021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Vizitator123$5 si iti multumim pentru urari!
Sa stii ca m-ai inspirat si pe mine, eu fiind o persoana destul de bine organizata, in general. Dar e chiar interesant sa inveti sa separi mental lucrurile bune de cele rele. Cred ca tine si de un antrenament zilnic, constant si bine fundamentat psihic. Imi place, imi place.
Eu dimineata m-am trezit cu un nou gand. Ca atunci cand am decis acel "Azi nu beau', de fapt stìi ce a fost cel mai motivant pentru mine? DIMINETILE! Cele in care iubesc oglinda si ea, ma iubeste pe mine. Cele in care simt un ajutor pur si simplu divin. Aparent de nicaieri si totusi de peste tot.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de sobrichet »

- ti-am zis eu sa nu te mai uiti noaptea tarziu in oglinda
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Ai dreptate Sobri prieten drag (si de care imi era dor). Acum mi-am dat seama. Am omis un PS important. OGLINDA e metafora mea preferata. 🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Ma simt tare confortabil la tine pe topic draga mea Vizitator123$5, stii asta? Se simte din fiecare cuvant scris de tine siguranta, seninatate! Esti tare norocoasa pentru aceasta abstinenta, un miracol cum bine ai spus candva.. Care sunt oare sursele tale de energie? Sportul, forumul, biserica, optimismul?.. Sunt sigura ca lista poate continua. Te felicit pentru convingerile tale extraordinare si care mie personal imi transmit mult, mult pozitivism. Ma hranesc cu el de fiecare data cand te citesc si tin sa-ti multumesc pentru asta! 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Minunat scris Vizitator123$5. Am savurat textul tau, vorbele tale intelepte, celebre de-acum pe forum.. Te cate ori te citesc, parca ies licurici din cuvintele tale, fiecare reprezinta clar o farama din acea dorinta imensa de a trai pur si simplu frumos. Imi pari mereu luminata in gandire, senina cu adevarat. Se vede impacarea cu toata aceasta viata in care alcoolul exista, dar nu in ce te priveste. Ai dreptate, oglinda este simbolistica sufletului nostru. Ea ne spune dimineata mai ales, exact ceea ce suntem.
Te felicit pentru felul atat de senin in care ai stiut sa imbratisezi viata. Nu e deloc putin lucru. Chiar nu e! 🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de And_y »

Buna seara Vizitator123$5,
Ma regasesc si eu in cele scrise pe topic la Danutza, inainte cand beam desi i-mi permiteam sa-mi cumpar multe lucruri, avand un venit decent, fara sa raman fara bani nu aveam nici o bucurie.
Cu multi ani inainte sa beau mult, desi o duceam foarte greu, era o bucurie foarte mare daca i-mi cumparam ceva, daca reuseam ceva.
Nimic nu e intamplator.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Iliuta !
Ai scris la mine si nu stiu daca am inteles bine:
...apropos de anonimitate, senzatia mea cind intram la AA era ca si atunci cind intram la amanet... Uffff...
Asta era pentru ca iti era teama sa nu fii vazuta si judecata de catre alte persoane din afara ? Sau de cei cu care te-ai fi putut intalni inauntru ?
O zi buna Iliuta si bune 24 de ore iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Pai cum sa nu stie lumea de ce esti acolo , ca sa cauți sa cumperi aur la un preț avantajos 😉...
Multumesc Iliuta pentru raspuns .😘
La noi la grup , in acelasi sediu isi desfasoara activitatea si Bonsai Club, doar ca in alte zile dar si familiarii celor cu probleme cu alcoolul , adica Al-anon , asa ca daca m-as intalni cu o persoana cunoscuta , as putea părea un mic horticultor 😬.
O zi buna BBro, my sister .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Este buna faza cu ,, inainte aveam o afacere cu amanetul "😬
Iliuta ,cand este ziua ta de intrare in abstinenta , pe 10 decembrie ? ca sa stiu sa-ti spun ,, La multi ani !!" .Ca si ani iti raspund eu ,7 .😊
Cand mai vorbesti cu Dani saluta-l te rog din partea mea , chiar ieri ma gandeam la el .

Si inca una care ai scris-o la Bogdan :
VIATA. Nuuu, numai una avem de aceea o pretuiesc nespus...
Si eu care credeam ca esti o persoana credincioasa, crezand in viata de apoi 😬
O zi buna Big Bro !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc Iliuta , sarbatori fericite si voua va doresc,
din surse sigure😉 stiu ca sunt sarbatori cu adevarat speciale .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Încuiat