021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 17 Mar 2019, 09:41

catalinul scrie:Felicitari pentru reusita si mult succes in continuare!

cu mult respect

Catalin, cumva simt ca vietile noastre converg pe drumuri destul de asemanatoare. Ma refer in privinta abstinentei. Stiu si simt ca iti doresti o viata fara alcool. Nu obosim sa ne dorim asta si cred eu, este marele nostru castig. Poate fi chiar salvarea noastra, de ce nu? Iti multumesc pentru cuvintele de incurajare! Si nu uita, esti important pentru forum, pentru mine cu siguranta. Absent sau activ! Cu zile bune, sau mai putin bune! Dar inca aici. E tot ce conteaza!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 17 Mar 2019, 09:42

styx scrie:Fiecare zi la rândul ei!
Felicitări suflet frumos!

Fiecare zi la rândul ei! Asa voi incerca sa fac! Incet, fara graba, doar cu bucurie. Altfel simt ca nu voi reusi.
Iti multumesc Styx, suflet drag mie!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 17 Mar 2019, 09:44

Scuze,s-postat de 2 ori!
Ultima oară modificat 17 Mar 2019, 09:49 de către Joy, modificat de 2 ori în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Mar 2019, 09:48

Buna dimineata Doruta!
Da’ stiu eu cel putin o persoana care te pretuieste cel putin la fel de mult ca si mine...dar barbatii nu gindesc la fel ca noi si le este frica sa recunoasca...!🙄😂Scuze!😉😊

Inainte de a-ti raspunde la intrebare, sa stii ca eu am mai avut prieteni care gaseau probleme la solutiile oferite de mine si bineinteles ca astazi sunt abstinenti senini ajutind la rind lor pe altii care au nevoie....(nu vreau sa spun ca datorita mie dar au ajuns la concluziile corecte...)

Mda, tu Doruta esti speciala si euam mostenit-o pe mama mea, careia tatal meu ii spunea mereu ca are ceva Dumnezeiesc de cunoaste atit de bine la oameni...”

Si pt ca eu totdeauna am raspunsuri pt problemele care se pot rezolva..., ti-as sugera sa-ti resetezi mintea cu ce inseamna AZI...😉😊Azi este de la 1a.m. Pina la 12 p.m iar tu atit ai de facut,sa nu bei AZI, nu-ti propune pt miine, poimiine, viitor pt va nu vei reusi cum n-am reusit nici eu in trecut...🙄😉😊

PS Cind ajung acasa am si eu nevoie de ajutorul si sfatul tau care totdeauna mi-a prins extrem de bine...si pt ca mi-e greu sa scriu acum de pe tel mail. Pina atunci ,uite o melodie superba care mie imi place f mult si care mi se cam potriveste...🤔Ti pup cu mare drag si vb!😘🤗

https://youtu.be/mwircEDCss8
Ultima oară modificat 17 Mar 2019, 09:57 de către Joy, modificat de 3 ori în total.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 17 Mar 2019, 09:50

Imagine

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 17 Mar 2019, 09:57

asido1973 scrie:Hei Dora! Nu conteaza cate zile ai si luni si ani. Conteaza azi. felicitari pentru fiecare zi reusita. Vreau sa-ti spun parerea mea legat de abstinenta. Abstinenta fara grup/forum/legatura cu cei ca tine/telefon este aproape imposibila. Am ceva timp de cand sunt abstinent dar in tot acest timp nu am renuntat niciodata la una din acele variante. Nu a fost grup a fost telefon nu a fost telefon a fost forum si tot asa.
Astazi sunt atatea posibilitati , important sa vrei si sa-ti placa abstinenta atat de mult cat iti placea bautul.
Ca sa bem din nou gasim sute de motive, realitatea e alta, inca ne place.
in Martie 2010 aveam 4 luni si ceva de abstinenta , si atunci am aflat ca voi merge la puscarie pentru 1 an jumate. Oare era un motiv sa beau??? Aveam scuze???
Cauta placere in a trai abstinenta, ia fiecare zi la randul ei si nu uita tine legatura cu cineva ca tine in orice mod, in primii ani e vital asta.
Felicitari si succes!

Hei Asido! Ai dreptate in tot ceea ce scrii. Nu conteaza cate zile, luni sau ani de abstinenta ai. Probabil ca numaratul zilelor tine la mine de o anumita nesiguranta condimentata la nevoie cu aceste asa-zise mici recompense. Nu e rost de mandrie, chiar nu! Ma educ ca acel “azi nu beau” sa fie o a doua rugaciune de dimineata pentru mine. Si iarasi ai dreptate, nu se poate nicicum abstinenta fara un minim ajutor extern: grup/forum/legatura cu cei ca mine/telefon. Mi-am facut calculele cu acuratete si am descoperit ca deficientele sunt inca mari. Va trebui sa cer mai mult ajutor, imi dau eu seama acum. Este foarte logic tot ceea ce mi-ai spus. Tot acest circuit de care imi scriai, la mine este cumva intermitent. Pe parcurs, mai intampin goluri, momente de disperare, momente de singuratate, dar am invatat cel putin ca asteptarea nu e atat de rea. Stiu ca in final, acel ceva/cineva imi va putea fi aproape cu o vorba buna, un sfat, o poveste, un telefon, orice! Asta ma motiveaza mult. Dupa atatea recaderi, am mai invatat ceva. Momentele de disperare vin si trec, bucuriile raman!
Imi place abstinenta, o iubesc. Mi-o doresc! De aceea si eforturile mele asidue sa o si traiesc, constant! Si Doamne, abstinenta vine la pachet cu atatea avantaje! Pacat ca uneori suntem orbi sa le vedem, surzi sa le auzim, urechi sa le ascultam. Pacat!
Am remarcat precum spuneai si tu Asido. Scuze si motive pentru a bea gasim pe toate drumurile, in toate gandurile, sub toate formele! In fapt, ele tin strict de propria noastra slabiciune. Le dam sau nu le dam curs, asta e intrebarea? Alegem benevol sa ne “mutilam” trupul si mintea doar pentru faptul ca nu am fost in stare sa spunem “Hei, exista viata si fara alcool.”? Cam rusinos, daca stai bine sa te gandesti, dar face parte din slabiciunea omeneasca, e drept.
Cu cat iti gasesti o placere mai mare in a trai abstinent, cu atat de poti bucura de o viata normala, asa este. Altfel risti sa fii un abstinent nefericit, nicidecum unul linistit, impacat. Mai lucrez inca la asta, recunosc. Imi place viata fara strop de alcool. De momentele de cumpana imi este frica mie. De acele momente cand poate am nevoie de un prieten si nu il pot avea. Imi pot inchipui acum de ce mi-ai scris toate acele sfaturi Asido. Singura, nu voi putea! Fara prieteni, nu voi putea! Fara ajutor, nu voi putea!
Iti multumesc pentru felicitari si pentru incurajari Asido! Daca ar fi sa creionez o viata fara alcool, la bine si la rau, cu siguranta ai fi cel mai reusit sablon pentru mine! Si da, ar iesi un desen cu adevarat minunat! :)
Ultima oară modificat 17 Mar 2019, 10:00 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.

Raza de soare
Senior
Senior

Mesajde Raza de soare » 17 Mar 2019, 10:00

Neata intr o frumoasa dimi de duminica :)

Ai dreptate, ceea ce avem acum e prezentul, io ma gandesc si la viitor dar nu cu disperare sau cu teama, stiu ca voi fi bine daca am grija de mine de pe acum. Cand aveam 22 de ani, cand m am maritat, ma intrebasem cum o sa fiu peste 10 ani? Am uitat de intrebarea aia :))) dupa vreo 12 mi am adus aminte si m am amuzat...si uitandu ma inapoi, realizasem multe, lucruri la care nici nu m as fi gandit :d
Copiii tai vor pleca la un mom-dat ca asa e viata, daca ai grija de tine de pe acum, sa fii bine, fara alcool, vor fi mandri de tine :) suntem demni de viata asta in fiecare clipa, eu o pretuiesc atat de mult, iubesc viata si oamenii din jur, viata are bucurii mici, dar si mari, are si clipe mai grele pe care, daca suntem noi bine cu noi, le depasim mai usor :) daca nu suntem bine cu noi insine, viata trece pe langa noi cu toata spledoarea ei....si orice mic hop devine o prapastie...si sunt oameni precum Joy si altii de aici...care rup din timpul lor pretios si intind o mana :) mai stiu ca nimeni nu ne e dator cu nimic, dupa cum nici noi nu suntem datori nimanui cu nimic :) ce ramane? Sa facem sa ne fie bine noua insine in primul rand 🤗

Raza de soare
Senior
Senior

Mesajde Raza de soare » 17 Mar 2019, 10:09

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Mar 2019, 11:45

Buna dimi Raza de soare(este pt ea mesajul) si ce frumos iti scrisesem de dimineata si s-a sters cautind melodia asta...Las’ ca scriu alta data din nou acea idee...😉😊🤗
https://youtu.be/xZbKHDPPrrc
Melodia iti va placea mult si tie, Doruta...,stiu!😉😘🤗

PS Poti sa-ti imaginezi ca aceasta minune de femeie (Doris Day)a pierdut tot ceea ce avea material “datorita” ultimului sot care i-a menajat averea...?🤔S-a stins din viata anul trecut la virsta de 96 de ani RIP Si-a trait viata cu bucurie indiferent cu ceea ce s-a confruntat...Poti fi fericit daca ai iubire, posesii etc si daca le pierzi s-a terminat cu fericirea ta...poti avea aceste lucruri si le poti pierde dar ramii cu intelepciunea si bucuria de a trai...asta inseamna Joy...🙏

Raza de soare
Senior
Senior

Mesajde Raza de soare » 17 Mar 2019, 14:02

😘 multumesc , e minunata piesa

Înapoi la “PREZENTATI-VA”