021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua viață

Aici puteti povesti experientele personale.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: O noua viață

Mesajde Ambasador » 16 Mai 2018, 09:10

Te felicit si eu Andy pentru cele cinci luni! Stiu cat de mult pot insemna..! E bine sa tii cont de fiecare zi abstinenta. Lucru pe care din pacate, eu nu il fac. Am renuntat sa mai numar zilele abstinente. De ce oare? Ciudat.
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 16 Mai 2018, 09:41

Ambasador scrie: E bine sa tii cont de fiecare zi abstinenta. Lucru pe care din pacate, eu nu il fac. Am renuntat sa mai numar zilele abstinente. De ce oare? Ciudat.

Dora, daca nu ai consumat in toata perioada in care nu ai numarat zilele abstinentei - desi ele nu sunt de ordinul sutelor, adica sa nu mai fie important numarul - atunci eu zic ca e totul foarte bine, nu?

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 16 Mai 2018, 09:43

Da, da Andy. De fapt asta e tot ce conteaza. Ca zilele sa fie cu adevarat curate! Fara alcool adica. 😘
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

Sunt autorul acestui subiect
And_y
Boboc
Boboc

Mesajde And_y » 16 Mai 2018, 20:11

Multumesc Ambasador!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 17 Mai 2018, 18:58

Buna And_y, ai revenit dupa o lunga pauza anuntandu-ne super vestea ca ai implinit 5 luni de abstinenta.

Ai putea sa ne dai ceva detalii despre cum ai trecut peste perioada asta considerata de mai toti foarte grea?
Ai incetat la un moment dat sa mai numeri zilele? Ai avut zile in care nu te-ai gandit deloc la alcool?
Ai avut nervozitate ridicata?
Spui ca bei bere fara alcool. Te simti ata de puternic?
Ai avut suportul familiei? Al unui grup?
SE MERITA?

And_y
Boboc
Boboc

Mesajde And_y » 19 Mai 2018, 09:16

Buna dimineata,
Raspund cu intarzaiere, am avut o perioada plina.
In perioada asta de cand m am lasat de baut un atuu a fost faptul ca eu eram un bautor singuratic, asa ca nu am avut anturaj care sa ma ispiteasca, persoanele apropiate stiau problema mea si m au sustinut.
Pana acum nu am avut ocazia sa fiu prezent undeva unde se bea si sa fiu intrebat de ce nu beau.
Stari de agitatie am avut, cu berea fara alcool e un risc fiindca exista riscul sa revin la vechea dragoste cea cu alcool. Timpul liber mi l ocup cu lucrul prin gospodarie plus ca am revenit la vechiul hobby ptr. care inainte nu mai aveam timp.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 19 Mai 2018, 11:01

And_y scrie: cu berea fara alcool e un risc fiindca exista riscul sa revin la vechea dragoste cea cu alcool

Multumesc pentru raspunsuri, And_y. Eu nu inteleg de ce consumi totusi berea fara alcool. Mai ales ca ai precizat ca pana acum nu ai avut ocazia sa participi la evenimente cu alcool - deci te gandesti la ele. Pentru gust? Iti place riscul? Adrenalina? Inca nu esti sigur ca ai vrea sa te lasi de tot?

Iti multumesc ca impartasesti din experienta ta cu noi pe forum!

And_y
Boboc
Boboc

Mesajde And_y » 19 Mai 2018, 21:47

Buna seara,
De lasat m am lasat findca daca vroiam sa consum alcool consumam,am avut de doua ori ocazia sa beau, am gasit sticle ascunse de rachiu pe care le am aruncat instantaneu la canal.
Inseamna ca mai e ceva in subconstient daca totusi consum bere fara alcool.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 19 Mai 2018, 21:58

Iti multumesc pentru sinceritate!
Mult succes in continuare!
Catalin

And_y
Boboc