Hei! Vrem să aducem ceva nou pe forum și avem nevoie de tine. Apasă aici ca să ne spui părerea ta!

021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Alcool

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ana M
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Alcool

Mesajde Ana M » 19 Mai 2020, 10:57

Bună ziua. Sunt soție de un alcoolic de 32 de ani. Stăm la părinții mei, în aceeași curte. Am încercat să lase alcoolul prin tratament dar s-a reapucat din nou... Lucrează 8 ore pe zi și seara tot timpul bea. Mă învinovățește când e beat că din vina mea e el așa, că din cauza mea locuim la ai mei, totul e din vina mea. A început treptat o bere încă una și acum tărie în fiecare seară. Nu știu ce să mă mai fac...e operat și de hernie de anul trecut, plus probleme cu piciorul drept. Ce pot face? Deci își pune in pericol viața, plus că atunci când are liber bea încontinuu o zi, două până se trezește... îmi zice că aici îi vine doar să bea în locul ăsta...pretexte, motive doar pentru alcool...

paparuda
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Alcool

Mesajde paparuda » 24 Mai 2020, 23:15

Buna seara Ana,
In niciun caz nu sunt in masura sa dau sfaturi.. doar ca am remarcat ca nu ai primit raspuns pana acum...
Si eu lucrez peste 8 ore pe zi (9-10) si seara beau... dar incerc sa ma indrept si sa scap de acest obicei, de aceasta dependenta, si sub nicio forma nu mai invinovatesc pe altcineva pt ceea ce fac... (desi recunosc ca pana acum ceva timp reuseam sa gasesc vina pt asta in toate partile gresite, eu fiind victima de circumstante, iar problema nu era niciodata alcoolul, el era doar "prietenul de nadejde")
Ai scris ca " Am încercat să lase alcoolul prin tratament". A fost initiativa lui? A dorit el asta?
Nu sunt psiholog, dar as vrea sa te intreb: isi da seama ca are o problema reala cu alcoolul? Doreste sa se indrepte? Are atitudinea aceasta de a te invinovati si cand nu bea? Aveti copii?
Ai mai scris: "îmi zice că aici îi vine doar să bea în locul ăsta". Poate i.ar face bine sa stea un timp in alt loc, ca sa.si dea seama daca.i vine sa bea de la loc si de la situatie si de la tine, sau daca e de la el.
Ti.am scris cu cele mai bune intentii, sper ca stii asta!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 25 Mai 2020, 15:10

Buna Ana M si fara a se dori un sfat ci doar o sugestie uite ce spun cei care au trecut prin aceasta problema ca a ta: din experiente, sa stii ca singurul care se poate ajuta este sotul tau, nicidecum tu.Nimeni nu il poate ajuta daca nu ajunge el la concluzia ca are o problema cu alcoolul si vrea sa schimbe asta in primul rind pt el, nu pt cei din jur.
Scuze ca te dezamagesc dar a te muta si a te "chinui" sa-i faci pe plac, va fi in van, va gasi si in noul loc un motiv pt a bea, scotindu-te vinovata tot pe tine, probabil.
Ai grija de tine si traieste o viata frumoasa deoarece una avem si incerca sa citesti la Biblioteca Forumului (cred) si pe Forum(la topicul D-nei Staval, ea este codependenta)despre Codepenenta, care este cazul tau.
Toate cele bune va doresc la amindoi!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Ana M
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ana M » 26 Mai 2020, 21:38

Nu cred că de la situatie...și nu poți învinovăți când ești beat o soție care lucrează, aduce un venit bun în casă, am grijă și de fetița noastră de 7 ani, toate cele trebuincioase în casă, mâncare, curatenie și că e in toate felurile posibile. Plus că mă ajută părinții mei cu fata când suntem la servici fără a îmi cere nimic în schimbul ajutorului. Și apoi când e treaz soțul îmi mulțumește că exist și că am grijă de el și că ce femeie minunata sunt. Datorită insistențelor mele a luat tratament o lună și ceva deoarece a ajuns să mă lovească la beție, și așa bine ne-a fost luna aceea dar l-a întrerupt cu pretexte că amețește că nu are probleme cu alcoolul... Când e treaz realizează, dar când e cu alcoolul în cap nici nu își amintește ce prostii face. Am să văd ce are de gând în continuare o schimbare în bine sau nu. Mulțumesc de răspunsuri. Am să citesc ce mi-ai zis de pe forum. O seară minunată.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”