021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Salutare!Va respect!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
costidriver75
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Salutare!Va respect!

Mesajde costidriver75 » 16 Dec 2019, 10:53

Urmaresc de aproximativ 2 zile acest forum.Din acea zi cand cred ca am realizat cu adevarat ca am probleme cu acest ,,dusman redutabi"numit alcool.Tot din clipa aceea,am hotarat ca viata mea trebuie sa se schimbe intr-un mod pozitiv si m-am abtinut in a consuma doza zilnica de 200 ml vodca sau coniac.Sunt constient ca 2 zile nu este o perioada care sa fie decisiva in lupta cu ,,dusmanul"dar vreau sa cred ca prin multa vointa si stapanire de sine,dar si cu ajutorul unora dintre voi,acest ,,viciu"...nu vreau sa o numesc inca boala,v-a disparea din viata mea.Va multumesc in avans.O zi buna!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Re: Salutare!Va respect!

Mesajde tudor » 16 Dec 2019, 16:46

Salut, costidriver75 !
Bine ai venit pe Forumul Alcohelp !@
Cel ma bine intr-o lupta este sa iti cunosti "dusmanul" .
Sugestiile care sunt pentru cei noi ca tine este sa citesti cat mai multe din povestile noastre sa iei cei ti se potriveste si sa aplicCiteste cat mai mult despre "acest viciu" numit ALCOLISM si vezi "cum stai "
Scrie despre tine si vei primi feed-back.
Toate cele bune iti urez si sa ne citim numai de bine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 16 Dec 2019, 20:05

Buna. Eu, una, eram mai profesionista in consum si cu toate ca sunt prospatura in abstinenta, iti spun ca se poate. Iti trebuie determinare, vointa si motivatie. Succes!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde colica zis alcoolica » 21 Dec 2019, 07:50

Salut Costidriver75 ,
eu am inteles ca nu ar trebui sa stau singur cu aceasta problema , pentru ca mai devreme sau mai tarziu pot uita cat rau mi-a facut alcoolul si sa spun ca o gura de bere , vin etc nu pot sa-mi faca rau . Fals , pentru ca eu nu ma puteam opri aproape niciodata la doar o bere , sau doar la un pahar de vin . Acestea doar imi deschideau ,,supapa " si de cele mai multe ori nu ma mai opream decat atunci cand imi faceam plinul , cand ma imbatam de nu mai stiam de mine .
O zi frumoasa iti doresc si va doresc !
Colea , alcoolic , astazi abstinent .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Înapoi la “PREZENTATI-VA”