021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesajde Joy » 15 Iun 2018, 00:48

Mda, acum am citit "complimentele " primite pt ca marturisesc ca n-am avut curajul, eu fiind o fire f sensibila...😉😂😂😂😂 Da' pun pariu ca daca am pune o poza cu noi aici alaturi eu arat mult mai bine😉😂😂😂 si multi imbatrinesc devreme desi de fapt ei sunt mai tineri...😉😌Ce sa zic, avem noi romanii o delicatete in singele nostru(nu toti, unii dintre noi😉) si desi scosi din Romania, romanismele ramin ...😂😁🤕 Eu nu jignesc pe nimeni daca nu sunt provocata iar acum vad ca am devenit oaia neagra a Forumului, eu care scriu aici pt mine si pt cine vrea sa fure "abstinenta" niciintr-un caz nu dau sfaturi si nu fac observatii , nu pun etichete...🤔Si desi vreau sa ajut indirect,ma trezesc jignita...🤔😁
Daca considerati ca eu sunt problema si de aceea nu puteti deveni abstinenti pt ca scriu zilnic si sunt prea pozitiva, spuneti-mi si de miine nu mai scriu....🤔
Si ca o concluzie pt cei care nu ma plac(un el si-o ea..Asidelu si...Moiras😉😂😂😂😂) avea dreptate mama mea care spunea ca "drac este pe pamint cel care nu se intelege cu mine".😂😂😂😂😉🤔

PS Mda si asa cum imi este firea, eu am sa iert , calitate nobila a oamenilor ...OAMENI...😉😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Iun 2018, 13:41

Buna sa va fie inima tuturor!😌
Ieri pt putin timp am uitat cine sunt...🤔 Si pt ca eu am abilitatea si intelepciunea de a invata din greseli, voi spicui pt mine si pt cei care vor sa fie free, ce este de facut in asemenea situatii:deoarece sunt asa cum sunt(nu-mi place acel cuvint...😁) cind se invesc situatii de conflict ,aplici "2 cuvinte"...EX-CLUS😂😂😂 sa te superi sau sa te enervezi chiar daca ai dreptate...🤔 Ideea este ca nu vreau sa spun ca am avut eu dreptate ci vb in general pt ca fiecare se intilneste in viata cu situatii neplacute si este bine sa stii cum sa deal...🤔
Concluzia este ca trebuie sa ierti deoarece eu nu mai imi permit luxul de a ma supara,de a ma contrazice, de a corecta...NU!De multe ori ierti desi acea persoana nu merita...dar meriti tu sa fii linistit!!!🤔 Situatiile conflictuale sunt un factor de risc ptr. intoarcerea la pahar iar eu una am inteles asta si-i cred pe cei care spun asta si bine fac...😉🤔

In ceea ce priveste situatia de ieri, repet, eu am inteles ca am fost vizata si de aceea raspunsul meu, pt ca recunosc ca am talentul sa ripostez si te ranesc unde te doare mai tare si nu sunt mindra de acesta calitate...🤔Daca am gresit imi cer scuze sincer! Si aici vad iubirea lui DD pt mine pt ca mi-a dat un sot care ma suporta asa cum sunt...😂😂😂😂😂😉😌Nu va pot spune raspunsul lui Asidelu cind i-am spus asta in privat...supeeer umor 😂😂😂😂😉😌

Un alt impuls pe care l-am avut a fost sa nu mai scriu si mi-am reamintit intelepciuni din fam mea pe care nu vreau sa le uit...: nu trebuie sa-mi tai nasul ca sa ma razbun pe fata sau nu arunc copilul odata cu apa murdara ...🤔😌👍

O zi frumoasa si linistita tuturor, va doresc cu drag! Si LOVE pt ca este cheia la toate...😌
Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 16 Iun 2018, 18:27

No, am terminat de facut bani pe ziua de azi si ia sa-mi pierd eu timpul pe aici...😉😂😂😂😂

Buna!😌
Ma intreba ieri un prieten drag in privat(prieteni de suflet pt ca eu mi-am facut o multime pe Forum ...😌👍) de ce mai scriu eu pe Forum deoarece sunt ok si daca simt ca mai ajut pe cineva...🤔 In primul rind eu nu am venit pe acest Forum sa ajut pe cineva dar felul meu altruist si daruitor de a fi, incercind sa ajut pe altii de-a lungul timpului, m-am ajutat si ma ajut pe mine...😉😌👍
Si ca sa facem si lectii pt ziua de ASTAZI, care este cea mai importanta, apropos de subiectul lui Ovidelu este ca el isi poate permite sa "nu piarda " timpul aici deoarece este si psihoterapet si este cunoscut si faptul ca cei mai buni consilieri in adictii sunt fosti care au avut acesta problema cu alcolul... nu eu..😌👍Tot ceea ce stiu am furat de la el si de la cei ca si el...😌😉
Si ca o concluze a mea, credeti-ma ca mult mai important decit banii este ABSTINENTA deoarece cimitirul este plin si de bogati care au avut acsta problema ca si a noastra ...Daca esti sarac si abstinent, poti face bani dar daca esti bogat si alcoolic ii vei pierde, acest lucru fiind mai putin important, altele fiind si mai grave....🤔
No, seara frumoasa si senina tuturor!😉😌👍
Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 18 Iun 2018, 14:01

Buna dimineata!
Uite ca am recazut...la scris , pt ca imi propusesem sa fiu mai domoala dar am reusit ca si cu bautul inainte vreme..😂😁
Cind am ceva de spus nu pot sa tac si am de spus mai mereu...😂😌
Deci Cata, daca ne spune noua Asidelu ca ne iubeste, crede-ma ca este mare lucru deoarece nu spune des asta si daca meritam suntem mari...😉😌👍El este unul care spune in fata tot ce gindeste si nu ma intreba ce lupte greco-romane am facut noi doi pe forum in trecut ...(imi este jena acum😁) si cite nopti am adormit trista si m-am trezit si mai trista, gindindu-ma ce rautati sa mai scriu...😁😢 Acum sincer iti spun, el face parte dintre prietenii mei de suflet pe care ma pot baza cu inima deschisa oricind...
Da' nu o stii tu pe frumoasa si desteapta Free-eu am botezat-o asa😂(Freedom), ce-mi facea aici si stergea cu mine pe jos ...si cind mi-a mai spus ca eu "umblu cu damigeana dupa fluturi" am inebunit de furie... Daaa, totdeauna ieseam ciufulita dar nu cedam si ca si cu tine, desi bravam aici ,in sufletul meu eram darimata(la tine cel mai tare m-a durut ca m-ai facut batrina😂😂😂 si anii nu se pot cumpara cu bani🤔) ...😓
Am stat si mi-am explicat de ce fac eu chestiile astea si cred ca am un raspuns:tot ceea ce nu se intimpla in viata de adult sunt urmarile copilariei noastre...Orfana de un parinte, saraci dar demni(fiecare a facu scoala in fam mea), mereu si mereu eu am incercat sa ma ridic in viata si sa fiu undeva...Prin ceea ce am facut intr-un fel am reusit, mai putin cu problema comuna care ne-a adus aici pe toti...Cam asta este explicatia mea pe scurt pt felul meu de a fi...si am fost asa de mica, cind organizam copiiii la bloc sa facem concurs la alergari si-mi placea ca ieseam prima, mereu am vrut sa ies in evidenta...🤔
No, va doresc o zi minunata tuturor in continuare!😉😌👍

PS Asidelu, m-au induiosat f tare cuvintele tale si mare progres pt mine daca am reusit sa tac si sa nu raspund imediat, asa cum fac de obicei...Ti pup, prieten drag!

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 18 Iun 2018, 19:36

Joy, imi pare rau ca a sunat asa, am vrut sa scriu ca ai ceva experienta de viata si ca ar trebui sa stii ca "nu se vorbeste de funie in casa spanzuratului" (adica in cazul nostru de alcool). A iesit ca naiba, dar nu la varsta ma refeream. Asta e, imi pare rau, daca ar putea cineva sa strearga acele mesaje ar fi fain.
Foarte frumos a scris Asido, intr-adevar.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 18 Iun 2018, 21:25

Nuuu,Cata,pt ca nu mai sunt suparata, daca suntem prieteni poti sa-mi spui orice ...Daca ai sti cum ma analizeaza Danisor la telefon dar nu o face cu rautate si nu ma supara si ridem amindoi!😌👍Stai linistit pt ca am si uitat !😌👍
Foarte urit din partea mea ceea ce am facut si regret sincer, asa este...🤔😓

Cris17
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Cris17 » 19 Iun 2018, 21:41

Buna, Joy!

sobrichet
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 22 Iun 2018, 06:43

Buna Joy, si bine te-ai dezvaluit oficial.

Cred ca ti se potriveste " manusa " nick-name-ul asta. Este un nume unisex, am gasit asta pe google ca nu stiam la ce gen este substantivul joy in engleza.

Iti si imi doresc sa ai cat mai multe postari si sub acest nume.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 24 Iun 2018, 14:25

Buna dimi !
Nu vreau sa scriu la tine Doruta pt ca ai scris prea frumos, exceptional si vad tabloul vostru familial si ce gest elegant sa ti se ofere un singur trandafir...Asa facea si mama mea in semn de apreciere(nu pt mine pt ca nu meritam😂 ma certa mereu😁) si valora cit toate florile din lume...🤔 Emotionante momente pt fiul vostru si pt tine in mod special si imi pare rau ca nu am fost si eu asa... Felicitari!👍

In alta ordine de idei daca ar fi sa ofer eu coronite pe Forum la scris, tu si Sobri ati lua premiul I si v-as oferi si eu cite-un trandafir...😌

Eu plec la biserica mea pt ca acolo stiu cu siguranta sunt iertata pt tot ce am facut sau n-am facut in viata...🤔
Ti pup cu drag!

Ps Uite o melodie supeeer pe care poti face miscare...😜

https://www.youtube.com/watch?v=XOwihbur34E

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 24 Iun 2018, 19:13

Multumesc Joy pentru cuvintele frumoase, pentru premiul oferit si pentru cadoul muzical. Ai o inima cu adevarat mare! DD chiar tine la tine, esti pur si simplu un miracol.

Tin sa te anunt ceva Joy! De fapt si pe Colea. Si pe toti ceilalti aflati intr-o situatie similara, desigur. Din seara aceasta mi-am propus sa merg zilnic cu bicicleta. Startul l-am facut impreuna cu sotul meu. De maine voi lua si baietii, vom merge si in formula de 4 cand se va putea. Da.. miscarea e divina! Minunat, minunat. 🙂😘
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

Înapoi la “PREZENTATI-VA”