021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cum pot sa il ajut?

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Deniisa
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Cum pot sa il ajut?

Mesajde Deniisa » 24 Ian 2020, 08:43

Buna,sunt Denisa si am 22 de ani.Am descoperit acest grup acum o ora cand am cautat pe google sevraj alcoolic..Tatal meu a facut un sevraj alcoolic in aceasta dimineata si in acest moment este la spital,nu stiu nimic mai mult inafara de faptul ca si-a pierdut constiinta si mama a sunat la salvare si a primit acest diagnostic.E alcoolic de cand parintii lui au murit,de aproximativ 10 ani.Vreau sa il ajut,nu am o relatie buna cu el pentru ca nu ii suport caracterul cand bea,vorbeste mult si prost,e artagos,el stie totul si eu niciodata nu am vrut sa ii ascult prostiile de la betie.Poate ca sunt egoista ca m-am gandit doar la mine,nu si la el.Stiu ca ar vrea sa se lase dar nu poate,are un job bun,castiga bine ,se pricepe la ceea ce face,e un om bun cand nu bea.Mama il scoate din toate prostiile pe care le face cand merge la servici si e ametit din cauza alcoolului.Bea zilnic,nu se imbata chiar zilnic dar in majoritatea timpului e ametit.El a fost unul din motivele pentru care mi-am cumparat un apartament doar ca sa fiu linistita ca nu o sa mai aud certuri.Mama e o persoana rabdatoare dar cateodata cedeaza si ajung sa se certe cand el e beat..Cum il putem ajuta,ce sa facem ca sa il putem interna la o clinica de dezalcolizare?Stiu sigur ca el isi doreste sa scape de patima aceasta dar are nevoie de un impuls..Cum il ofer?Ce sa fac?Ce o sa se intample cu jobul lui?Cat ar trebui sa stea acolo?Sunt atatea intrebari la care nu am raspuns..Cred ca ar trebui in sfarsit sa fie ajutat,sa reusesc sa il imping de la spate sa poata sa renunte.E un om bun,muncitor si cred ca merita sa fie salvat.Il iubesc desi m-a suparat de N ori din cauza alcoolui.Alocoolul ii ia mintile si nu stiu cum sa il scot din ghearele lui..Ajutor😥😥

Speranta16
Veteran
Veteran

Re: Cum pot sa il ajut?

Mesajde Speranta16 » 24 Ian 2020, 09:58

Buna. Imi permit sa-ti dau sfaturi, pentru ca la randul meu sunt alcoolica cu state vechi, dar, in momentul de fata, am aproape 3 luni de cand nu m-am atins de alcool si, crede-ma, pentru mine e o performanta. Am regasit printre randurile tale si niste cuvinte pe care, la randul meu, le foloseam ca si scuze ca sa imi intretin consumul. Gen: consum zilnic, dar ma imbat destul de rar; am un serviciu bun, nu pot sa fac ceva in sensul asta acum; sunt o persoana buna, nu sunt violenta; am persoane care ma tolereaza, si altele precum, beau pe banii mei, nu beau tarie, nu cad prin santuri, inca fac fata la munca etc. Cum am mai spus, toate sunt niste scuze patetice de care ma agatam ca sa mai beau, in timp, ce situatia mea se inrautatea de la o zi la alta. Pana am decis ca nu mai pot trai asa! Ce este foarte important, in cazul tatalui tau, este sa accepte broblema si sa doreasca sa faca ceva in sensul asta. Daca va continua asa, serviciul nu va mai exista oricum, intr-un viitor relativ apropiat, iar sanatatea lui psihica si fizica se va degrada treptat sau brusc. E o chestiune de timp! Metode de ajutor exista, doar sa vrea. Poate, la revenirea lui din spital, va puneti la masa si discutati problema franc si cu calm si vedeti care e pozitia lui fata de aceasta boala, pentru ca alcoolismul este o boala, si, apoi, identificati o metoda de ajutor. Eu, personal, incurajez psihoterapia individuala si de grup, sunt pro internare, intr-un centru privat, pentru o durata de minim 2 luni si, cu toate ca nu am ajuns, inca, sustin si frecventarea AA. Multa sanatate tatalui tau!

Sunt autorul acestui subiect
Deniisa
Boboc
Boboc

Mesajde Deniisa » 24 Ian 2020, 14:07

Multumesc pentru incurajare!Sper ca acum are si motivul sa vrea sa se lase:Viata lui.Are probleme cu inima si cei de la spital au dorit sa il tina cateva zile acolo pentru ca la un urmator sevraj ar putea ajunge la deces.😢Sper din totul sufletul sa reuseasca si sa nu inrautateasca si mai mult situatia.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 24 Ian 2020, 19:14

Buna seara ,Denisa !

Numele meu este Tudor si sunt abstinent de 12 ani fara 2 luni .Am fost in situatia tatalui tau . Si pentru mine a mintit sotia mea .Aveam tot felul de scuze ca sa imi protejez bautul Manipulam mult si santajam emotional Povestea mea o poti citi aici : https://romanialibera.ro/societate/util ... ool-181921 si ii poti sugera si tatalui tau sa o citeasca .
Sunt abstinent mai precis de cand am inceput sa merg la AA (Alcoolicii anonimi ) Singura cerinta de participare este ca tatal tau sa vrea sa inceteze bautul.Si tatal tau poate reusi cu o conditie :Sa vrea el nu ceilalti .Nu ii spuneti ca nu are vointa pentru ca un alcoolic chiar nu are vointa .
Daca tatal tau vrea sa vorbeasca cu mine sau daca vrea sa merga la Grup AA scrie-mi un e-mail pe adresa sandutudor47@yahoo.com cu nr tau de telefon sau iti dau eu numarul meu dupa ce imi scri si stabilim ce urmeaza
Pentru tine,Denisa , exista un grup ACA (Adults children of Alcoholics ) https://www.facebook.com/Copii-Adulti-a ... tn-str=k*F care iti poate fi de folos in incercarea ta sa il ajuti pe tatal tau . Pentru mama ta exista grup de codependenti Al- anon https://alanonromania.wordpress.com/abo ... s4K4-EA9QA
Imagine
Numere ale personelor de contact pentru toate trei grupurile AA, ACA, Al-anon le voi da in privat.
Exista speranta pentru oricine !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 02 Feb 2020, 10:01

Buna dimineata , Brainstorm !

Ai scris : "100% vindecat, si, ca o confirmare a ceea ce scriam mai sus, nici nu sunt sigur ca vreau sa ma vindec 100%"
Daca o persoana sufera de dependenta de alcool care in fisa medicala apare ca etilism cronic , alcoolism atunci sufera de o boala CRONICA ,PRIMARA .
Dependenta de alcool nu se vindeca .Ea poate fi pastrata sub control prin abstinenta la consumul de alcool .
La un dpependent de alcool consumul compulsiv se reactiveaza indiferent de zilele ,anii sau deceniile de abstinenta .
Vesnica minciuna pe care si-o spune aun dependent de alcool este ca " de data asta nu o sa mai beau asa de mult "
Un castravete murat nu o sa mai fie niciodata verde iar un dependent de alcool niciodata un bautor social ,normal.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”