021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ma numesc Alexandru

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
xctv
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Ma numesc Alexandru

Mesajde xctv » 08 Feb 2020, 09:10

Buna ziua ! Ma numesc Alexandru si sunt abstinent din 26.01.2020 ma rog bunului Dumnezeu sa fie cea mai lunga perioada in care sa nu beau alcool. Aseara parca mintea mea vroia sa imi joace feste dar cu tarie m-am abtinut sa nu beau nimic... Eram doar la un pahar distanta de a face o prostie! Voi cum sunteti ?
Doamne, dă-mi seninătatea să accept lucrurile pe care nu le pot schimba, curajul de a schimba lucrurile pe care pot să le schimb şi înţelepciunea de a face diferenţa dintre ele.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: Ma numesc Alexandru

Mesajde catalinul » 08 Feb 2020, 12:30

Salut Alexandru, si felicitari pentru cele aproape 2 saptamani de abstinenta!
Familist? De cand consumi? E foarte important ca esti credincios, pe majoritatea celor care au reusit i-a ajutat enorm asta.
Noi suntem ... diferiti, dar ne apropie dorinta de a renunta la confortul consumului, din diferite motive.
Tu de ce vrei sa te lasi de baut?
Mult succes, si tot inainte!

xctv
Boboc
Boboc

Mesajde xctv » 08 Feb 2020, 15:19

Da, sunt familist am o fata de 4 ani consum de la varsta de 16 ani dar atunci era cu moderatie, iar acum de cc 3 ani aproape zilnic... in ultima periada am ajuns la niste stari pe in care nu ma mai regaseam cand consumam alcool, de anxietate depresie sevraj... Singur am luat initiativa sa merg la Aliat si mi-am recunoscut pasiunea fata de alcool. Ba chiar am luat-o si pe sotie sa ii povesteasca pihiatrului despre pasiunea mea... imi doresc sa fiu ajutat... nu cer mila doar ajutor si rabdare pentru a fi cat mai lunga perioada.
Vreau sa am o viata frumoasa!
Totul este posibil si fara alcool.... nu pot sa ma opresc cand pun gura pe el asa ca trebuie sa il las deoparte.
Tu de cand esti abstinent ?

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 08 Feb 2020, 21:53

Sa lut ,Alexandru !
Felicitari pentru cele zilele de abstinenta !
Tudor este numele meu si iti spun bine ai venit pe acest forum .Este foarte bine ca ai constientizat problema si ca ai trecut la actiune sa o rezolvi .Tine tot asa !
Secretul este sa pui ceva,pozitiv placut ,util in locul alcolului cre sa inlocuiasca si sa de placere fara sa fie distructiv sau periculos !
Cand am fost la prima mea sedinta la Alcoolici anonimi vroiam sa nu mai beau. Au trecut ceva ani de atunci si nu mai imi doresc sa beau ... pentru ca ma simti bine fara alcool Asta-i al doilea secret ! Mi-a placut ca ai postat Rugaciune de Seninatate care este spusa la inceputul fiecarei sedinte AA .
Tine aprope de forum , de ALIAT si de orice lucru,comunitate ,terapie care te pot tine departe de alcool !
"Rugaciunea pentru Seninatate – Ce inseamna?
Aceasta rugaciune frumoasa a fost scrisa de un om pe numele Reinhold Niebuhr . Cuvintele au o semnificatie speciala pentru aceia care de multe ori sunt “in cautarea pacii” in vremuri de tumult, disperare sau nesiguranta in viata lor. Aceasta rugaciune a devenit asociata foarte mult cu programe de 12 pasi, care ofera tarie si calm pentru o viata mai stabila."
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 08 Feb 2020, 23:57

Buna Alexandru, cu cat e mai mare poza e mai adevarata.
5 luni aproape

xctv
Boboc
Boboc

Mesajde xctv » 09 Feb 2020, 13:10

Care este povestea voastră?

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 09 Feb 2020, 14:10

salve Alexandru,

vrei sa rescriem tot forumul? ai incercat sa intri si pe alte topicuri? hai ca nu e greu

spor la citit

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 09 Feb 2020, 14:44

xctv scrie:Care este povestea voastră?

Salut .Alexandru !
Povestea mea o poti citi dand click pe link-ul de jos
viewtopic.php?f=9&t=182&start=20
De atunci au trecut inca zece ani in abstinenta .Viata s-a schimbat in bine pentru ca mi-am schimbat modul de gandire .
Nu poti sa schimbi nimic daca nu schimbi nimic .Nu este indeajuns sa renunti la alcool ci este necesar sa schimbi si modul de gandire care ducea la consum .Problema nu consta "doar in pahar " In abstinenta nu a curs lapte si miere ci am avut si am o viata frumoasa care este "umbrita din cand in cand de necazuri,probleme pe care le trec (rezolv) fara sa mai beau alcool crezand a asta ma v-a ajuta .Bucuriile le traiesc lucid , recunoscator ... fara sa beau .Imagine 🙂

Tine aproape de forum si de tot ce te poate tine departe de "Primul Pahar " care deschide robinetul .

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

xctv
Boboc
Boboc

Mesajde xctv » 10 Feb 2020, 11:08

Mulțumesc pentru încurajări! La mai multe zile de abstinență pentru toți. Bucurie si multe realizări lucizi!

Înapoi la “POVESTEA MEA”