sa simti ca poti si totusi, sa nu poti! E neputinta curata! Si atunci, intrebi cumva eterul: de ce eu???

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 18 Ian 2019, 22:49

Doraaa!
Nu mai bine te uiti tu la un film acuma seara si intrebi dimineata ca de ce tu?
Se termina bateria. Mai Am 1%. Iti mai scriu dimineata la cafea.

Vise placute

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 18 Ian 2019, 23:09

Sobri... tocmai mi se termina si mie "bateria cognitiva". Va urma un somn binemeritat, acompaniat de muzica.. nemuritoare. In rest, nu ma baga prea mult in seama. Sunt inca o mare amatoare a unei copilarii mult prea marcante. Mult prea prezente. Pacat ca nu-mi cunosti viata mea de copil, m-ai fi putut poate intelege cu adevarat! Pe maine poate, la o cafea...
Ultima oară modificat 19 Ian 2019, 08:57 de către Ambasador, modificat de 2 ori în total.

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 19 Ian 2019, 08:50

Buna dimineata Dora,
Sper sa gasesti oglinda impecabila in dimineata asta.
Cu siguranta nu pot sa inteleg in totalitate ce simti, dar chestia asta -
Ambasador scrie: Gasesc cumplit sa iti doresti ceva, sa simti ca poti si totusi, sa nu poti! E neputinta curata!
- o inteleg perfect. Am experimentat-o de mult prea multe ori. Erau momentele cand mergeam la cumparaturi, uneori ori fara sa fie nevoie, doar sa ajung in zona rafturilor cu bere. Eram hotarat sa nu ma ating de sticle. Nu reuseam. Mi se bloca mintea. Greu de inteles. Tot puneam o sticla-doua in cos, desi stiam ce urmeaza. Normal ca nu-mi ajungeau si in scurt timp alte cateva drumuri la magazin. Imi era si rusine de doamnele alea, dar nu-mi mai pasa. Teoretic era simplu. Pur si simplu nu trebuia sa fac nimic! Atat! Nuuu, eu tot o faceam! Incredibil cum te poate inrobii alcoolul! Muuult timp am facut chestia asta. Pana la un moment cand, cu ajutorul vostru, am reusit sa n-o mai fac. Cu siguranta vei reusi si tu, poate ca inca nu este momentul tau. Stii bine ca toate se intampla la timpul lor.

Ma bucur ca te-ai mai activat pe-aici pe forum, ti-am simtit lipsa.

Cu drag,
Sobrichet.

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 19 Ian 2019, 09:08

Daaa, sa nu uit. Ai ajuns la pagina 100 aici la tine la " masuta ". Si in curand mesajul 1000!!!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 19 Ian 2019, 09:28

Neata Sobri!
Ai mereu ganduri bune pentru noi. Pentru mine. Esti un adevarat sprijin. Voi incerca raspunsuri mai succinte dimineata asta.

Am hotarat sa scriu din nou pe forum din urmatoarele motive:
^la indemnul si incurajarea lui Asido
^deoarece aveam sufletul prea ranit
^datorita povestilor feminine in care m-am regasit (Danutza, Alpha, Raluca..)
A scrie pe forum, pentru mine inseamna si suferinta. O suferinta care de cele mai multe ori se vindeca, doar scriind. Doar citind aici. Insa nu uit remarca ta. Ai mare dreptate, am impresia ca in privinta alcoolului, voi ramane mereu la nivel de clasa pregatitoare. Ma roade insa intrebarea: cum renunti la alcool cand nu ai ajuns "la fundul sacului", cum se spune? Cum te convingi ca acel lucru iti este daunator daca stii ca inca mai poti controla situatia? Chiar mi-as dori un raspuns.

Aseara am scris doar o frantura despre suferinta din copilaria mea, si cred ca e lesne de inteles de ce nu am putut detalia. Sunt lucruri care chiar nu pot fi scrise sau spuse. Totul s-a activat in mintea mea, in urma am discutiei avute ieri cu baietelul meu mai mare. Ma intreba de ce a murit mama mea atat de tanara (la 39 de ani)... Sunt rani care nu se vindeca niciodata, acesta e adevarul.

Esti foarte atent la detalii Sobri, ma faci mereu sa zambesc! :) Oglinda a fost ok cu mine dimineata, de aceea ma aflu la o cafea cu tine, asa cum am promis. :)

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 19 Ian 2019, 09:43

No, bun. Vad ca esti bine. O sa incerc sa dau si eu un raspuns la intrebarea ta, intr-adevar e intemeiata. Dar mai spre seara ca am multa treaba azi. Avem musafiri.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 20 Ian 2019, 07:46

Buna dimineata! Am venit alaturi de voi la o cafea curioasa sa stiu cum va simtiti astazi, cum v-a fost trezirea.. Stiu, stiu ca e duminica dimineata si poate somnul vostru e prelungit, dar niciodata nu strica o discutie constructiva. Acum cred nici 3 minute, am urmarit un reportaj la tv despre cum poti scapa de vicii. Am incercat sa le scriu repede-repede cateva dintre idei, pentru a vi le impartasi si voua. Pentru a putea scapa de vicii avem nevoie sa incepem cu cateva schimbari. Iata cateva:

1. o activitate nesanatoasa trebuie neaparat inlocuita cu o alta activitate sanatoasa (cu sportul cum bine spunea Raza de Soare, cu orice altceva e sanatos oricum, o pasiune.. orice!);
2. avem nevoie de cel putin pana la un an pentru a putea renunta la obiceiurile nesantoase, pentru a ne putea acomoda cu lipsa acelui viciu;
3. recompensa: cheltuielile pentru vicii pot fi folosite intr-un mod cu mult mai util (pentru a cumpara un lucru demult dorit, sprre exemplu);
4. sa tinem cont de propriile nevoi personale;
5. sa ne ingrijim de sanatatea noastra emotionala;
6. sa ne ascultam mintea;
7. sa ne facem un plan saptamanal;
8. sa invatam sa spunem NU;
9. sa tinem legatura cu cei dragi;
10. sa alegem sa fim sanatosi.

Va doresc o duminica minunata, si sa ne citim cu bine aici!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”