021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Sper sa fie o exceptie. Are cativa ani buni decand face asta. Si nu mai bea pentru ca simte ca ii face rau alcoolul.
Oricum, eu sunt o persoana care crede in statistica insa stiu ca exista si exceptii...

Oricum, ma uit la oamenii din jurul meu si mi se pare ca parca se bea din ce in ce mai mult. Job-uri stresante, probleme...si multi vad alcoolul ca o evadare. Ceea ce nu e rau daca se consuma 1-2 pahare de vin o data pe saptamana. Problema e ca usor usor creste consumul.

Eu am uit la mine. nu imi trebuia zahar deloc...pe masunra insa ce am icneput sa consum, parca e din ce in ce mai rau. Cred ca va trebui sa rup pisica si sa o presc consumul fortat vreo luna si apoi o sa dispara si nevoia.
Parca nu fac nicio diferenta intre alcool si zahar (si nici nu cred ca e) din pucnt de vedere al mecanismului dependentei...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Persoana despre care vb ,cred ca a fost un băutor abuziv , nu alcoolic, e o diferență...
Castravetele odata murat ,e greu sa mai fie verde, never!
Nu exista excepții aici Joystick...
Am niște cunoștințe care în trecut consumau abuziv , iar acum beau ocazional, de multi ani. Asta pt ca nu au devenit alcoolici... in mod sigur ăsta e răspunsul.
În momentul în care îți propui sa numai bei dimineața și seara te trezești ca bei din nou, e clar ca exista o problema.... cand te minți și pe tine ca numai bei... ,numai zic de cei din jur..
Am avut un bunic care nu a baut 10 ani, alcoolic fiind, nu bautor abuziv, s a oprit singur din băut fără medicamentație/ doctori, când a reluat consumul intr un an de zile a murit, cred ca problema a fost ca nu a avut parte de o abstinenta senina, au fost 10 ani de abtinere.
Lucru care e greu de făcut, pt abtinere sa stai
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de primavara »

Vbc scrie:Persoana despre care vb ,cred ca a fost un băutor abuziv , nu alcoolic, e o diferență...
Castravetele odata murat ,e greu sa mai fie verde, never!
Nu exista excepții aici Joystick...
Am niște cunoștințe care în trecut consumau abuziv , iar acum beau ocazional, de multi ani. Asta pt ca nu au devenit alcoolici... in mod sigur ăsta e răspunsul.
În momentul în care îți propui sa numai bei dimineața și seara te trezești ca bei din nou, e clar ca exista o problema.... cand te minți și pe tine ca numai bei... ,numai zic de cei din jur..
Am avut un bunic care nu a baut 10 ani, alcoolic fiind, nu bautor abuziv, s a oprit singur din băut fără medicamentație/ doctori, când a reluat consumul intr un an de zile a murit, cred ca problema a fost ca nu a avut parte de o abstinenta senina, au fost 10 ani de abtinere.
Lucru care e greu de făcut, pt abtinere sa stai
Felicitari Vbc pt teorie si sunt sigura ca in curand vei aplica si pt tine tot ceea ce stii..., bravoo!Eu cred ca se va intampla imediat dupa sarbatori asa cum am facut si eu cu ani in urma...🙏🤔🤗
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Da, dar nu stiu care e limita intre alcoolic si bautor excesiv.
In cartea AA erau date câteva repere. Unul dintre ele era ca bautorul excesiv ae poate opri brusc din consum.
Eu nu stiu ce sunt dar îmi este din ce în ce mai usor parca sa merg la evenimente și sa nu beau.
Cred ca toți avem probleme...insa pericolul apare atunci când le inecam in alcool.

Oricum, la bere nu cred ca ma mai întorc. Sunt din ce in ce mai sigur ca de cele mai multe ori berea îmi provoaca niște balonari de nedescris...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Alcoolicul pierde controlul tot timpul cand consuma, Joystic , își propune sa nu mai bea, dar nu rezista, se minte și pe el... Are sevraj constant când întrerupe consumul, bautorul abuziv poate sa consume poate de 2 3 ori pe luna doar. Dar atunci bea în cantități mari.
El poate întrerupe brusc consumul

E clar ca odata alcoolic fiind, ai pierdut controlul asupra consumului
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Da, eu am inlcouit alcoolul cu altceva. Stiu ca nu mi-am gasit echilibrul.
Am gasit un semn care m-a speriat...ma indrept spre o alta dependenta usor, usor. Nu e alcool, nu sunt medicamente dar e tot nesanatos. Am mari asteptari de la concediul asta. Am planuri mari. Daca nu imi vor iesi...sper sa fie...punct si de la capat. Sunt hotarat, asa cum a fost si cu bautul. Imi mai dau o sansa sa ma echilibrez urmand acest drum. Daca nu imi iese, e clar ca trebuie niste schimbari radicale pentru ca altfel o sa ma imbolnavesc. Daca numa omoara alcoolul ma omoara stresul...iar asta nu vreau sa se intample. Orice schimbare e grea...dar uneori necesara.

Am dat din adancul sufletului ca atunci cand beam...hmmm...deci se pare ca nu era chiar asa un element care sa inlature inhibitiile. Doar credeam asta...
Ar trebuis a am culc dar nu imi vine. O sa incerc sa termin cartea de care m-am apucat si nu mi se pare prea interesanta. Mai am un pic din ea....apoi ma apuc de altceva.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de primavara »

Buna dimineata, Joystik!
Sper si-ti doresc sa-ti reuseasca tot ceea ce ti-ai propus!
As vrea sa spun cu voce tare ca eu una nu cred in stress si mi se pare ceva modern gasit de medici la ceea ce ei nu pot da un raspuns...Spun asta pt ca sunt situatii in viata cand suporti niste dureri care intr-adevar te-ar ucide daca ar fi sa credem in stres dar mergi mai departe..., vorbesc despre boli sau pierderi ai celor f dragi , divorturi,pierderea serviciului si ai rate la banca etc. si am exemple si din familia mea asadar eu nu cred in stress, cred in situatii stresante care pot fi depasite cu o gandire si fapte pozitive.Este strict parerea mea fara a dori sa o impun nimanui.
Sarbatori fericite cu bucurie va doresc tuturor!🙏😊🍀
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Sper ca ati petrecut bine ziua de azi. Eu am cam căzut în mancare nu tocmai sănătoasă dar mâine ies la miscare... :)
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Joystick!
Bună dimineața tuturor!
Petrecerea de Crăciun... continuă.
Anul acesta este randul meu că împreună cu soția sa mergem în vizita la cei dragi.
Ieri la fiul nostru cel mic și astăzi la sora soției.Seara la ședința AA.
Mâine...vedem. 🙂
Mulțumesc lui Dumnezeu pentru al 15Craciun în abstinență.
Viața este frumoasa in abstinență. Știu că este greu de crezut pentru cei care sunt încă în consum.
Secretul unei abstinenței senine este să accepți cu ... seninatate abstinența. Învățând să mă simt bine fără alcool și cunoscând fiecare colțișor al minții mele mă pot bucura pe deplin de fiecare zi dăruită de Dumnezeu.
Urez sa va bucurați de Sărbătorile de iarnă și de viață, abstinență senină celor care și-o doresc și toate cele bune!
La mulți ani!
Imagine

Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

anul asta, va fi ca si anii trecuti cu sampanie fara alcool. e bine ca sunt persoane care intra in "jocul" meu.
Anul acesta o sa fie o noapte mai pun speciala. am nevoie de somn, de odihna. O sa iesim pe afara sa vedem artificiile si pe la ora 2 intentionam sa dormim. doar in familie super restransa. E o noapte obisnuita. O sa petrecem intr-o locatie mai frumoasa la cateva zile dupa...o sa salvam bani frumosi. Oricum noi nu punem pozele pe insta/facebook sau ce-o mai fi. Asa ca...va doresc un sfarsit de an cat mai frumos. Si nu, nu conteaza ce zic altii, conteaza sa reusim sa ne "vindecam" din toate punctele de vedere. Asta o sa fie anul 2024...ori la bal ori al spital (#faradependenta). Metaforic vorbesc...
Scrie răspuns