021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Mesaje de la/pentru admin si functionalitati forum Alcohelp

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Mesaje de la si pentru administratorul forumului

Mesaj de freedom »

Eu am invatat de la Ilie tehnica pasului in spate.
De atunci, ma dau in spate, mai suflu, mai beau apa, mai respir adanc si numar pana la 10 cum zicea Dani ieri si imi dau seama ca in viata asta primul impuls e al lui [...]' si abia al doilea e cel bun si linistit.
Faceti voi ce vreti cu plecatul si inchisul si luatul jucariilor, dar nu uitati ca dependentul nu poate singur si-acum nu vreau eu sa argumentez, dar avem nevoie sa facem sa fie bine, sa ne acceptam asa cum suntem si sa mergem mai departe. Noi nu suntem cavaleria falnica, adica baietii aia frumosi, cu pantaloni cu vipusca si cai cu harnasamente de ramaneau fetele gravide numai cand ii vedeau marsaluind, ci suntem infanteria aia flamanda si indurerata si cu uniformele rupte si bocancii gauriti, dar care duce razboiul in spate si tine greul fiindca stau inghesuiti asa cum sunt ei si asta ii face puternici.
Io va-mbratzi si-apoi mai departe faceti ce v-a ajuta Dumnezo, cum zice ardeleanul.
:hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
cloughie79
Veteran
Veteran
Mesaje: 353
Membru din: 04 Feb 2014, 19:15
Zile de abstinență: 19,10,2013

Re: Mesaje de la si pentru administratorul forumului

Mesaj de cloughie79 »

Dragă admin,
Am recitit regulamentul forumului şi aş dori să-ţi adresez rugămintea de a analiza cu mai multă exigenţă şi celeritate respectarea regulilor specificate acolo. Constat din ce în ce mai multe încălcări ale prevederilor punctelor 1,6 şi 8 din regulament care, din păcate, împietează asupra atingerii scopurilor pentru care acest forum a fost creat. Este păcat să privăm persoanele în suferinţă de ajutorul nepreţuit pe care participarea activă pe acest site îl poate oferi multora dintre noi şi, drept urmare, consider necesară şi oportună adoptarea oricăror măsuri menite să menţină şi chiar să ridice calitatea efectului curativ al acestei forme de tratament. Numai în ultimele câteva ore două persoane au solicitat închiderea topicelor proprii, iar o a treia foloseşte în postări un limbaj obscen, trivial şi de-a dreptul suburban, cu trimitere directă la unii (de acum) foşti colegi din spaţiul virtual. O fi bine?
O seară bună îţi doresc!
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Mesaje de la si pentru administratorul forumului

Mesaj de CRISS99 »

Neata admin,inchide si topicelul meu te roog.Astfel nu mai pot raspunde la nimeni cu nimic.Mult succes.(din pacate,pana aflii ce i cu Mircea,topicul este un circ)
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Mesaje de la si pentru administratorul forumului

Mesaj de admin »

Ilie/Cineva - solicitarea a fost rezolvata.
Criss - solicitarea a fost rezolvata.
Cloughie - rugaminte receptionata si indreptatita. Din pacate deocamdata nu putem supraveghea 24/24, 7/7 forumul.
Mircea37 - banare temporara 72h, posturi sterse si topic inchis pentru incalcarea regulamentului forumului: cuvinte obscene, comportament ofensator, jignire, atac la persoana samd.

O duminica linistita,
Viorel
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Mesaje de la si pentru administratorul forumului

Mesaj de asido1973 »

Mircea37 - banare temporara 72h, posturi sterse si topic inchis pentru incalcarea regulamentului forumului: cuvinte obscene, comportament ofensator, jignire, atac la persoana samd.
Buna dimineata admin. Cred ca trebuie respectat de toti acest regulament. Din cate am apucat sa citesc comportament ofensator si jignitor nu a avut numai Mircea. Nu vreau sa-i tin partea lui Mircea si sa nu uitam un lucru. Daca se intampla ca cineva sa-i vina gargaunii sa nu uitam ca e un om ca si noi cu probleme si daca nu-l provocam e ok. Cred ca la fel trebuie procedat si incazul celor care raspund la fel .
Parerea mea este ca nu trebuiesc aplicate pedepse cu masuri diferite pentru aceleasi incalcari de regulament . Sunt de acord ca in cazul recidivei sa fie pedeapsa mai grava dar asta nu inseamna ca ceilalti pot injura si adresa cuvinte grele si sa nu fie atentionati sau pedepsiti. Concret ma refer la postarile ploicicai si nu cred ca au fost diferite cu ceva de cele ale lui Mircea.
Multumesc!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Mesaje de la si pentru administratorul forumului

Mesaj de admin »

Sunt de acord cu aceasta observatie. Si cei care raspund cu limbaj ofensator vor fi suspendati de acum incolo.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Mesaje de la si pentru administratorul forumului

Mesaj de asido1973 »

Admin eu mai vin cu o propunere ca in cel mai scurt timp sa fie ragandit acest forum. Sper ca persoanle care chiar au nevoie de ajutor si cei care vor sa ajute sa vina cu idei si daca se poate face ceva spre bine sa facem. E usor sa aruncam in cei care administreaza forumul cum se intampla in ultimele zile dar nimeni nu vine cu ceva concret. Dar daca tot venim cu acuze sau nu ne mai place de ce nu ne asumam si raspunderea de a propune ceva bun si a schimba. e adevarat ca forumul nu mai e cea fost dar sa nu uitam ca aici acum sunt multe persoane inscrise.
Hai sa facem ceva pentru forum si nu numai sa vorbim.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Mesaje de la si pentru administratorul forumului

Mesaj de asido1973 »

Aliat a ajutat si a schimbat vieti. Aliat l-a facut pe asido ca dintr-un om aproape ratat sa ajunga sa vorbeasca ieri in fata a peste 180 de medici sa le spuna ca se poate si sa se implice. Aliat a ajutat la infiintarea asociatiei APPA un alt eveniment foarte important. Aliat a deschis o clinica de tratament printre putinele din tara. Aliat a ajutat oameni pe care ieri i-am intalnit si sunt minunati. Am putut sa stau ieri o zi intreaga lanaga un beneficiar de la Aliat sa merg in familia lui sa mergem impreuna la meci. Un om care acum are o noua viata. Aliat a mers in tara si a constientizat poate sute de oameni ca au o problema. Aliat a fost implicata in reusitele de la Bran, Predeal , Bucuresti unde cei ca mine au petrecut timp minunat.
Acum Aliat impreuna cu APPA si cilnica sunt sigur ca vor face o treaba minunata.
Aliat prin forum a ajutat oameni ca mihai, dani, ilie, moira, eu , relus , colea , etc... sa ramana in abstinenta.

De ce ne este atat de usor sa spunem o parte negativa cand sunt sute pozitive. De ce sa nu vorbim de aceste lucruri frumoase. de ce sa nu vorbim deja de APPA , de intalnirea in care Aliat vrea sa se implice din nou???
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Mesaje de la si pentru administratorul forumului

Mesaj de Ploicica »

Admin,
O sa-mi fac timp sa vin pe la Aliat, ca si asa freau sa aprind niste lumanari la sf Mina acolo. Sa dau un acatist de bine pt forum :ranjet:
Chiar intentionez sa trec pe la voi si sa-ti las niste prajiturele ca te-am acrit destul :ranjet:
Din pct meu de vedere, lui Mircea trebuia sa-i pui niste catuse ( si asa pt el forumul e doar o forma de distractie pe seama bolii altora); ca pe-a lui inca nu si-o vede, din pacate.

Multumesc si chiar trec pe acolo. Sa imi zici ce prajituri frei. Amandinute cumva? :joaca:
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Mesaje de la si pentru administratorul forumului

Mesaj de freedom »

Ceea ce a enumerat Asido e chiar un bilant frumos al Aliat si ar trebui sa fie cat mai cunoscut, chiar sa fie postat permanent pe un topic inchis, ca sa fie usor accesibila de pe forum informatia privind centrele din Bucuresti si Targoviste, clinica privata, caravanele Alcohelp, APPA si ce se mai intampla. Cum ar fi sa faceti un topic de genul " Informatii Alcohelp", dar la care sa aveti acces numai voi adminii, ca sa fie doar ca o pagina de info orientativ si nu de dezbateri.
:hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns