021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Abuzez de bere o data pe saptamana

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Danu
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Abuzez de bere o data pe saptamana

Mesajde Danu » 25 Iul 2018, 20:02

Salut am 33 de ani. De 2 ani beau bere la o saptamana. Din 10 baute 6-7 din ele nu ma mai opresc si nu prea mai tin minte ce am facut. Daca ies in oras cu prietenii beau cu ei cateva beri apoi acasa mai imi iau. In acesti doi ani in care cred ca am abuzat de alcool am avut si o depresie dupa in deces care am tratat.o cateva luni. Cu prietena bineinteles m.am despartit de un an si e greu, am ramas oarecum amicii. Nu simt nevoia sa beau in fiecare zi si pot sta si cateva luni fara sa beau. Rareori ma opresc la 2,3 beri. Pe mama am disperat.o. Fratele la fel , eram o persoana cat se poate de normala si e socat. Nu scandal dar isi da seams ca nu sunt pe un drum bun. Vreau sa ma las. E clar ca nu mai detin controlul cand beau ca inainte. Inca muncesc am un job OK. Simt ca am nevoie de in sfat.

unuacolo
Boboc
Boboc

Re: Abuzez de bere o data pe saptamana

Mesajde unuacolo » 25 Iul 2018, 20:45

Lasa-te de urgenta...pana incepi sa ajungi sa bei dimineata inainte de job...O sa fie mult mult mai rau...

Danu
Boboc
Boboc

Mesajde Danu » 25 Iul 2018, 21:29

Mersi de raspuns. Aseara am baut vreo 10 beri si am sunat un coleg sa.mi faca toata ziua. E clar ca pot avea probleme in Tim. E prima oara cand sincer imi dau seama ca am o problema cu bautura. Mi.ar place sa o sun pe fosta sa.i zic ca am invins total depresia si nu am mai baut . N.am probleme medicale . Cand moare cineva drag ma darama . Vreau din tot sufletul cat o mai trai mama sa o fac mandr, cjum era odinioa. Sa imi iau o femeie sa fac copii si sa termin cu bautura . Colegii nu stiu exact ca am probleme si ei beau fara probleme si se bea bere zilnic dupa munca . Din pacate de multe ori eu continui acasa ... Cateva zile nu o sa mai beau. Dar dupa 6-7 zile de abstinenta cu singuranta o sa vina momentul acela de stres in care creierul o sa zica merge o berica doua. ..Sper sa reuesc in acel moment . Azi sunt a doua zi dupa betie si ma trec toate remuscarile dar mane trece dupa CE ma odihnesc. Am citit problemele multora aici, probleme mult ma i grave si ma simt novice . Dar vreau sa am viata mea normala. Cum pot veni si eu la intalniri , cred ca m.ar ajuta. Ma gandesc sa merg si la psiholog pt ca depresia nici ea nu a trecut total.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde colica zis alcoolica » 26 Iul 2018, 22:05

Salut Danu si bine ai venit pe forum.
Am citit problemele multora aici, probleme mult ma i grave si ma simt novice .

Asa este , dar continuand bautul , broblemele se agraveaza pentru ca alcoolismul este o "boala " incurabila ( se poate doar stopa inaintarea ei prin intrarea in abstinenta ) , progresiva , potential fatala .
Daca vrei sa mergi la grupuri si am inteles bine ca "Tim ,, vine de la Timisoara , iti atasez adresa si programul grupului :
https://grupuri.aaromania.ro/meetings/?tsml-day=any&tsml-query=timisoara
Pentru depresie doar doctorul poate pune acest diagnostic si tot el sa dea un tratament , iar mersul la un psiholog , daca este si unul bun , eu le vad binevenite. Pe mine m-au ajutat .
O zi buna Danu , sper sa ne citim cat mai mult de-acum inainte .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Danu
Boboc
Boboc

Mesajde Danu » 27 Iul 2018, 11:01

Am avut episod depresiv scurt bazat pe consum de ethanol si nesomn si cateva decese in familie care m.au afectat profound . Inlocuiam antidepresivele cu berea . Am fost la psihiatru . S.a rezolvat cu tratament . In vacanta am baut 3-4 beri pe zi fara sa ma ametesc, fara sa abuzez. Din cate citesc dependenta mea nu e fizica de bere e paihica. Dorinta de a reveni la normal e mare. Dar din pacate nu mereu reusesc sa pun stop la 2-3 beri. Frica sa nu ajung mai rau e la fel de mare. Apropo sunt din Bucuresti da.mi te rog un link cu intalniri AA din Buc. De exemplu aseara am baut o bere la 33 ml si atat. Dar simt ca ma joc cu focul.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde colica zis alcoolica » 28 Iul 2018, 13:52

Salut Danu ,
In Bucuresati ai si Aliatul , numarul de telefon este sus in partea dreapta , si din cate stiu au si psihologi specializati in problemele de dependenta .
Pentru grupurile AA din Bucuresti sunt aici :
https://grupuri.aaromania.ro/meetings/? ... region=183
O zi buna Danu !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Danu
Boboc
Boboc

Mesajde Danu » 29 Iul 2018, 16:38