021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: 4 beri seara de seara

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
gobe
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

4 beri seara de seara

Mesajde gobe » 19 Iun 2018, 12:59

Buna Sunt din Transilvania. nteprenor si beau proape in fiecare seara in jur de 4 beri si odata pe saptamana si tarie. Acum simt ca sosit momentul sa cer ajutor si sa ma las de bautura.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: 4 beri seara de seara

Mesajde colica zis alcoolica » 19 Iun 2018, 21:54

Bine ai venit pe forumul Alcohelp, Gobe , sper sa ne citim catmai des de acum inainte !
Eu sunt Colea si sunt alcoolic , acum abstinent cu ajutorul prietenilor .
Fiecare topic este un manual de abstinenta , pentru ca aici prietenii nu mi-au zis ,, nu trebuie sa mai bei !" i mi-au aratat exemplul lor , cum au reusit ei .
O seara frumoasa Gobe si ..pe maine 👋
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 21 Iun 2018, 07:43

Buna dimineata Gobe!

Nu ai mai scris de doua zile observ. Nu mi se pare semn bun.. Sper ca esti bine!
Nu renunta in a cere ajutorul mereu! Indiferent de situatia in care te afli. Stiu ca de multe ori rusinea, lipsa de motivatie, nehotararea, dorinta scazuta, teama de a ne expune situatiile in care poate am esuat ne fac reticenti in a scrie aici. Dar e gresit, parerea mea. E normal sa nu ne vindecam dupa o prima pastila cu abstinenta! Nu cred ca i s-a intamplat nimanui de pe acest forum sa fie bine imediat, pe termen lung. E gresit sa credem acest lucru. Si eu am avut cateva recaderi, si eu inca mai caut raspunsuri la intrebari.. Dar inainte de orice, imi doresc vindecarea. As spune ca inaintea oricarei impliniri, e bine sa ai la baza speranta! Ea nu trebuie pierduta sub nici o forma, in nici o situatie.
Asa incat, draga Gobe.. scrie aici cel putin. Nu conteaza ce. Scrie doar ce simti, ce iti doresti, ce traiesti, prin ce treci. Cu siguranta, vor veni si raspunsurile. Trebuie doar sa povestesti. E un micut pas catre un vis urias.
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

sobrichet
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 22 Iun 2018, 07:10

Buna Gobe, bine ai venit.

Si eu sint din Ardeal si nu sint antreprenor.

Faptul ca ai scris aici ma face sa cred ca e ceva mai mult de 4 beri si o tarie. Prefer sa ma insel si sa fie adevarat ce spui, atata timp cat nu s-a instaurat o dependenta si mentii controlul sa te opresti la 4 beri, nu-ti va fi greu sa le raresti. Nici nu e nevoie sa devii abstinent total.

Utilitatea ajutorului pe care-l vei primi va fi direct proportional cu sinceritatea ta. La un medic daca-i spui ca te doare capul, dar de fapt te doare piciorul nu cred ca-ti va da un tratament potrivit pentru durerea ta.

O zi buna.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”