021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt ionut si doresc abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de Cala »

Buna Ionut! Si mie imi fac bine mesajele de aici. Stai langa noi si o sa fie bine.
Nici eu nu beau azi.
Cu drag,
Cala
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Ionut. Te gasesc o persoana cerebrala si cred ca si acest lucru te va ajuta pe drumul abstinentei. In plus, ai inteles perfect inca de la inceput esenta abstinentei in sine: AZI NU BEAU! Te felicit pentru cele 2 saptamani de seninatate!

PS: Cand simti vulnerabilitate, nu ezita sa cauti suport oricand, oriunde si oricum! Doar, ramai abstinent.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de styx »

Felicitări!
Continuă, fiecare zi la rândul ei!
Abstinență senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Am decazut. Nu stiu in ce parte sa o mai iau. Nu vreau sa mai cosum . Un sfat va rog
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de admin »

Buna Ionuts. Cred ca ai vrut sa spui ca ai recazut. Nu-i nimic, o iei de la capat, important este sa inveti din recaderea asta. Sa analizezi un pic ce ti s-a intamplat si care au fost motivele/contextul/gandurile care au condus spre recadere. In majoritatea cazurilor drumul recuperarii are parte de recaderi/alunecari. Dar si ele fac parte si ajuta in acest proces daca sunt analizate cu atentie.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de styx »

Recaderea face parte din boală... asta îți arată că singura metodă e abstinenta, nu e usor deloc dar se poate. Învată ce ai de învățat din asta si mergi mai departe. ”Antrenamentul” asiduu e mama învățăturii. 24 de ore la rândul lor, nu mai mult e necesar sa rămâi abstinent, dacă ti se pare prea mult împarte ziua în mai multe bucăți.
Succes!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
john81
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 12 Mai 2014, 09:10

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de john81 »

Aide mama mea....multumesc de mesaje......cred ca am ceva la cap? am o societate cu active de peste 1 milion de euro si pana acum in continua evolutie.....2 fetite cea mare de 4 ani jumate si cea mica de 3 luni....am luat-o rau cu alcoolul...nu este bine deloc sotia se gandeste sa ma paraseasca ....uitandu-ma la mine ii dau dreptate.....ma gandesc sa imi iau zilele dar iubirea fata de fetite e prea mare am facut multe jegosenii in ultimii 9 ani de cand consum o data pe luna sau de 2 ori cate 2-3 zile chiar si 4 in rest munca....munca ma mint mereu ca scap ca o sa fie bine dar se pare ca e din ce in ce mai rau...multumesc bunului Dumnezeu ca pana acum a avut grija de mine si nu am ajuns sa am dosare penale sau mai grav la inchisoare.....sunt disperat credeti-ma . vreau sa gasesc dorinta de a merge mai departe dar inca o caut. Multumesc ca ai citit durerea mea!
john81
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 12 Mai 2014, 09:10

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de john81 »

Ilie sa iti dea Dumnezeu sanatate si familiei tale! mi-i s-a blocat mintea pur si simplu ma gandesc la tot felul de lucruri sa renunt la business sa iau calea bisericii nu mai stiu ce e in capul meu ....sa ma duc la Castel Craig? o sa ma vorbeasca lumea ca se aud lucrurile aste nu stiu.....
john81
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 12 Mai 2014, 09:10

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de john81 »

😂
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Ionuț ,
Și eu am recăzut și am decis să fac mai mult pentru boala mea , așa am mers la Alcoolici Anonimi, la grupurile față în față, chiar dacă mi-a fost rușine la început ( am mers de vreo 3 ori și n-am intrat ) .Acum merg constant de 2 ori pe săptămână + forum , telefoane prietenilor alcoolici , literatura etc.
Sunt aici și scriu pentru mine , pentru că am văzut că mă ajută să nu uit cine sunt , Colea alcoolic .
Îți doresc mult bine și să ne scriem/ citim cat mai mult timp de acum înainte!
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns