021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Danutza
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

O noua.. Alcoolica

Mesajde Danutza » 19 Aug 2018, 10:44

Buna ziua, sunt Dana, sunt alcoolica de ceva timp. Totul a inceput cu iesiri in timpul facultatii cand se rezuma la iesiri cu alcool dar faceam fata cu brio vietii exterioare alcoolului. Problemele mai grave au inceput la primul divort, eram insarcinata cu primul copil din pacate am baut si pe timpul sarcinii... Nu vedeam asta o problema.... O vedeam o chestie normala.. Doat sufeream. Nu am lucrat 3 ani, incet incet am gasit servici.. Am continuat viata ca bautor normal, pana a venit decesul mamei, am recidivat efectiv pana la nebunuie. Mi-am revenit singura, dar iar pierdusem serviciul. Pas cu pas ajutata cu efort de prieteni m-am pus pe picioare, m-am recasatorit, servici bun. Acolo am dat de alt alcoolic, era la ordinea zilei sa incepem dimineatza cu iubire si cu bere iar seara cu certuri si batai. In toata scena asta am ramas insarcinata cu al doilea copil. Am devenit constienta de problema "lui", in opinia mea eu eram in regula. Am luat copiii in brate am luat o chirie, toate bune 1 an, devenidem bautor normal. (Ce amagire) La final de divort, lovindu-ms singura de greutatile vietii singura cu 2 copii, ce sa vezi? Sticla de pe raft zacea goala sparta dimineatza in bucatarie( nu imi aminteam de ce) cert era ca dimineatza spargeam pusculita copiiilor sa cumap si un gram de alcool. Cand ii vedeam pe cei din magazin ca isi cumpara in liniste o sticla mica de stalinskaya.. Eu ranjeam printre dinti: ia uite si la asta ce isi cumpara luni dimineatza, eu linistita cu doza de bere in mana. Restul.. Cam la fel ca la ceilalti, pana am decis sa ma internez volunar in psihiatrie( loc unde am fost prezentata de doamna doctor: un fost psiholog bun, ea ma recunoscuse de cand facusem practica exact la dansa in facultate). Am iesit, am recidivat, am pierdut iar serviciu bun, pt ca nu ajungeam din cauza tramuraturilor fie ca imi beam doza de dimineatza si eu stiam.una si buna ca beata nu pot merge la munca. Acum am ajuns in grava ipostaza sa fiu fata servici, cu platile in urma si evident cu datorii, efectiv fara mancare in casa. Vreau cu mare indarjire abstinenta, am noroc mare ca prietenul meu e paramedic si intelege boala mea, dar pentru cat timp? Nimanui nu ii place sa fie sunat beat noaptea, fara idee despre ce vorbeste, ma trezeam des dimineata din betie si eram despartita de el si eu eram to socata pentru ca.. Nu imi aminteam nimic. Lupta sa refuz primul pahar e mare si pt mine... Abia ieri am reusit la un chef sa fac asta, desi eu cred ca am.refuzat pt ca stiam ca nu am cu ce sa continui acasa, cum faceam de obicei, pt ca in public ma dau doamna di acasa imi vomit stomacul. Sunt la inceput de drum, sper din suflet sa reusesc cum au reusit si altii din acest forum. Multumesc, o zi buna

And_y
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: O noua.. Alcoolica

Mesajde And_y » 19 Aug 2018, 11:33

Buna ziua Dana si bine ai venit!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 19 Aug 2018, 13:46

Buna dimineata Danutza!
Practic este fara cuvinte sinceritatea ta si acesta este primul pas bine facut pt a te recupera.
Nu mai este nevoie sa-ti repet si eu ca esti contienta foarte tare de ceea ce ti se intimpla si totdodata nu vreau sa pun sare pe rana...Povestea ta este ca a multora dintre noi si iti doresc din suflet sa citesti mult de pe acest Forum care mie mi-a salvat viata si de 7 ani scriu aici in primul rind pt mine...si sper sa ajut si pe altii...🤔
Ca sa nu te plictisesc , uite poti sa-ti inchipui ca daca in trecut si eu eram constienta de faptul ca ma autodistrug, dupa ce am poposit aici, ajutata de acesti oameni minunati, am trecut prin atitea necazuri majore de nici nu-ti poti inchipui dar am invatat ca nu amagirea cu alcolul este solutia deoarece adaugam si mai mult la tot ceea ce mi se intimpla, lucru care m-a salvat...🤔
Si daca trecutul nu-l poti schimba, cu siguranta iti poti schimba viitorul...Astazi este prima zi din restul zilelor tale, spun inteleptii, lucruri invatate de mine pe acest forum...Si bineinteles ca stii ca ai si mai mult de pierdut, in afara de familie, prieteni , finante etc ..sanatatea ta, care este cea mai importanta...🤔
Multa sanatate iti doresc si tine aproape!👍

PS Strigatul tau de ajutor l-am lansat si eu asemeni tie acum 7 ani si astazi incerc si eu sa raspund si sa ajut cit pot din exeprienta mea...

Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Danutza
Senior
Senior

Mesajde Danutza » 19 Aug 2018, 15:16

Multumesc, asa sper si eu pt ca am o viata frumoasa pierderile grele.

Danutza
Senior
Senior

Mesajde Danutza » 19 Aug 2018, 18:53

Buna, nu cu foarte multa mandrie dar cu fericire si cu ceva speranta ma intorc iar de la o adunare(unde nu prea am ce face, trec pe acolo) si am refuzat iar un pahar de alcool si am venit acasa

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Aug 2018, 18:57

Bravo Danutza, ai sa intilnesti multe situatii similare si sa stii ca este f usor nu sa lupti, ci sa ACCEPTI ca ai o problema cu alcolul, pt tine acesta fiind sinonim cu otrava...🤔 Ai bea tu de buna voie si nesilita otrava?Nu, asa am facut si fac si eu si acum este atit de firesc si am devenit adicta la abstinenta.
Citeste pe Forum si ai sa intelegi f multe asa cum am inteles si noi...😉👍

Danutza
Senior
Senior

Mesajde Danutza » 19 Aug 2018, 19:43

Da, imi face bine sa citesc povestile pe forum, e prima data cand aud cazuri ca ale mele, majoritatea se certau cu mine, parinti prieteni, sau auzeam: ia uite cum beau eu, un pahar doua si gata, degeaba urlam in disperare sa le explic ca nu pot, Doamne iti multumesc ca mi-a scos un cale un prieten intelegotor care stie ce e aceasta boala, bine pana la un punct si abia acum vad cat de mult inseamna sprinjinul exterior, el si multi altii nu ar intelege ca noi ce inseamna sa bei continuu, inclusiv sa adormi in propria voma si multe altele pe care le stim toti care am depasit pragul, citind azi multe am realizat ca bautorii normali, e mai bine sa stie cat mai putin.

Danutza
Senior
Senior

Mesajde Danutza » 19 Aug 2018, 20:33

Primul pas mi l-am fixat in minte, drumul zilnic catre abstinenta orice ar fi, acum ma gandesc cu greu cum ma pot intoarce in campul muncii avand in vedere ca pe adeverinta mea medicala apare alcoolica.... Iar dr meu de familie cred ca s-a saturat sa imi dea adeverinte continuu, asta caut si pe forum, cum au reusit sa se reintegreze in societate si in campul muncii.. Sa nu vorbesc de datorii... Cei ce au "reusit" sa piarda tot sau aproape tot din cazau otravei?

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Aug 2018, 21:54

Danutza da' nu trebuie sa te invinovatesti de nimic pt faptul ca ai probleme cu batul deoarece nu ai ales tu si este o "boala" ca oricare alta, care nu tine de noi ca vrem sau nu vrem...Un diabetic vrea sa fie un diabetic?Nu!Asta este o chestie pe care trebuie sa o intelegi si sa nu plingi deoarece spre deosebire de alte boli crunte, a noastra se poate cura...🤔 Nici mie nu-mi ploace sa ma numesc alcolica si nu trebuie sa strig in piata mare ca sunt...Apropos ,sa stii ca cei ca noi sunt extrem de valorosi oameni cu calitati pe care multi "sanatosi" nu le au...🤔
In ceea ce priveste reintegrarea in munca, ia-o incet, pas cu pas pt ca daca te gindesti la toate problemele odata, va fi f greu...Orice drum lung incepe cu un pas mic si ia fiecare zi la timpul ei cu medicamentul minune ASTAZI NU BEAU, numai ziua in curs...Nu-ti propune sa nu mai bei toata viata pt ca va fi grea grea povare ci numai AZI si fa asta in fiecare zi...🤔👍
Daca vrei sa faci ceva, vei gasi solutii daca nu, scuze...🤔
Iti doresc tot ceea ce-mi doresc si pt mine si tine aproape!👍

And_y
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde And_y » 19 Aug 2018, 22:25

Buna seara Danutza,
In iarna aceasta dupa ce m-am intors la serviciu, dupa o lipsa de 6 saptamani, ce o sa zica lumea a fost fix ultima mea grija. Pe mine ma stiau toti ca: ,, in timpul liber beau de sting ". Oricum au aflat de ce am lipsit, asa ca daca ma facea cineva alcoolist (putin probabil fiindca am colegi educati) aveam pregatita replica: ,, unul care s-a lasat".Eu i-mi faceam griji ce o sa fac, cum o sa-mi umplu timpul liber, cum o sa rezolv problemele create din cauza alcoolului.
Nici mie numi place denumirea de alcoolic-alcolist, nu am ales eu sa fiu asa, desi semnele erau clare cu multi ani inainte. Oricum decat sa te vorbeasca lumea ca esti tot timpul bauta mai bine sa se intrebe de ce nu mai bei, asta se aplica si in cazul meu.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”