021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Prima zi dupa ani intregi.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Serghei
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Prima zi dupa ani intregi.

Mesajde Serghei » 07 Iun 2018, 15:42

Buna ziua oameni buni, sunt Serghei si azi, 7 iunie 2018 este prima zi in care nu beau din 2015 incoace. Am terminat-o cu acest cosmar numit alcool. Am pierdut prieteni, creierul mi-a fost afectat, performantele fizice la fel. Am pierdut job-uri. GATA.
Pana aici a fost. Si am doar 25 de ani.
De azi sunt un alt om. Dar voi avea nevoie si de sprijinul vostru.
Multumesc!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesajde Joy » 07 Iun 2018, 17:37

Draga Serghei,
Pentru ca esti atit de tinar si am intilnit extrem de multi tineri care sunt constienti de problema lor si au inteles ca isi pot construi o viata frumoasa fara alcol, lasa-ma sa-ti spun "bun venit" aici si sa sa-ti urez sa stai aproape daca tot ceea ce ti-ai propus vrei sa se indeplineasca...🙂 Din experienta proprie(eu fiind abstinenta de ceva timp ...) iti sugerez sa te gindesti numai pt ziua in curs, adica AZI...si in fiecare zi sa faci la fel...Numai astazi sa nu bei si vei fi ok in legatura cu cosmarul despre care pomenesti...🤔Sa-ti propui pt toata viata ta este cam greu...🤔
Succes!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Serghei
Boboc
Boboc

Mesajde Serghei » 07 Iun 2018, 17:55

Ma trezeam sa beau doar ca sa ma simt normal...incepeam cu 5-6 beri dimineata apoi incepeam sa ma cert cu lumea apoi seara iinca 7-8 apoi somn. Zilnic imi spuneam ca e ultima zi cand beau.
Candva aveam un job frumos, iubita, faceam sport..azi am alergat 100 de metrii am crezut ca imi crapa ficatul, pancreasul..tot.
Parca ar merge o bere....

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 07 Iun 2018, 19:45

Serghei, povestea ta este povestea multora de aici, eu dimineata nu pteam bea pt ca imi era rau dar beam a 2-a zi si nu incerca acum sa recuperezi totul in scurt timp, incepe doar cu astazi nu beau si ia-o incet si cu sportul, mergi la inceput, apoi alergare usoara de placere, mers la sala de placere etc, daca esti atent organismultau iti va spune ce vrea si ce nu vrea...
Succes!

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 08 Iun 2018, 00:10

Serghei scrie:De azi sunt un alt om. Dar voi avea nevoie si de sprijinul vostru.
Multumesc!
.....................................................................

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 08 Iun 2018, 00:12

Bine ai venit Serghei !
Eu am inteles ca alcoolismul este ca si o boala , iar de o boala nu scap cand vreau eu , am zis stop bolii si am scapat .

Tratamentul meu este o schimbare a atitudinii mele in fata vietii si dupa cum a spus fratele Iliuta , sa fiu atent ca doar astazi sa nu beau .
Eu am gasit utile si temele de la inceputul site-lui alcohelp , cu gestionarea emotiilor , a situatiilor de risc , chiestionarul etc.
O seara frumoasa Seghei si pe maine !
Ai scris :

Nu stiu la tine , dar la mine dupa primul pahar , bere mi se dechidea ,, supapa " 😊 si voiam din ce in ce mai mult , pana de multe ori nu mai stiam de mine.
Tot de la prietenii nostri alcoolici am aflat ca primul pahar , sticla, inghititura de bautura imi fac rau , nu ultima. Nu ma ating de primul pahar si nu am cum sa ma imbat .
Colea , imi repet sa nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Serghei
Boboc
Boboc

Mesajde Serghei » 08 Iun 2018, 10:51

Bun, am supravietuit primei zile cu bine si nu am murit, insa nu am dormit bine mai deloc. Alta data eram deja beat la ora asta. Sunt putin agitat dar cred ca o alergare va rezolva si chestia asta.

Nu voi bea azi. Cu nimeni. Pentru nimic.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Iun 2018, 13:49

Buna ziua Serghei,
Sa stii ca noi cei cu aceasta problema suntem extrem de ambitiosi si as vrea sa repet pt mine ca AMBITIA nu este solutia uneori pt problema noastra cu alcoolul ci din contra:bunavointa, ingaduinta, acceptarea faptului ca avem acesta problema si cu intelepciune si gindire pozitiva o putem indrepta...🤔Una dintre caracteristicile noastre este ca muncim compulsiv, extrem de mult pt a ne pedepsi parca 😁 sau pt a ne dovedi ca suntem buni...🤔 Daca n-ai dormit, deci organismul nu este odihnit suficient, tu il biciuesti si mai mult de buna voie ?😁Ai intelegere si compasiune, intelege-l pt ca l-ai chinuit destul pina acum, incepe sa -l iubesti si sa-l respecti si mai degraba mergi la un mers(este mai usor pt refacere), hidrateaza-l cu sucuri naturale, ceaiuri ,f, mincare sanatoasa si ai sa vezi ca in timp ceea ce vei primi...🤔
O zi frumoasa in continuare!👍

Ps AZI,un pas mic pt abstinenta, un pas ENORM pt noi...🤔

Serghei
Boboc
Boboc

Mesajde Serghei » 08 Iun 2018, 21:02

Bun. A mai trecut o zi fara sa beau dar a fost ingrozitoare. Am avut atacuri de panica, frisoane si transpiratii. Dar au trecut.
Urmeaza o noua zi fara alcool si SPER fara simptome de genu..

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 08 Iun 2018, 21:30

Felicitari, Serghei! Te simt determinat, cel putin nu ai disparut dupa un mesaj, doua.

Incet, incet se vor potoli simptomele si te vei simti din nou stapan pe situatie. Atunci va fi perioada care va solicita chibzuinta, maturitate, caci "raul" nu te va mai "proteja". Asa ca mult succes in perioada care urmeaza!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”