021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Prima zi dupa ani intregi.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesajde Joy » 07 Iun 2018, 17:37

Draga Serghei,
Pentru ca esti atit de tinar si am intilnit extrem de multi tineri care sunt constienti de problema lor si au inteles ca isi pot construi o viata frumoasa fara alcol, lasa-ma sa-ti spun "bun venit" aici si sa sa-ti urez sa stai aproape daca tot ceea ce ti-ai propus vrei sa se indeplineasca...🙂 Din experienta proprie(eu fiind abstinenta de ceva timp ...) iti sugerez sa te gindesti numai pt ziua in curs, adica AZI...si in fiecare zi sa faci la fel...Numai astazi sa nu bei si vei fi ok in legatura cu cosmarul despre care pomenesti...🤔Sa-ti propui pt toata viata ta este cam greu...🤔
Succes!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 07 Iun 2018, 19:45

Serghei, povestea ta este povestea multora de aici, eu dimineata nu pteam bea pt ca imi era rau dar beam a 2-a zi si nu incerca acum sa recuperezi totul in scurt timp, incepe doar cu astazi nu beau si ia-o incet si cu sportul, mergi la inceput, apoi alergare usoara de placere, mers la sala de placere etc, daca esti atent organismultau iti va spune ce vrea si ce nu vrea...
Succes!

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 08 Iun 2018, 00:10

Serghei scrie:De azi sunt un alt om. Dar voi avea nevoie si de sprijinul vostru.
Multumesc!
.....................................................................
Parca ar merge o bere....

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 08 Iun 2018, 00:12

Bine ai venit Serghei !
Eu am inteles ca alcoolismul este ca si o boala , iar de o boala nu scap cand vreau eu , am zis stop bolii si am scapat .

Tratamentul meu este o schimbare a atitudinii mele in fata vietii si dupa cum a spus fratele Iliuta , sa fiu atent ca doar astazi sa nu beau .
Eu am gasit utile si temele de la inceputul site-lui alcohelp , cu gestionarea emotiilor , a situatiilor de risc , chiestionarul etc.
O seara frumoasa Seghei si pe maine !
Ai scris :
Parca ar merge o bere....

Nu stiu la tine , dar la mine dupa primul pahar , bere mi se dechidea ,, supapa " 😊 si voiam din ce in ce mai mult , pana de multe ori nu mai stiam de mine.
Tot de la prietenii nostri alcoolici am aflat ca primul pahar , sticla, inghititura de bautura imi fac rau , nu ultima. Nu ma ating de primul pahar si nu am cum sa ma imbat .
Colea , imi repet sa nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Iun 2018, 13:49

Buna ziua Serghei,
Sa stii ca noi cei cu aceasta problema suntem extrem de ambitiosi si as vrea sa repet pt mine ca AMBITIA nu este solutia uneori pt problema noastra cu alcoolul ci din contra:bunavointa, ingaduinta, acceptarea faptului ca avem acesta problema si cu intelepciune si gindire pozitiva o putem indrepta...🤔Una dintre caracteristicile noastre este ca muncim compulsiv, extrem de mult pt a ne pedepsi parca 😁 sau pt a ne dovedi ca suntem buni...🤔 Daca n-ai dormit, deci organismul nu este odihnit suficient, tu il biciuesti si mai mult de buna voie ?😁Ai intelegere si compasiune, intelege-l pt ca l-ai chinuit destul pina acum, incepe sa -l iubesti si sa-l respecti si mai degraba mergi la un mers(este mai usor pt refacere), hidrateaza-l cu sucuri naturale, ceaiuri ,f, mincare sanatoasa si ai sa vezi ca in timp ceea ce vei primi...🤔
O zi frumoasa in continuare!👍

Ps AZI,un pas mic pt abstinenta, un pas ENORM pt noi...🤔

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 08 Iun 2018, 21:30

Felicitari, Serghei! Te simt determinat, cel putin nu ai disparut dupa un mesaj, doua.

Incet, incet se vor potoli simptomele si te vei simti din nou stapan pe situatie. Atunci va fi perioada care va solicita chibzuinta, maturitate, caci "raul" nu te va mai "proteja". Asa ca mult succes in perioada care urmeaza!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 09 Iun 2018, 08:16

Felicitari Serghei pentru zilele de abstinenta , suntem langa tine !
M-am gandit sa iti copii zilnic fragmente dintr-o carte care mie mi-a placut foarte mult , "Viata fara bautura " , pentru ca eu nu stiam cum sa traiesc fara sa beau , pentru ca abstinenta este singurul remediu pentru boala numita alcoolism .
Ţinând minte că alcoolismul este o boală incurabilă, progresivă, fatală
Mulţi oameni, pretutindeni în lume ştiu că nu pot mânca anumite mâncăruri precum scoici, ouă, castraveţi, zahăr sau altele deacest fel – fără să îşi provoace mari neplăceri sau fără să se îmbolnăvească. Poate că cine este alergic la anumite mâncăruri îşi plângede milă şi se văicăreşte în faţa oricui vrea să asculte, pentru această interdicţie nedreaptă; poate că se lamentează fără încetare înlegătură cu faptul că nu i se permite să consume ceva delicios, pentru că-i este dăunător sănătăţii.Evident, chiar dacă ne simţim nedreptăţiţi , nu este înţelept să ne ignorăm constituţia fiziologică. Neluând în seamă limitele, putem ajunge la mari neplăceri sau la boală. Ca să ne păstrăm sănătatea şi fericirea, între cote rezonabile, trebuie să învăţam să trăimcu corpul pe care-l avem.Una dintre noile obişnuinţe de a gândi, pe care şi-o poate dezvolta alcoolicul în recuperare, este convingerea („fără nervi”)că este necesar să evite substanţele chimice (alcoolul şi celelalte droguri care-l substituie), dacă vrea să-şi menţină sănătatea.Avem dovezi, din vremea băutului şi din experienţa cu alcoolul a sute de mii de bărbaţi şi femei de-a lungul veacurilor: ştimcă pe parcursul anilor de băut, problemele noastre legate de alcool s-au înrăutăţit continuu. Alcoolismul este progresiv.O desigur, mulţi am avut perioade de luni sau chiar de ani, când credeam că maniera de a bea ni s-a îmbunătăţit de la sine.Păream a fin în stare să consumăm destul de mult, fără pericol. Sau, ne abţineam de la băutură, cu unele mici excepţii, când o făceamlată într-o seară, dar băutul nu se înrăutăţea vizibil, cel puţin nu în ochii noştri. Nu se întâmpla nimic oribil sau dramatic. Totuşi acum, ne dăm seama că, mai devreme sau mai târziu, problema băutului devenea, inevitabil, din ce în ce mai serioasă.Unii medici experţi în alcoolism nu au nici o îndoială în privinţa faptului că alcoolismul se înrăutăţeşte constant, odată cuvârsta. (Cunoaşteţi pe cineva care nu îmbătrâneşte?)Suntem, de asemenea, convinşi – după nenumărate încercări de-ale noastre de a dovedi contrariul – că alcoolismul este incurabil, exact ca alte boli fără remediu. Este „nevindecabil”, în sensul că nu putem modifica structura chimică a corpului nostru casă redevenim băutori normali, de societate, cum am fost mulţi în tinereţe.Cum zicem unii dintre noi, nu ne putem schimba structura, exact aşa cum un castravete murat nu mai poate redevenicastravete proaspăt. Nici un medicament, nici un tratament fiziologic nu a vindecat alcoolismul cuiva.

În plus, după ce am văzut mii de alcoolici care nu s-a oprit din băut, suntem absolut convinşi că alcoolismul este o boalăfatală. Pe lângă faptul că am văzut mulţi alcoolici murind din cauza băuturii, fie în timpul unor simptome de sevraj de tip deliriumtremens sau convulsii, fie de ciroză a ficatului legată direct de consumul de alcool, ştim şi că multe decese, neatribuite oficialalcoolismului, sunt în realitate cauzate de acesta. Adesea, când cauza decesului în acte apare ca: accident rutier, înecat, sinucidere,victimă a uni omor, criză cardiacă, incendiu, pneumonie sau infarct, băutul nemăsurat a condus la starea sau evenimentul fatal......

Sursa : https://www.scribd.com/fullscreen/84877026
stefanescu12@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Iun 2018, 14:55

Cu siguranta ca va trece , Serghei, mergi inainte alaturi de noi...🤔😉

Colisoor, ce frumos ai scris si as mai veni eu cu o completare pe care o aplic pt mine: tu vb despre mincaruri interzise dar eu aplic pt mine faptul ca daca as bea alcol as fi ca si cum deliberat as bea otrava...🤔 Repet, alcolul este pt oamenii sanatosi care sunt majoritatea in lume, baut cu masura chiar este benefic sanatatii dar pt mine care sunt "bolnava" este sininim cu OTRAVA...🤔😁 Vreau eu de buna voie si nesilita de nimeni sa beau otrava?Nuuu!

Ps Eu chiar am acest pahar in casa si beau apa din el...ca sa nu uit...😂😂😂😂😉
Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Iun 2018, 15:36

Serghei, nu te panica si nu te gindi cit de greu va fi deoarece iti construiesti deja in mintra ta scenarii...🤔 Fii pozitiv si invata de la noi cit de usor este ...Fiecare cu treaba lui...Alcolul cu traba lui cu oamenii sanatosi si tu cu treaba ta, cu apa, sucuri, voie buna...Zic si eu!😉👍

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 11 Iun 2018, 12:43

Salut Serghei , salut Iliuta !
Serghei ,daca crezi ca tentatia ar fi prea mare , poti sa refuzi sa mergi in prima perioada a abstinentei , viata este mai importanta .
Oricum , daca ai telefonul cu tine , poti scrie sa ceri un sfat prietenilor de aici cu mai multa experienta si sunt sigur ca iti vor raspunde , cum au trecut ei prin aceste momente .
Iti copii inca un capitol din cartea : ,,Viata fara bautura " , cu aceasta ocazie citesc si eu, ca sa nu uit :
17. Atenţie la stările de exaltare !
Pentru un mare număr de băutori (alcoolici sau nu), băutura transformă starea de disconfort interior, într-una de eufore. Această metodă, folosită pentru a fugi de durere în plăcere, este cunoscută sub numele de "evadarea în alcool".Dar, mii şi mii dintre noi ştim că, de foarte multe ori, fuseserăm deja într-o stare de veselie, înainte de a bea un pahar. La orevizuire atentă a trecutului nostru cu băutura, un mare număr dintre noi constatăm că am băut adesea ca să intensificăm starea deveselie, deja jubilată.Aceasta experienţă a dat naştere sugestiei care urmează. Aveţi mare grijă în momentele de sărbătorire sau în care vă simţiţi extraordinar de bine.Când lucrurile merg grozav de bine, atât de bine, încât vă simţiţi de parcă n-aţi mai fi alcoolic - prudenţă maximă! În asemenea momente (chiar şi după câţiva ani de abstinenţă împlinită), gândul că ar prinde bine un păhărel poate părea foarte firesc iar amintirea mizeriei din zilele de băut se estompează pentru o vreme. Doar un păhărel începe să apară ca mai puţin fatal şi curând ne vom convinge că nu ar fi nici primejdios, nici dăunător.78 VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂ
Mai mult ca sigur, un singur păhărel nu ar fi - pentru un băutor normal. Însă, experienţa noastră cu băutura ne-a tot arătat ce poate face unora ca noi, care nu putem bea ca băutorii normali, un presupus inofensiv păhărel - în realitate, unul fatal. Mai devreme sau mai târziu, acesta ne va convinge că un al doilea păhărel n-are cum să ne facă rău. Şi, la urma urmei, de ce două, după primele? Băutul de bucurie sau la sărbători, când avem un motiv legitim pentru veselie, în mijlocul rudelor sau prietenilor joviali, care pot bea fără nici un pericol, apare ca deosebit de tentant. Băutul celorlalţi ne apare ca o presiune socială asupra noastră, să facem şi noi la fel. Acest fenomen se explică, probabil, prin mentalitatea ca un pahar de etanol (alcool etilic) nu poate lipsi de la petrecerile cu voie bună (precum nici de la cele de doliu). Conexiunea aceasta poate persista în mintea noastră mult timp după ce aflam că nu mai este nevoie să bem.Acum ştim că există multe căi pentru pararea acestei presiuni sociale de a bea, precum căile descrise în capitolul 26. Pe scurt, să ne reamintim ca nici o situaţie nu ne aduce vindecarea din alcoolism, boala care este activată în clipa în care începem să bem, in-diferent de ocazie sau de motiv. În cazul unora dintre noi, impulsul de a bea un păhărel de voie bună, când ne simţim deosebit de bine, este şi mai perfid când nu avem nimic de sărbătorit şi când nu ne presează nimeni să bem. Acest impuls poate apărea din senin, în cele mai neaşteptatemomente, fără să putem vreodată înţelege din ce cauză.Acum ştim să nu intrăm în panică, atunci când apare gândul la un pahar de alcool. La urma urmelor, este un gând firesc în zilele noastre şi, de înţeles în cazul acelora dintre noi care deveniserăm maeştri în această artă, prin practică îndelungată.VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂ 79
Dar gândul la un pahar nu este în mod necesar acelaşi lucru cu dorinţa de a bea unul. Şi apoi, nici gândul, nici dorinţa de a bea nu trebuie să ne arunce pradă deprimării sau fricii. Ambele pot fi privite, pur şi simplu, ca un semnal se alarmă, menit să ne reamintească pericolele alcoolismului activ. Pericolele acestea sunt permanente, chiar şi atunci când ne simţim atât de bine, încât ne întrebăm dacă este normal ca cineva să se simtă astfel.

https://www.scribd.com/fullscreen/84877026

O zi buna Serghei si iti multumesc ca scrii aici pe forum .
Colea , alcoolic .
stefanescu12@yahoo.com

Înapoi la “PREZENTATI-VA”