021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

😘
Azi imi vine sa dau numai pupicei. Cred ca mi-a ramas putin romantism de ieri.
😘

Mi-a placut ce ai scris drag Styx. Intotdeauna am incurajat dragostea! Nu exista fraza mai frumoasa intr-o casnicie decat "M-am indragostit iar de tine". E semn ca daca a fost ceva gresit ai corectat, iar daca a fost ceva pierdut, ai recuperat.. Schimbarea la maturitate nu e niciodata usoara. Si totusi, noi o facem. In fiecare zi.

Multumesc Maria. Sensibilitatea ne relaxeaza, ne bucura, ne umanizeaza daca vrei. Nu putem trai incordati si incrancenati in abstinenta. Avem nevoie de sentimente frumoase pentru a avea zile senine. Nu voi conteni sa caut tot ce-mi poate aduce bucurie. Mereu si mereu.

Zi armonioasa dragi prieteni!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Vorbind de sentimente...mie imi place atat de mult, cand vad cate un cuplu, tinandu-se de mana, pentru mine acesta este,
un mare moment de tandrete. Recunosc...imi lipseste momentul asta..😔
Va imbratisez dragii mei.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Nu ma irita Ilie, dar...sunt multe de spus....si nu e momentul.
😘😘😘
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna seara dragilor si dragelor!

Iubirea este subiectul meu preferat Iliuta, Maria... numai cei atat de sensibili asa, ca noi stiu ce inseamna sa si daruiesti, nu doar sa primesti. Intotdeauna am considerat ca un "Te iubesc" nu ajunge. El trebuie intretinut cu gesturi, cu fapte, cu vorbe si cu ganduri. Pe de alta parte insa, daca nu ai grija de tine in primul rand, nici de cel de langa tine nu poti avea. Asta e de fapt o derivata a abstinentei. Neglijam, ranim, suntem egoisti. Cu siguranta, oricine poate confirma ca dupa ani intr-o casnicie, romantismul se pierde cumva.. Dar sa nu renuntam la acel "Te iubesc" spus din suflet cand si cand, la respectul si prietenia celui de langa noi. Ne plangem in subconstient cat de anevoie poate este uneori drumul abstinentei, cat de mici sunt pasii in cele 24 de ore abstinente. Si totusi, muncim mental in acest sens zi de zi constienti ca asta ne va readuce demnitatea si bucuria langa cei dragi. Dar pentru familie, pentru sot/sotie, ce facem noi? Pentru cei care merita mai ales. Ii iubim, le daruim la fel?

Abtinerea ma schimba, simt asta. Iubesc acum profunzimea fiecarui gand. De ce? Din bucurie fata de viata. Asta trebuie sa fie. Cat de bine e!!

PS: Profanilor in adictie, le cer atat: doar sa va citeasca! Aici.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

E mult de povestit despre iubire la varsta maturitatii. Eu am o parere, daca s-a rupt firul iubirii din diverse motive...nu se mai innoada niciodata. Ramane doar respectul, indatoririle de familie, cresterea copiilor si atat.
O seara frumoasa va doresc.
Mi-i dor de iubire.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dragii mei prieteni!

Ma tot framanta o intrebare de cateva zile.. Daca ar fi punctual sa vorbim, cum reusiti voi sa traiti in abstinenta? Ce va motiveaza?
PS: Diminetile imi sunt foarte senine si totusi gandurile par sa se innoureze putin. Nu stiu de ce.. Nu-mi place vremea asta din mine. 😞
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Offf Dorule, sa nu bei, te rog...gandeste-te cate regrete o sa ai dupa aceea.
Pe mine ma motiveaza faptul ca ma trezesc fara sa fiu mahmura, mie imi era teribil de rau a doua zi, indiferent de ce beam.
Sunt mandra de mine ca ma pot abtine. Sunt mandra cu baiatul meu, care a absovit Politehnica, sunt mandra ca nu ma mai vede beata. Sunt multe motive. Cum zicea Mihai...gandeste-te bine inainte sa pui mana pe primul pahar...
Te imbratisez Doru si tare mi-ar placea sa vorbim la telefon.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Aaaaa, aveam ceva si pentru Ilie, poti ierta dragul meu, dar de uitat nu ai cum sa uiti.
Nu pot sa-mi povestesc viata aici, am avut o casnicie grea, din cauza ca nu mi-am inteles sotul (adica nu am inteles felul lui de a-si trai viata), dar sunt foarte mandra ca nu am divortat. Am reusit in felul acesta sa cresc un copil minunat. Pentru asta a meritat suferinta mea. Cand esti tanar, nu intelegi cum e cu viata asta, acuma nu ma mai intereseaza multe chestii care nu-mi plac. Aleg sa traiesc frumos.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Ambasador, dragule, așa începe recăderea, nu atunci când pui mâna pe pahar ci atunci când ai gânduri negre, când vine ”piticu” si îți soptește că un pahar nu strică... nu te bloca pe timpul pe care îl ai în fată, bucură-te de zilele senine si lucide... Motivații?! Sunt multe, depinde de fiecare, pe mine personal mă motiveză ,mai multe lucruri dar în principal mă motivează faptul că punând în balanță cele bune si cele rele din abstinentă si din timpul cînd beam, câstigă detașat abstinenta... Dar, fiecare își găseste modul de a trece prin asta... Fă ceva care să-ti ia gândurile de acolo... plimbari sau alte activităti.. nu stiu, dacă ai un nr de telefona al cuiva de aici sună fără să mai te gândești, o sa treacă în câteva minute si te vei mai gândi la alcool... stiu asta pentru că am trecut si eu prin așa ceva si un telefon dat la timp m-a salvat.
Ai grijă de tine Ambasador!
Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Te imbratisez Catalinul, si ma bucur ca te ti-i tare.😘😘😘
Scrie răspuns