021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Neata Buna, oameni.

A inceput ziua de AZI in care nu voi bea alcool. Cel putin asa am hotarat imediat ce m-am trezit.
Deja am sevit un mic dejun copios ca sa-mi ajunga pana deseara.

Ilie, poti za-mi zici cum iti pica bine. Sa sti ca te invidiez ca esti vesel tot timpul, ca reusesti iti extragi bucuria din lucruri aparent minore. La mine tocmai a rasarit soarele. Si la propriu si la figurat. Am o priveliste minunata, mai ales cea emotionala.

Dorule, coincidenta maxima. Aseara a fost "The Girl on the Train" pe digifilm, dar iar nu l-am vazut de la inceput. Nu cred ca asta e filmul de care te-am intrebat si cred ca nici nu a jucat Emily Blunt in el. Ma rog, era doar o curiozitate de-a mea, nu foarte important.

Cat despre tovarasii mei, m-am intalnit binenteles. Dar a fost ceva neobisnuit, am scris mai sus. Ceva foarte interesant am observat. Astia doi parca ar fi doua vase comunicante ciudate. Cu cat nivelul creste intr-unul din ei, in celalalt scade, dar scade mai mult decat creste in primul. Samariteanul e in crestere, are nevoie de miscare si aer curat. Afara e senin, se incalzeste cred ca spre sfarsitul programului il scot la o partida de pescuit. Cu siguranta Maleficul va fi si el cu noi, dar fara sanse.

BULIONUL fie cu voi! ( stiu ca nu te superi Ilie )
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Neata Buna oameni.

A inceput ziua de AZI in care nu voi bea alcool. Cel putin asa am hotarat imediat ce m-am trezit.

Am scapat cu bine ieri, dar am avut cea mai indelungata insistenta a Maleficului. Destul de tarziu a aparut Samariteanu cu meniul salvator. Ma bucur nespus ca am reusit sa nu beau.

Mi-am dat seama ca nu trebuie sa-l subestimez pe Malefic. Are experienta bogata, stie cand sa apara si cum sa sa ma ademeneasca. E periculos, inca se tine foarte tare stapan pe situatie. Nu am voie sa las garda jos!

O zi usoara va doresc, ne mai auzim.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Sobri.
Ma bucur pentru tine ca n-ai baut ieri. Incet, incet o sa vezi ca e asa de frumoasa viata fara alcool.
Acuma n-o sa fie doar lapte si miere. Dar faptul ca te trezesti in fiecare dimineata, cu mintea limpede, fara regrete, merita tot efortul pe care-l faci.
Te imbratisez cu drag.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Sobri pentru gandurile limpezi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna seara,

Azi nu am fost vizitat de tovarasii mei vechi. Maleficul stia ca n-are sanse. Nici azi nici maine. Ala micu; si-o fi tras si el sufletul dupa ziua de ieri.

La doua minute dupa miezul noptii fiu-mio face 14 ani. La 2 minute dupa ziua mortilor!!! SA TRAIASCA LA MULTI ANI!!!

Va ultumesc anticipat, stiu ca vor urma urarile. Si eu va doresc toate cele bune voua si apropiatilor vostri!

Ziua de ieri m-a pus putin pe ganduri.
Dimineata planuisem sa ies la o partida de pescuit, dar s-a stricat vremea si nu prea mai aveam ce face pe la ora 13 cand am terminat mu. Instant a aparut Maleficul cu berea lui rece si acidulata. Numai una si atat! Am reusit destul de greu sa ies din starea in care eram doar cu berea in minte. Nu am putut sa-mi alung ideea de a bea o bere, timp de vreo 2-3 minute. Nu ma puteam gandi la altceva! N-am mai patit asa ceva. Dar cred ca asta din cauza ca in primele secunde eram deja de acord cu Maleficu', pe samaritean alungand-ul cu priviri amenintatoare, de obicei.
De data asta ala micu', Samariteanu', s-a luptat crancen si s-a infimpt intre noi, tovarasii cei vechi, si mi-a zis ca la 14 termina copilu' scoala si ca nu reusisem in weekend sa facem puiul ala la rotisor, si ce bine ar pica acum cu niste mujdei si cartofi prajiti Numai bine dupa ce fac cumparaturile ajung acasa in acelasi timp cu el. Ceea ce s-a si intamplat si totul a fost foarte bine pana la urma.

Cam 5 minute a durat in total intalnirea noastra, dar m-ia dat de gandit toata seara. M-am speriat putin cand am realizat cat de ingusta si alunecoasa e poteca asta abrupta pe care vreau eu s-o parcurg pana la capat. M-a facut sa gandesc cam mult si cam pesimist faza de ieri. Parca mi-a sugrumat cumva increderea firava pe care incepeam sa o simt in mine. Am vrut sa scriu pe forum, dar nu prea imi veneu cuvintele. Pana la urma am pus toate gandurile astea pe seama oboselii si m-am culcat. Pentru mine intotdeauna noaptea ( dormita ) a fost un sfetnic bun. Si intr-adevar, dimineata n-am mai fost descurajat. Deloc. Mi-am adus aminte ca numai azi urc poteca, si asta pentru ca eu imi doresc sa o urc. Nu e obligatie de serviciu sau de altceva. E-adevarat ca nu e nici ca mersul la pescuit, dar nici chiar rau nu e.

Scriu cam mult, dar stiu ca nu va suparati. Asa ati facut si voi la inceput. As vrea doar sa nu ajung sa va plictisesc.


O seara buna va doresc alaturi de cei dragi.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

"La multi ani" baietelului tau! Sa iti traiasca si sa te bucuri de el Sobri! Pentru el chiar merita sa lupti cu "Maleficu" ce iti pune crunt vointa la incercare.
Vor fi lupte si lupte, zile si zile. Conteaza mult ca la sfarsit de zi, sa te simti cat de cat impacat, sa te simti confortabil cu noua ta viata. Nu e chiar usor sa-ti reinnoiesti mintea, sa te dezveti de anumite obiceiuri toxice, de vicii pana la urma. De-a lungul lunilor mele de abstinenta si a celor doua recaderi, atat as putea sa iti spun. Fara o impacare interioara deplina, nu prea se poate in abstinenta. Eu o caut inca, imi doresc enorm ca aceasta noua viata sa imi fie prielnica si mai ales sa o traiesc natural, fara sa simt tot acest zbucium interior permanent. E ceea ce iti doresc si tie din tot sufletul draga Sobri! Ca abstinenta sa devina cea mai buna prietena a ta, un fel de eroina capabila sa invinga orice gand malefic!
Sa nu incetezi nicicand sa scrii aici. Cu siguranta nu vei plictisi niciodata. Chiar daca nu vei primi mereu raspuns imediat, poti sa ai siguranta ca cineva, dincolo de ecran, iti va citi mereu frazele si isi va hrani sufletul golit poate uneori de speranta!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de lazarescu nicolae »

Buna dimineata Sobrichet!
La multi Ani fiului tau!
E o zi minunata ptr copilul tau,o varsta frumoasa,i-a si buletinul probabil,e minunat sa primesti un sarut,o imbratisare din partea lui.Cat despre Maleficul ne-a dovedit de atatea ori cat de puternic,derutant,viclean si rabdator este asa ca e de preferat sa nu mai fie o lupta intre noi si el,ne-a invins de atatea ori si ne va mai bate crunt daca mai indraznim sa ne mai luam de el.
Cat despre pofta ea poate veni sub orice forma.Imi aduc aminte urcam odata pe munte si din cauza oboselii si setii am inceput sa ma gandesc la o sticla de vin.M-am speriat,nu-mi doream sa ma gandesc la asa ceva si pofta ma surprins.Vin, vin dar ce ar fi sa ma gandesc la altceva si am inceput sa pun acolo in frigider ,in locul sticlei de vin,pe care o vedeam eu,o sticla de suc rece si aburita,suc suc si asa am reusit sa schimb pofta.Cand ne gandim la alcool e ca si cum am sta de vorba cu diavolul si el incearca sa ne imbrobodeasca,ca o guritza nu iti face rau,ca ai devenit puternic la sala,ca totul merge bine,ca ai bani,ca familia e bine ca te ascunzi undeva si nu te stie nimeni,bullshit!Cu diavolul nu se sta de vorba si gata.
O zi senina va doresc!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

'Neata Buna oameni.

A inceput ziua de AZI in care nu voi bea alcool. Cel putin asa am hotarat imediat ce m-am trezit.

Va multumesc din nou, dragi colegi.

Scriu deseara, am cam intarziat. Trebuei sa ducem dulciurile si sucurile la scoala.

O zi usoara!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de lazarescu nicolae »

Multumesc Iliuta!
Bravo Sobrichet!E minunat sa fi langa fiul tau atunci cand are nevoie.Mi-aduc aminte ca erau incomode ptr mine
ducerile la sedinte, se suprapuneau programului meu de baut.
Sunt multe lucruri care le-am facut la bautura de fata cu familia mea,eu le-am uitat fiind beat dar ei nu au uitat,
le sunt dator ca astazi sa nu beau,imi sunt dator mai mult mie.
O seara senina tuturor!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Neata Buna oameni.

A inceput ziua de AZI in care nu voi bea alcool. Cel putin asa am hotarat imediat ce m-am trezit.

N-am mai apucat sa scriu ieri, si si nici n-am prea citit ce ati mai scris. Am fost cam obosit. Aveam de gand s-o fac intre LAS FIERBINTI si meciul lui FCSB. Dar la faza cand Celentano s-a asezat in pozitia de relaxare am adormit. Si am dormit ca un purcel pana la 4.30.

Acum imi iau micul dejun alcatuit din scrierile voastre, si va multumesc pentru masa imbelsugata. Imi va fi de ajutor astazi. Chiar daca meniul e format din variatiuni pe aceeasi tema, pentru mine e cel mai bun din ultimii zeci de ani.

Ieri dimineata, in timp ce ma deplasam spre servici, au aparut gemenii. Maleficu' si Samariteanu'. Dar ca niciodata pana acum Samariteanul a fost cel care m-a abordat primul. " E ziua lui fi-to, vezi si tu cum va petreceti seara impreuna ". Maleficul nu zicea nimic, doar ranjea si avea o privire linistita. Parea sa spuna " Stiu ca nu-i momentul meu acuma, dar stai tu linistit ca nu scapi asa usor de mine! ". A si aparut pe la ora 15.30 cu oferta lui generoasa. Nu am reusit sa-l ingor, dar am reusit sa=i alung repede. Mi-am mai gasit ceva de facut ceva la munca pana pe la 17.30.

HOPAAA!!! Tocmai a trecut Samariteanu' pe-aici. " Azi e vreme frumoasa, in curand vine iarna. Termina mai repede treaba si mergi la o partida de pescuit o ora, doua. N-ai mai fost de o luna! Noii tai colegi de pe forum nu se vor supara daca nu le mai scrii nimic azi." Binenteles si Maleficul a fost, dar tot fara sa zica nimic. Statea mai in spate. Rabdator, mare, impunator si stapan pe situatie. Ca un leu care-si devoreaza linistit prada in timp ce coiotii se agita neputinciosi in jurul lui. Dar AZI, nu ma tem de el. Am suficiente motive ( sau unelte ? ) la indemana.

Ne mai auzim,
Va doresc o zi usoara!
Scrie răspuns