021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

E bine ca ai conștientizat din timp, ca orice boala descoperita din timp, recuperarea e mai usoara
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de primavara »

Buna dimineata!
Multumesc frumos pt raspunsul tau Joystik si sa stii ca mi-a placut foarte mult.Este foarte rar ca cineva cu acesta problema sa realizeze si sa inteleaga ceea ce face si care vor fi urmarile in timp asadar nu-mi ramane decat sa te felicit si sa ma bucur pt ceea ce faci.
O zi frumoasa, abstinenta si senina sa avem toti!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Vad ca nu mai scrie nimeni...
Reiau eu ce am mai scris... Sunt dimineții în care ma simt ca atunci când beam... O stare de disconfort. Nu îmi dau seama cu ce are legătură. Cred ca și cu psihicul.

Acum ceva timp era sa iau o gura de alcool. Constient cred... Era un produs de care nu am mai auzit. M-am oprit când mi-a zis cineva "vezi ca e tare". Atunci mi - am dat seama ca ala e alcool. Nu l-am bătut și îmi pare bine. Nu era o tragedie ptr ca nu mi-am pus "un pahar" dar ca idee. Imi e teama de dependente, nu doar de alcool.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

joystick scrie:Vad ca nu mai scrie nimeni...
Reiau eu ce am mai scris... Sunt dimineții în care ma simt ca atunci când beam... O stare de disconfort. Nu îmi dau seama cu ce are legătură. Cred ca și cu psihicul.

Acum ceva timp era sa iau o gura de alcool. Constient cred... Era un produs de care nu am mai auzit. M-am oprit când mi-a zis cineva "vezi ca e tare". Atunci mi - am dat seama ca ala e alcool. Nu l-am bătut și îmi pare bine. Nu era o tragedie ptr ca nu mi-am pus "un pahar" dar ca idee. Imi e teama de dependente, nu doar de alcool.
Salut ,Joystick!
Salutare ,Tuturor !
Te inteleg ca nu ai cu cine sa impartasesti. Sa sti ca eu sunt activ ,prezent aici si vei avea raspunsul meu la mesajele tale.Poate mai putin la link-urile pentru filme sau articole pe care le-am citit.
Unul din secretele unei vieti in abstinenta senine este sa nu fi singur in abstinenta .Sa fi impreuna cu cei care te pot intelege SI au aceiasi scop. O viata fara alcool .Dar una frumoasa. Si forumul Alcohelp poate fi acest loc
Reiau motto-ul "Nu schimbi nimic ,nimic nu se schimba "/ iesirea din zona de confort este obligatorie.
Prietena PRIMAVARA a scris mult timp singura pe aici, pe forumul Alcohelp si chiar daca nu a primit raspunsnu a renuntat si se pare ca a ajutat-o daca are 11 ani si 11 luni si 2 zile de abstinenta (la inceputuri frecvanta si AA) si asta arata determinare si constanta.
Eu sunt membru pe acest forum din 10 dec. 2009 iar de acum 14 ani si pana in prezent au trecut multe valuri de membri care fie mi-au devenit prieteni AA si foarte putini au ales AA dar sunt abstinenti.
Majoritatea covarsitoare au devenit inactivi pe forumul Alcohelp. Probabil ca nu a fost ce cautau. Una dintre himere este bautul controlat.
Iata ce se scrie in cartea Alcoolicii Anonimi despre asta :
".... Odată ce boala pune stăpânire pe ei, alcoolicii sunt cei mai derutaţi dintre toţi şi trăiesc cu obsesia că într-o zi vor ieşi învingători, dar adesea şi cu bănuiala că sunt definitiv învinşi...
Puţină lume ştie cât de adevărat este acest lucru. Familia şi prietenii alcoolicului simt vag că el nu este un băutor normal, dar toţi trăiesc cu speranţa că va veni ziua în care suferindul se va ridica din letargie şi îşi va pune voinţa la bătaie.

Tragicul adevăr este că, dacă omul este alcoolic cu adevărat, fericita zi s-ar putea să nu mai vină. El a pierdut orice control asupra situaţiei...
Marea obsesie a fiecărui băutor care bea anormal este aceea că, în vreun fel sau altul, într-o zi, va reuşi să bea rezonabil şi cu plă¬cere. Este uimitor cât de intens persistă această iluzie. Mulţi o ur¬mează până dincolo de porţile nebuniei sau ale morţii.
Am aflat că trebuia să recunoaştem pe deplin, în adâncul sufletului, că eram alcoolici. Acesta este primul pas în refacerea sănătăţii. Amăgirea că suntem sau vom putea fi curând ca restul lumii trebuie spulberată."
Joystick sunt "pe acici "mereu prezent si daca nu raspund imediat o voi face cum se iveste ocazia.

Toate cele bune si abstinenta senina celor care si-o doresc ! 🙂👍
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de primavara »

Buna ziua tuturor, te imbratisez, Tudor!
Nuu, nu am renuntat Tudor , citesc Forumul in fiecare zi dar am capatat putina teama sa nu cumva sa fiu inteleasa gresit sau sa mi se intepreteze ceea ce vreau sa transmit.
Imi aduc aminte aminte de timpurile cand va trezeati toti cei care scriati frecvent pe Forum cu mesaje si comentarii de la mine😂😂😂de se si suparau unii ca eram prea prezenta si scriam prea mult...😉😂😂😂😊Eu jjucam fotbal, eu driblam, eu atacam,eu sutam si tot eu aparam golul...😂😂😂😂
Mda, m-ati ajutat f mult, bine am facut ca am calcat in urmele voastre si uitasem ca acus fac 12 ani de viata traita normal, cu bune, cu mai putin bune asa cum o are fiecare dar in aceea ce priveste abstinenta, fericita!🙏🍀
Si eu la randul meu raspund cu placere oricui si nu cred ca a existat vre-o postare pt mine la care sa nu raspund in toti acesti ani.
Sunrt cuprinsa de o asa de mare bucurie cu sarbatorile de iarna care vin pt simt si ma bucur ca un copil inocent cu sufletul curat care asteapta sa vina Mos Craciun si Revelionul si care stie ca sarbatorile nu vor mai fi un chin ci o mare bucurie asa cum sunt de multa vreme pt mine....🤗

Abstinenta senina tuturor si sarbatori fericite va doresc cu drag!🙏🍀🤗
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Va multumesc pentru raspuns. Am o singura persoana cu care discut. A baut la fel de mult (mai mult spune chiar) insa a disparut la el motivul depresiei si a disparut si necesitatea de a bea. Bea foarte rar si cantitati mici. La mine se pare ca nu a disparut motivul. E drept ca am inteles ca puteam sa ajung rau.
toti se crucesc cand le zic ca nu beau, ca am baut sufixient si incep sa rada. Tu, ai baut prea mult? Ha ha ha. Se pare ca daca nu te imbeti pe la diferite evenimente, daca nu faci tampenii "nu bei". Eh, eu beam singur.

Probabil ca mai aveam un pic pana la "alcoolic" sau nu. Poate ca sunt sau poate ca sunt n "bautor ecesiv". Dar nici nu conteaza. Stiam ca nu fac bine si imi era jena. Suficient!

Ma frustreaza ca nu pot sa fiu "normal". Partea buna e ca frustrarea asta dispare in cateva minute. Imi aduc aminte de toate avantajele de a nu bea.

Sunt obosit...am ajus tarziu acasa....si am condus pe ceata. Am fost intr-un...bar-cafenea printre altele. Nu am avut nicio frustrare ca sunt cu masina si nu pot sa beau. Am fost fericit ca sunt LIBER sa conduc. Nu ma urcam la volan nici dacaz beam jumatate de bere.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Marea obsesie a fiecărui băutor care bea anormal este aceea că, în vreun fel sau altul, într-o zi, va reuşi să bea rezonabil şi cu plă¬cere. Este uimitor cât de intens persistă această iluzie. Mulţi o ur¬mează până dincolo de porţile nebuniei sau ale morţii.

Trist...dar Adevărat! Confirm:(
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Mai, teoretic eu nu am incercat sa beau "normal". Dar statistic vorbind, citind diverse chestii, inteleg ca sansele sunt impotriva mea. Nu sunt eu mai special ca niciunul dintre voi asa ca nu are de ce sa fie altfel la mine. Cel mai safe e sa nu testez, ca poate nu îmi va place. Sunt o fire f ambitioasa dar doar dacă îmi ajunge cutitul la os... Altfel pauza.
Pana nu mi-a zis un medic ca am ficatul gras... Nu am luat nicio măsură.
Cred ca ii datorez multe acelui om ptr ca a fost atat de direct.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de primavara »

joystick scrie:Va multumesc pentru raspuns. Am o singura persoana cu care discut. A baut la fel de mult (mai mult spune chiar) insa a disparut la el motivul depresiei si a disparut si necesitatea de a bea. Bea foarte rar si cantitati mici. La mine se pare ca nu a disparut motivul. E drept ca am inteles ca puteam sa ajung rau.
toti se crucesc cand le zic ca nu beau, ca am baut sufixient si incep sa rada. Tu, ai baut prea mult? Ha ha ha. Se pare ca daca nu te imbeti pe la diferite evenimente, daca nu faci tampenii "nu bei". Eh, eu beam singur.

Probabil ca mai aveam un pic pana la "alcoolic" sau nu. Poate ca sunt sau poate ca sunt n "bautor ecesiv". Dar nici nu conteaza. Stiam ca nu fac bine si imi era jena. Suficient!

Ma frustreaza ca nu pot sa fiu "normal". Partea buna e ca frustrarea asta dispare in cateva minute. Imi aduc aminte de toate avantajele de a nu bea.

Sunt obosit...am ajus tarziu acasa....si am condus pe ceata. Am fost intr-un...bar-cafenea printre altele. Nu am avut nicio frustrare ca sunt cu masina si nu pot sa beau. Am fost fericit ca sunt LIBER sa conduc. Nu ma urcam la volan nici dacaz beam jumatate de bere.
Buna dimineata tuturor!
Sub nici-o forma nu vreau sa te contrazic in ceva dar o parere personala imi pot exprima la cele spuse de tine, Joystick si in primul rand este pt mine pt a nu uita ceea ce am invatat aici:
asadar acea persoana care a fost bautor si acum bea f rar si controlat nu va dura mult timp pana va reveni acolo de unde a plecat si iti spun cu parere de rau asta...Daca ar fi posibil asa ceva s-ar rescrie istoria alcoolicilor...Foarte multi au crezut acelasi lucruu, dupa ani si ani au incercat sa faca asta crezand ca sunt ok , au recazut si au venit spasiti la AA..., altii...😓
Repet, este strict parerea mea insusita de la cei abstinenti si cu exprienta antr-ale abstinentei...

O zi si o saptamana abstinenta va doresc tuturor!🙏🍀
Scrie răspuns