021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesajde Speranta16 » 05 Iun 2019, 20:30

De foarte mult timp urmaresc postarile voastre, am avut nnnnn tentavive de a posta si efectiv nu pot. Sunt mult mai rau decat multe alte cazuri...Si totusi, astazi, mi-am facut curaj, i-am trimis un mail lui Tudor, dupa cum spunea Joy, ca a primit cel mai mare ajutor si am dat un comment Amasadoarei, care, sper din tot sufletul, desi nu o cunosc, sa fie sanatoasa tun.

Speranta16
Veteran
Veteran

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesajde Speranta16 » 05 Iun 2019, 20:48

Speranta16 scrie:De foarte mult timp urmaresc postarile voastre, am avut nnnnn tentative de a posta si efectiv nu pot. Sunt mult mai rau decat multe alte cazuri...Si totusi, astazi, mi-am facut curaj, i-am trimis un mail lui Tudor, dupa cum spunea Joy, ca a primit cel mai mare ajutor si am dat un comment Amasadoarei, care, sper din tot sufletul, desi nu o cunosc, sa fie sanatoasa tun.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 05 Iun 2019, 20:53

Buna draga Speranta si asemeni tie am fost si eu cu ani in urma si cel mai important pas l-ai facut deja, orice drum lung incepind cu primul pas mic...Stii cum ma refeream eu cind am poposit pe acest Forum si ma comparam cu veteranii care aveau ani de abstinenta in spate?Ca puricele linga elefant care striga din rasputeri, "tropaim, tropaim"...!😉👍
Nu te compara cu nimeni, toti am fost ca si tine si daca trecutul nu poate fi schimbat desigur ca-ti poti schimba viitorul...🤔
Stai aici cu noi, nimeni nu te va judeca pt ca ar fi culmea sa ne judecam intre noi, acesta "boala" facindu-ne sa ne intilnim si ne uneste dorinta comuna de a ne face bine...🤔👍
Sigur Tudor iti va raspunde iar eu una m-am "agatat" de el ca innecatul de un colac de salvare si bine am facut...A fost cea mai buna decizie a vietii mele iar acum incerc sa dau mai departe gratis ceea ce am invatat si u de la Tudor si toti cei de aici.
Suntem aici si pt tine si citeste la topicurile noastre si ignora certurile pt ca dupa cum vezi suntem ca intr-o mare familie😂😂😂👍
Tine aproape!😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Iun 2019, 21:08

Multumesc frumos pentru raspuns, Joy. Am judecat multi oameni in trecut, dar am ajuns, repede, la zicala: Never, say never! Am scris, cu o vaga speranta, ultimul cont citit fiind al lui Razvan, care nu a mai raspuns de ceva timp...:( Ma compar cu multi dintre voi, tot timpul, si o spun cu sinceritatea si cu asumarea de a va supara/deranja pe multi dintre voi, dar tot timpul cautam povesti mai triste, parca imi dadeau un fel de satisfactie, ca nu sunt asa de rau,ca mai am sanse, ca se poate mai rau ...Si am gasit povesti mai triste si tot nu m-am simtit mai linistita sau care sa ma determine sa renunt la alcool...

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 05 Iun 2019, 21:19

Este ok sa te compari cu altii si cred ca este in firea fiecaruia dintre noi sa faca asta si in timp ai sa vezi ca nimeni nu este mai bun sau mai putin bun, TOTI suntem la fel in acesta "boala"...Uite , ca sa si inveti ceva in seara asta, sa stii ca alcolul nu tine cont de nimic, nu tine cont de cine esti tu, ce pozitie sociala ai, ce religie, daca esti barbat sau femeie, bogat sau sarac cersetor sau cineva f important etc, nu, loveste si distruge incet si sigur(sau mai repede) in toti la fel...🤔😞
Asadar ia-o incet si pune o temeile solida la abstinenta ta, eu dupa ce am poposit pe acest Forum m-am confruntat cu niste dureri in viata mea(decese in familie) care ar fi fost de nesuportat si pt un om normal dar temelia fiind buna nu m-am clatinat...si fiecare a fost cu o vorba buna alinga mine, ajutindu-ma asa cum s-a priceput fiecare...🙏

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Iun 2019, 21:36

Imi pare rau si sincere condoleante...

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Iun 2019, 21:50

Stii, cand citezi din Camus si spui ca ~Viata este suma optiunilor noastre~ si cand afirmi ca ai ~temelie buna si ca nu te-ai clatinat~ , esti un caz foarte fericit, indiferent de greutatile prin care ai trecut. Eu, de exemplu, am o ~temelie foarte traumatizanta~, pe care nu am s-o povestesc aici si nici nu consider, ca optiunile pe care le-am ales in trecut, cladite pe traumele mele, imi pot defini viitorul. No offence...

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 05 Iun 2019, 22:48

Nici-o problema si nu te mai scuza pt ca nu superi pe nimeni!Cind vb despre temelie vb despre temelia abstinentei mele, de cind am intrat pe acest Forum si mi-am dorit sa devin abstinenta, atit...Cind citez din Camus"Viata este suma optiunilor noastre" de buna seama ca ma refer la faptul ca suntem la ceea ce alegem sa facem in viata, sa traim sau sa ne distrugem in cazul nostru...🤔La rindul meu am facut multe greseli in viata dar aici p acest Forum eu am invatat sa traiesc..🤔👍Nu intereseaza pe nimeni povestile nimanui din curiozitate, cei care am scris povestile noastre am ales noi sa povestim, fiecare este liber sa faca ceea ce vrea si cum vrea, nu suntem toti la fel iar eu de buna voie am ales sa-i copii pe cei care au rusit sa devina abstinenti inaintea mea si n-am dat gres...Am fost inspirata de ei si-i admir!🤔👍
Succes iti doresc si tie si tine aproape!😌👍
Imagine

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 06 Iun 2019, 16:08

Hello Speranta!
Bine ai venit pe forum!
Nu exista alcoolic mai bun sau mai rau, alcoolismul nu este o stigma, este o boala, o boala care ucide incet dar sigur, prima data itiucide sufletul, si apoi iti ia tot si abia la urma iti ia viata daca se mai poate numi viata...
exista sanse de recuperare pentru fiecare dintre noi, modul cum ne capatam dar mai ales cum ne mentinem abstinenta conteaza mai mult sau mai putin, important este sa o mentinem. Partea cu sevrajul tau nu e deloc ok, sevrajul de alcoole singurul din care se moare... Si dureaza al naibii de mult pana scapi de dorinta fizica de a bea, mie mi-au trebui cateva luni, timp in care am trecut prin cateva sevraje, mai usoare ce i drept dar pana se detoxifica organismul mai sunt. Insa cea mai problematica e dorinta psihica, de aia nu scapam nici dupa ani de abstinenta, e drept ca putem gestionaaltfel situatiile potential periculoase. Ce as putea sa ti spun ca sa te faca sa intri in abstinenta?! Sincer nu stiu, fiecare trebuie sa gaseasca motivatia si puterea inauntrul lui... e al nabii de greu dar crede-ma ca se merita din plin.
Ma rog sa reusesti, nu esti singura.... unii reusesv mai repede, altii mai tarziu, important este sa nurenunti. Cazi o data, te ridici de 2ori.
Tine aproape Speranta, draga Speranta!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 06 Iun 2019, 20:58

Buna :)
Ce pseudonim frumos ai :)
Succes!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”