021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut

Aici puteti povesti experientele personale.
Dawnvale
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 04 Aug 2018, 09:10

Salut

Mesaj de Dawnvale »

Salutare ... ma numesc Dragoș am 27 de ani... Si am o problema imensă beau cam o data la 2 saptamani si nu reusesc sa imi impun o limită .... in sensul ca ma pun beau bere si nu ma mai opresc ....La mine in familie mereu a fost asa zisul exemplu negativ tatăl meu mereu abuza de alcool și aveam certuri mereu in casa ... fratele meu la fel până a făcut faptul tâmpit sa sara de la etaj... a supraviețuit cu probleme minore ... va rog dacă puteți ajutatima nu mai vreau sa beau deloc dar nu am vointa sa duc acest lucru la final de fiecare dată când ies si incep liniștit cu o bere nu mai am stop.... vreau sa renunț definitiv la acest viciu .. tatăl meu acuma arte 14 ani de când nu mai consuma alcool si e un genial pentru acest fapt ...conștientizeze că problema e la mine dar nu mai stiu ce asa fac ...
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Salut

Mesaj de And_y »

Bine ai venit Dragos!
Nimic nu e intamplator.
dragos83
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 04 Aug 2018, 12:21

Re: Salut

Mesaj de dragos83 »

salut ma numesc dragos...nu sunt dependent de alcool dar in schimb daca beau 2 3 beri nu ma mai pot abtine din baut si beau daca pot si 12 ore..as dori sa iau pastile ca in cazul in care mai pun gura pe alcool sa mi fie rau sau alta modalitate ca vreau sa scap definitiv.sunt disperat....in orice moment imi pot pierde familia si nu vreau asta..un sfat bun ma poate salva...multumescc
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut

Mesaj de Mihai »

Bine ai venit pe forum!

Dependenta de alcool înseamnă pierderea deciziei de a consuma controlat.

Încerca medic de familie , alcoolicii anonimi, psiholog, forum etc
O pastila minune sa te facă sa nu mai consumi alcool nu exista.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Salut

Mesaj de Faranume »

Salut Dragos.Nu cred ca exista o pastila pentru asa ceva.Hai sa-ti spun :bei o bere si maine bei mai multe si poimaine incepi cu vin si apoi cu tarie.Cam asta e mersul bautului: din ce in ce mai mult.Azi o zi ,faci pauza si saptamana viitoare incepi iar.de ce nu-l intrebi pe tatal tau cum a reusit sa se lase de baut?toate cele bune.
Scrie răspuns