021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Si am ajuns si la oktoberfest. Sa nu beau eu o bere? Amz is ca deh, e o ocazie speciala, ca nu o sa mai beau ca inainte. Zis si facut. Decizie aproape luata. cat de mult rau poate sa faca o bere? Bine, o bere are 1L acolo.
Surpriza: au si bere fara alcool. Si m-am gandit de ce vreau sa beau una cu alcool? Ca imi place? Poate. Ca imi da o stare de "abureala" Da. ca sa fiu si eu "in rand cu lumea"? DAAA! Asadar, am renuntat la plan si am trecut la la fara. Am baut 2 aproape. Ei, surpriza...mi-a fost atat de rau cum nu mi-a mai fost de mult. M-am balonat extraordinar (bine ca am rezistat fara o toaleta ca acolo...nu e de mers).
Din greseala am gresit halba si am baut o gura dintr-a unei colege (cu alcool). Mi-am dat seama ca are un gust ciudat insa nu mi-a starnit nicio pofta. Am baut chiar o gura, nu mai mult.
Asadar, am rezistat unei tentatii mari :).
ctl
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 23 Dec 2022, 02:24

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de ctl »

👌
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

joystick scrie:Si am ajuns si la oktoberfest. Sa nu beau eu o bere?
Asadar, am rezistat unei tentatii mari :).
Joystick, te joci cu focul?
Am auzit atâtea " povesti " care au un final plin de regretele și de stări de rău.
"Oamenii" care au crezut că "ce poate sa facă o bere?" unii își plâng singuri de milă pentru că alcoolul le-a luat tot.
Nu am fost vreo ușa de biserica și nici nu sunt vreun sfânt însă sunt recunoscător că nu mai sunt ce-am fost
Toate cele bune vă doresc și abstinență senină celor care și-o doresc!

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Joystick sa nu trăiești cu impresia ca gura aia de alcool iti resetează perioada în care nu ai băut alcool....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Nu, gura aia nu resetează nimic. Pai și castraveții din lidl au oțet care e tot alcool, nu? Și uneori mănânc în borcan întreg.
Dar ma bucur ca am rezistat tentației.
Și nu am baut bere ca să nu creez un precedent și sa nu imi para rau. Totuși, eu am fost cel care a fost ulterior fericit ca nu am consumat. E mizeria aia de "Apartenenta" la grup.
Oricum, sunt la prima încercare de abstinenta care mi-a ieșit momentan. Sper sa nu fac tâmpenii.
Va mulțumesc oricum ptr sfaturi. Stiu ca cel mai bine e sa evit locurile astea dar acum nu s-a putut. Cred ca din experienta asta am ieșit mai puternic. Oricum, mi se pare vârful... Dacă la oktoberfest reușești sa te abții... Alt loc mai provocator nu știu dacă exista.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Vbc »

Și unele bomboane cu ciocolata au alcool Joystick :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Mai... Sa stii ca pe alea le evit. Desi îmi plac de mor...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de primavara »

Buna dimineata!
Haide ca poate punem de-o certa si se mai anima si Forumul...😂😂😂😊Scuze!🤔
Deci Joystic, parerea mea pe care o spun cu respect este ca tu nu esti alcoolic ci doar te "alinti", nu ai probleme cu alcoolul si-ti poti permite sa faci ceea ce vrei fata de restul care apartinem unui grup care a salvat milioane si milioane de vieti de-a lungul timpului.De fapt nici eu nu apartin dar m-am ghidat dupa principiile lor ajutata de prietenii de pe Forum.Doctorii nu au putut face ceea ce au facut acesti oameni(inclusiv pe acest Forum sunt f multe vieti salvate datorita lor).Eu nu impun ca cineva sa faca ca si mine , vorbele sunt vorbe dar faptele conving ...
Cine incerca sa descopere alte reguli de a controla alcoolul isi pierde vremea si va ajunge exact de acolo de unde a plecat si incet sau mai repede va fi distrus, din pacate(vorbesc de cei care u probleme cu aevarat).
No, acesta fiind spuse am plecat la sala!
Zi frumoasa abstinenta si senina va doresc tuturor!🙏😊🍀
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Nu vad niciun motiv de cearta.
Dinc ate am citit, sunt mai multe tipuri de alcolici. Sunt unii care cand le spuic a au o problema de sanatate se opresc brusc din cosnum sau reduc drastic cantitatea. Parca in AA am citit.
Provin dint-ro familie cu un bunic alcoolic dintr-o parte si o bunica si un tata alcoolic din alta parte.
Asa cum am mai scris consumul meu a crescut preogresiv, asteptam seara sa beau si cand trebuia sa nu beau intr-o seara ma simteam suparat.
Beam din 2 motive:
- dopamina/serotnonica
- depresie/anxietata

Daca prima parte reusesc sa o "acopar" acum cu niste chestii tot nesanatoase, pe a 2-a nu am reusit sa o rezolv. Lucrez la ea dar fara succes. Uneori simt nevoia de a mai amorti durerea dar stiu ca fac mai mult rau decatbine. De asemenea am inteles e si o frustrare ca am zis sa nu mai beau.
Nu am avut nicio alta incercare de a nu mai consuma. Stiu ca daca ar fi sa beau, intr-o perioadascurta-medie nu voi mai ajunge sa consum zilnic. Imi e teama de consecinte. Planul initial a fost sa nu ami beau un an de zile. Apoi am zis ca o sa beau doar la ocazii. No...am zis ca e bine fara alcool, am libertate, am bucuria ca am reusit ceva.

Oricum, daca nu ma opream cred ca ajungeam din ce in ce mai rau iar in 5 ani cred ca era un no returning point. Am scapat fara sevraje sau alte lucruri dar dimineata eram mahmur de celel ami multe ori, ma simteam aiurea si eram nervos.

Trist e ca sunt multi care beau seara 2-3 beri si zic ca e normal. Eu am stiut ce inseamna alcoolismul.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

"Noi, alcoolicii, suntem bărbaţi şi femei care ne-am pierdut capacitatea de a ne controla consumul de alcool. Ştim că un alcoolic adevărat nu-şi va recâştiga niciodată puterea asupra alcoolului. Cu toţii am avut din când în când impresia că ne-am recâştigat-o, dar asemenea momente - de obicei scurte - erau urmate inevitabil de şi mai multă lipsă de control, ceea ce ne-a dus cu vremea la o demoralizare jalnică şi nemărginită. Cu toţii suntem acum convinşi că alcoolicii de tipul nostru se luptă cu o boală care se agravează continuu. După o anumită perioadă, starea sănătăţii noastre se înrăutăţeşte constant, fără să se mai amelioreze vreodată.
Suntem precum infirmii care şi-au pierdut picioarele; ele nu le vor mai creşte la loc niciodată. Tot aşa, se pare că nu există nici un fel de tratament care să facă din alcoolici ca noi oameni obişnuiţi. Noi am încercat toate remediile imaginabile. Uneori, avea loc o revenire de scurtă durată, după care urma întotdeauna o recădere şi mai gravă. Medicii care cunosc boala alcoolismului sunt de acord cu părerea că alcoolicul nu poate fi transformat într-un băutor normal. Poate că într-o zi ştiinţa va realiza acest lucru, dar încă n-a făcut-o."
Ultima oară modificat 11 Oct 2023, 21:26 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns