021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

I am back

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: I am back

Mesaj de Aliata24 »

E furie, nu ura, atata timp cat inca o mai poti controla. O simti pentru ca nu traiesti in armonie cu tine, de aici pleaca tot. Nu ceilalti sunt de vina, ci tu. Te frustreaza anumite chestii din viata ta, ca simti sa refulezi in alte parti, pe oamenii din jurul tau si tot asa.
E simplu, aparent. Rezolva cauza si inlaturi efectul.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: I am back

Mesaj de lupica »

😐😐😐
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: I am back

Mesaj de brainstorm »

la 6 luni dupa ce mi-am impus restrictiile severe de consum, bautul a devenit "evenimentul neobisnuit" iar zilele in care nu beau, normalitatea. s-au intamplat totusi si alte lucruri: 1) mi-a scazut rezistenta, daca beau 6 beri sunt critza 2) chiar si cu acest consum mic (in termeni relativi), a 2-a zi este distrusa in totalitate, doar in ziua 3 revin la normal dpdv fizic 3) daca in primele 3 luni nu am avut nici o problema sa respect programul de "una da, sase nu", acum apare dorinta compulsiva de a consuma undeva prin ziua 4-5. reusesc sa ma stapanesc, dar cu vointa, nu este ceva natural. 4) daca in primele luni imi stapaneam bine impulsurile negative in ziua in care beam, acum nu prea mai reusesc, chiar daca imi propun inainte de prima bere sa nu imi amintesc de nimic rau si, oricum, sa nu am iesiri fata de altii.

scriu aici cumva in ideea de "jurnal"
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: I am back

Mesaj de brainstorm »

continui jurnalul. relatia mea cu alcoolul pare foarte fragila. a murit un prieten al meu, cu aproximativ 1 an mai in varsta ca mine, am turat 3 zile de baut. nu excesiv, dar oricum peste bariera mea. saptamana asta am fost la stomatolog. dupa ce m-a barait in dinti, cand am ajuns acasa, iar am baut, gandul asta mi-a venit cand eram pe scaun. am zis ca daca scap fara durere, merit o bere. iaca ca si rimeaza. azi beau pentru ca este ziua mea normala de baut. dezamagitor pentru mine, in ultimele 3 saptamani am baut 6 zile. spre marea mea surprindere, am mai scazut in greutate vreo 1/2 kg. macar atat
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: I am back

Mesaj de primavara »

Buna dimineata tuturor!
Buna, Brainstorm si apropos de durere si frica as vrea sa completez si eu nu pt a da sfaturi ci pt a explica cum le getionam si eu in trecut...🤔
In vremurile cand nu prea intelesesem cum este cu abstinenta si faceam si incercam sa gasesc eu singura solutii pt a nu mai bea, am primit vestea ca sotul unei f bune prietene a decedat din cauza alcoolului desi nu era batran...(stim cu totii de ce...).Am fost atat de speriata incat mi-am zis"gataa" s-a terminat cu bautul pt mine nu voi mai bea niciodata...f gresita decize pt ca asta nu poate duce pe umerii sai nimeni...adica eu de fapt in nenumaratele mele incercari de a nu mai bea niciodata... si am aflat aici pe Forum printre altele ca doar AZI este cheia abstinentei...si tot asa...
M-a tinut ambitia cam o saptamana dupa care am luat-o de la capat band mai mult si pt neputinta mea de a nu ma putea lasa pt ca atunci cand ai putin creier si stii ca te autodistrigi este si mai grav...😥

Zi frumoasa si abstinenta sa avem toti AZI!🙏💖🍀
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: I am back

Mesaj de lupica »

🙏🙏🙏
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: I am back

Mesaj de primavara »

Brainstorm fara a dori sa intram in polemici pt ca mie chiar imi fac foarte rau si ma afecteaza si stiu ca de multe ori am sarit si eu calul raspunzand urat la provocari pt care am regretat sincer si am incercat sa repar ulterior...stiind ca cele spuse desi sterse de pe Forum in sufletul cuiva raman...😞, chiar sa ai ai dreptate in cele spuse , eu cred ca nu trebuie sa mai dau intr-un om atunci cand este la pamant...Zic si eu si te rooog, nu-mi raspunde urat pt ca este Pastele meu maine!🙏💖🍀🤗
Este doar un punctul meu de vedere...🤔

PS Eu cand eram la pamant aici pe Forum nu cu bautul ci cu moralul fiind pusa la zid pe nedreret uneori,si apareau frate ca ciupercile dupa ploaie sa ma judece,nimeni, niciodata nu mi-a sarit in ajutor nici macar cei care ma cunosc in viata reala si care ar fi trebuit sa spuna "lasatio-n pace, pt ca nu merita sa fie in halul asta judecata..." , fiecare si-a vazut de treaba lui...dar eu am simtit nevoie sa spun asta...🤔
M-au cam pus pe cruce ..., nestiind cine sunt eu asa cum judeca oamenii uneori ca frunzele in bataia vantului...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: I am back

Mesaj de primavara »

Ma refeream in cele scrise anterior la raspunsul tau catre Aliata.N-am mai avut timp sa scriu in postare.
Multumesc!

https://www.youtube.com/watch?v=-j3NZEdHQaI
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: I am back

Mesaj de Aliata24 »

Multumesc, Primavara, dar chiar cuvintele scrise de Furtuna:) nu ma ating, consider ca am un creier mai linistit;). Oi fi o persoana toxica, am multe defecte, dar ce stiu este faptul ca sunt un om atat de bun si transparent in starea mea naturala, incat de multe ori mi se spune sa mai injumatatesc. Nu am scris asta sa-mi aduc laude de sine, ca oricum nu m-ar atinge sau ajuta cu nimic in momentul asta, ci doar sa-mi reamintesc cine sunt de fapt.
Scrie răspuns